REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wdrożenie KSeF i JPK_CIT to nie lada wyzwanie dla firm w 2025 r. [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
JPK_CIT, KSeF, firma, raportowanie, dokumenty
Wdrożenie KSeF i JPK_CIT to nie lada wyzwanie dla firm w 2025 r. [KOMENTARZ EKSPERCKI]
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2025 będzie się przełomowy dla większości działów finansowych polskich firm. Wynika to z obowiązków podatkowych nałożonych na przedsiębiorców w zakresie konieczności wdrożenia obligatoryjnego e-fakturowania (KSeF) oraz raportowania danych księgowo- podatkowych w formie nowej schemy JPK_CIT.

Agnieszka Wnuk i Magdalena Jaworska, ekspertki Komisji Podatkowej BCC, partnerki i doradczynie podatkowe Quidea w rozmowie z redakcją Infor.pl opowiedziały o wyzwaniach dla firm, jakie wiążą się z wdrożeniem KSeF i JPK_CIT. Terminy są nieubłagane: już od 1 lutego 2026 r. KSeF stanie się obowiązkowy dla dużych podatników, których wartość sprzedaży z podatkiem przekracza 200 mln PLN, a dla pozostałych od 1 kwietnia 2026 r. (z drobnymi wyjątkami) - przekazały ekspertki. Wskazały, że KSeF i JPK_CIT to rewolucyjne zmiany. Wymuszają modernizację systemów IT, czasami nawet zakup nowego oprogramowania do obsługi finansowej firmy, ale przede wszystkim gruntowne przemodelowanie procesów księgowych i zarządczych.

REKLAMA

Autopromocja

Wyzwania technologiczne i organizacyjne

REKLAMA

Jako kluczowy problem, wskazały integrację z funkcjonującymi już w firmie systemami ERP. Zarówno KSeF, jak i JPK_CIT wymagają dostosowania oprogramowania obsługującego finanse i księgowość do generowania dokumentów w formacie XML - przekazały.

Zarządzanie procesem wdrożenia KSeF w większych firmach wymaga całościowego podejścia i zaangażowania różnych działów. Odpowiednia implementacja systemu księgowego to nie tylko zadanie działu IT. W przypadku KSeF konieczne jest stworzenie narzędzi do generowania faktur sprzedażowych w ustrukturyzowanym formacie XSD, a następnie ich automatyczne przesyłanie do centralnego systemu MF, a także stworzenie nowych procesów obiegu dokumentów i fakturowania. Wymusza to dostosowanie wzorów stosowanych faktur sprzedażowych do kryteriów i pól narzuconych przez MF i ustalenia nowych procesów odbioru i wysyłania faktur - wytłumaczyły ekspertki BCC. Faktury wystawione w KSeF powinny być przesyłane w czasie rzeczywistym. Pewnym udogodnieniem w tym zakresie ma być tryb offline24 wprowadzony w najnowszym projekcie przepisów KSeF 2.0 - powiedziały. Dodały, że ten tryb daje możliwość przesłania faktury ustrukturyzowanej do KSeF w następnym dniu roboczym. Rozwiązanie to jednak również wiąże się z pewnymi warunkami, których podatnicy powinny skrupulatnie przestrzegać, by nie narazić się na sankcje podatkowe.

Zdaniem ekspertek, w przypadku JPK_CIT wyzwaniem jest mapowanie kont księgowych na 244 znaczniki rachunkowe i 36 znaczników podatkowych, np. PD1 (przychody zwolnione) czy PD4 (koszty niepodatkowe). Kolejnym punktem zapalnym - w ocenie ekspertek - jest brak możliwości anulowania dokumentów. W KSeF jedynym rozwiązaniem jest wystawienie faktury korygującej, co komplikuje rozliczenia z kontrahentami, a jednocześnie może powodować większe zainteresowanie ze strony kontrolujących. W JPK_CIT błędy w mapowaniu kont wymagają czasochłonnych korekt ksiąg rachunkowych, zwłaszcza, gdy firma korzysta z kont zbiorczych o niejednolitym charakterze podatkowym - powiedziały.

Polecamy: KSeF. Wdrożenie w firmie (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ryzyko operacyjne i kadrowe

Zmiany będą dotyczyć także wielu procesów i procedur już obowiązujących w firmie, m.in. uprawnień wystawiania faktur sprzedażowych czy procesu akceptacji faktur zakupowych w KSeF. Ograniczone możliwości załączania do faktur dodatkowych dokumentów w ramach KSeF (np. protokołów odbioru), czy załączników będzie również zmuszać firmy do utrzymania równoległego obiegu dokumentów. Pracownicy muszą nauczyć się obsługi nowych systemów – od poprawnego stosowania znaczników podatkowych po generowanie plików XML zgodnych ze schematami XSD opublikowanymi przez Ministerstwo Finansów - przekazały ekspertki BCC.

Wnioski dla przedsiębiorstw

  • Kluczowe jest przeprowadzenie audytu procesów księgowych, szczególnie w zakresie identyfikacji kont wymagających rozbicia na podkonta.
  • Wdrożenie narzędzi do automatycznego mapowania znaczników (np. z wykorzystaniem AI) może ograniczyć ryzyko błędów.
  • Testowanie integracji systemów przed oficjalnym wdrożeniem jest niezbędne, zwłaszcza w zakresie komunikacji API z KSeF.
  • Poziom skomplikowania nowych wymogów powoduje, że część firm rozważy outsourcing przetwarzania danych lub współpracę z dostawcami rozwiązań technicznych czy doradcami podatkowymi.

Podsumowując, rok 2025 to ważny etap głębokiej transformacji cyfrowej polskiej administracji podatkowej. Firmy, które nie zdążą z dostosowaniem systemów i procedur, narażą się nie tylko na kary, ale także na utratę konkurencyjności w erze cyfrowej transparentności.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja w Polsce w 2025, 2026 i 2027 roku - prognozy NBP

Inflacja CPI w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2025 r. w przedziale 3,5-4,4 proc., w 2026 r. w przedziale 1,7-4,5 proc., a w 2027 r. w przedziale 0,9-3,8 proc. - tak wynika z najnowszej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP z lipca 2025 r. Projekcja ta uwzględnia dane dostępne do 9 czerwca br.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od prezentu ślubnego? Prawo rozróżnia 3 kategorie darczyńców i 3 limity wartości darowizn

Dla nowożeńców – prezent, dla Urzędu Skarbowego – podstawa opodatkowania. Fiskus przewidział dla darowizn konkretne przepisy prawa podatkowego i lepiej je znać, zanim wpędzimy się w kłopoty, zostawiając grube rysy na pięknych ślubnych wspomnieniach. Szczególnie kłopotliwa może być gotówka. Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl i fillup.pl tłumaczy, co zrobić z weselnymi kopertami i kosztownymi podarunkami.

Stopy procentowe NBP 2025: w lipcu obniżka o 0,25 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 lipca 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosić będzie od 3 lipca 2025 r. 5,00 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zaskoczeniem dla większości analityków finansowych i ekonomistów, którzy oczekiwali braku zmian w lipcu.

Jak legalnie wypłacić pieniądze ze spółki z o.o. Zasady i skutki podatkowe. Adwokat omawia wszystkie najważniejsze sposoby

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to popularna forma prowadzenia biznesu w Polsce, ceniona za ograniczenie ryzyka osobistego wspólników. Niesie ona jednak ze sobą szczególną cechę – tzw. podwójne opodatkowanie zysków. Oznacza to, że najpierw sama spółka płaci podatek CIT od swojego dochodu (9% lub 19%), a następnie, gdy zysk jest wypłacany wspólnikom, wspólnik musi zapłacić podatek dochodowy PIT od otrzymanych środków. Dla wielu początkujących przedsiębiorców jest to duże zaskoczenie, ponieważ w jednoosobowej działalności gospodarczej można swobodnie dysponować zyskiem i płaci się podatek tylko raz. W spółce z o.o. majątek spółki jest odrębny od majątku prywatnego właścicieli, więc każda wypłata pieniędzy ze spółki na rzecz wspólnika lub członka zarządu musi mieć podstawę prawną. Poniżej przedstawiamy wszystkie legalne metody „wyjęcia” środków ze spółki z o.o., wraz z krótkim omówieniem zasad ich stosowania oraz konsekwencji podatkowych i ewentualnych ryzyk.

REKLAMA

Odpowiedzialność członków zarządu za długi i niezapłacone podatki spółki z o.o. Kiedy powstaje i jakie są sankcje? Jak ograniczyć ryzyko?

W świadomości wielu przedsiębiorców panuje przekonanie, że założenie spółki z o.o. jest swoistym „bezpiecznikiem” – że prowadząc działalność w tej formie, nie odpowiadają oni osobiście za zobowiązania. I rzeczywiście – to spółka, jako osoba prawna, ponosi odpowiedzialność za swoje długi. Jednak ta zasada ma wyjątki. Najważniejszym z nich jest art. 299 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), który otwiera drogę do pociągnięcia członków zarządu do odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki.

Zakładanie spółki z o.o. w 2025 roku. Adwokat wyjaśnia jak to zrobić krok po kroku i bez błędów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje jednym z najczęściej wybieranych modeli prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W 2025 roku proces rejestracji jest w pełni cyfrowy, a pozorne uproszczenie procedury sprawia, że wielu przedsiębiorców zakłada spółki „od ręki”, nie przewidując potencjalnych konsekwencji. Niestety, błędy popełnione na starcie mogą skutkować realnymi problemami organizacyjnymi, podatkowymi i prawnymi, które ujawniają się dopiero po miesiącach – lub latach.

Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF 2026: Ministerstwo Finansów publikuje harmonogram, dokumentację API KSeF 2.0 oraz strukturę logiczną FA(3)

W dniu 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną w zakresie implementacji Krajowego Systemu e-Faktur z narzędziami wspierającymi integrację. Od dziś firmy oraz dostawcy oprogramowania do wystawiania faktur mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu w środowisku testowym. Materiały są dostępne pod adresem: ksef.podatki.gov.pl/ksef-na-okres-obligatoryjny/wsparcie-dla-integratorow. W przypadku pytań w zakresie udostępnionej dokumentacji API KSeF 2.0 Ministerstwo Finansów prosi o kontakt za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: ksef.podatki.gov.pl/formularz.

REKLAMA

Załączniki w KSeF tylko dla wybranych? Nowa funkcja może wykluczyć małych przedsiębiorców

Nowa funkcja w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) pozwala na dodawanie załączników do faktur, ale wyłącznie w ściśle określonej formie i po wcześniejszym zgłoszeniu. Eksperci ostrzegają, że rozwiązanie dostępne będzie głównie dla dużych firm, a mali przedsiębiorcy mogą zostać z dodatkowymi obowiązkami i bez realnej możliwości skorzystania z tej opcji.

Kontrola podatkowa - fiskus ma 98% skuteczności. Adwokat radzi jak się przygotować i ograniczyć ryzyko kary

Choć liczba kontroli podatkowych w Polsce od 2023 roku spada, ich skuteczność jest wyższa niż kiedykolwiek. W 2024 roku aż 98,1% kontroli podatkowych oraz 94% kontroli celno-skarbowych zakończyło się wykryciem nieprawidłowości. Urzędy skarbowe, dzięki wykorzystaniu narzędzi analitycznych takich jak STIR, JPK czy big data, trafnie typują podmioty do weryfikacji, skupiając się na firmach obecnych na rynku i rzeczywiście dostępnych dla egzekucji zobowiązań. W efekcie kontrola może spotkać każdego podatnika, który nieświadomie popełnił błąd lub padł ofiarą nieuczciwego kontrahenta.

REKLAMA