Audyt walutowy – praktyczna pomoc w pracy księgowych

Cinkciarz.pl
rozwiń więcej
Audyt walutowy – praktyczna pomoc w pracy księgowych
Optymalizacja kosztów wydaje się dziś codziennością każdej firmy. Nad całością starań o ograniczenie wydatków stoją zwykle księgowi. Audyt walutowy, to realne wsparcie ich pracy, a także podstawa tworzenia planu ograniczania wydatków. Stawka jest niebagatelna. Rocznie firmy mogą przepłacać setki tysięcy złotych na transakcjach walutowych.

Czym jest audyt walutowy?

Audyt walutowy jest unikalnym narzędziem do kompleksowej analizy kursów walut. To rozwiązanie proponowane zarówno międzynarodowym korporacjom, spółkom giełdowym, globalnym funduszom inwestycyjnym posiadającym ekspozycję walutową, jak i małym czy średnim firmom, które rozliczają transakcje w różnych dewizach. Udostępniane za darmo narzędzie pozwala porównać kurs transakcji wykonanej w banku lub innej instytucji z realnym kursem w analogicznym terminie. Dzięki temu zarządzający firmą dowiedzą się, czy w przeszłości przepłacali, wymieniając waluty.

Autopromocja

Optymalizacja kosztów wymiany walut. Audyt walutowy przyda się w każdej firmie

Optymalizacja kosztów dotycząca wszystkich płaszczyzn działalności wydaje się dziś codziennością prawdopodobnie każdej firmy, a nad całości starań o ograniczenie wydatków stoją zwykle księgowi. Ich role w firmach, które realizują transakcje zagraniczne, wydają się szczególnie ważne. Różnice kursowe, spready czy wahania notowań mogą bowiem odcisnąć piętno na wynikach finansowych przedsiębiorstwa.

Tymczasem audyt walutowy to realne wsparcie pracy księgowych. Jest opracowany dla przedsiębiorstw różnej wielkości, które mogą otrzymać szczegółowy raport porównujący kursy wykonanych transakcji. Osoby odpowiedzialne za finanse mogą dzięki temu dokonać całościowego przeglądu aktywności transakcyjnej, szybko prześledzić historię aktywności firmy na rynku walutowym i zaplanować działania optymalizacji kosztów.

Ważnym walorem audytu wydaje się opcja dostosowania tego narzędzia do każdej sytuacji w każdej firmie. Audyt zawiera bowiem przegląd historycznych transakcji ze wskazaniem różnic pomiędzy kursami. Analiza kosztowa zaprezentowana jest w formie liczbowej oraz graficznej. Raport końcowy zawiera też autorski przegląd rynku walutowego z kalendarzem wydarzeń i komentarzami analityków. Pokazuje nie tylko czyste liczby, ale też kontekst sytuacji na rynku finansowym, szczególnie istotny w okresie dużej zmienności.

Wsparcie sprawozdawczości

Pandemia nie ominęła rynków finansowych, a wręcz wywróciła je do góry nogami. W minionych miesiącach kursy walut cechowała niespotykana w ostatnich latach zmienność, a trendy były trudne do prognozowania. Stanowiło to spore wyzwanie dla osób odpowiedzialnych za finanse w firmach, które rozliczają towary lub usługi nie tylko w złotych, ale także np. w euro, dolarach, funtach itd. Dla nich audyt walutowy, szczególnie w czasach podwyższonej zmienności kursów walutowych, może okazać się ważnym czynnikiem wsparcia sprawozdawczości i pozwoli w przyszłości oszczędzać na transakcjach walutowych.

Gdy firma skorzysta z tego rozwiązania, do księgowego dotrze raport audytowy. Jeszcze w trakcie jego powstawania oraz przy opisie końcowym może asystować wykwalifikowany specjalista. Kwestia optymalizacji kosztów obsługi walutowej przedsiębiorstwa ma swoją wagę nie tylko w sprawozdaniach, ale też np. w opłacalności kontraktów eksportowych. Na rynku finansowym kluczowa jest transparentność, która powinna być podstawą korzystnej współpracy. To nie tylko kwestia pieniędzy, ale przede wszystkim zaufania.

Audyt walutowy. Jak to działa?

Aby skorzystać z audytu, który jest dostępny na Cinkciarz.pl, wystarczy samodzielnie uzupełnić w formularzu szczegóły transakcji wymiany walut wykonanych np. rok, dwa, trzy czy nawet pięć lat temu w jakiejkolwiek instytucji finansowej. Chodzi o: parę walutową, kurs transakcji i datę wykonania operacji. Można podać parametry zaledwie jednej transakcji, ale dla pełniejszego porównania zaleca się wprowadzenie minimum trzech. Następnie pod wskazany adres e-mail dotrze darmowy, spersonalizowany raport zawierający przegląd historycznych transakcji ze wskazaniem różnic pomiędzy kursami banku lub innej instytucji, a Cinkciarz.pl.

Robert Błaszczyk, Dyrektor Departamentu Klienta Strategicznego w Cinkciarz.pl

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...