REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT

opracowała Małgorzata Masłowska
opracowała Małgorzata Masłowska
VAT faktura korygująca rabat pośredni
Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Gdy są trzy podmioty i obniżka ceny, mamy rabat pośredni

Zastosowanie rabatu pośredniego, chociaż staje się coraz bardziej popularne w transakcjach gospodarczych, niesie ze sobą ryzyko błędów w rozliczeniach podatkowych. Zarówno dostawcy, jak i nabywcy często napotykają trudności w prawidłowym rozliczeniu VAT przy tego rodzaju obniżkach cenowych.
Aby można było mówić o rabacie pośrednim, w relacji biznesowej muszą uczestniczyć co najmniej trzy podmioty. Wyobraźmy sobie sytuację, w której producent sprzętu elektronicznego dostarcza swoje towary autoryzowanemu dystrybutorowi prowadzącemu hurtownię. Następnie hurtownia sprzedaje towary kolejnym w łańcuchu dystrybucji podmiotom. Producent w ramach działań intensyfikujących sprzedaż przyznaje bonusy finansowe detalicznym sprzedawcom, którzy nabyli towary od autoryzowanych dystrybutorów. Warunkiem otrzymania środków pieniężnych jest osiągnięcie określonego poziomu zakupów towarów przez detalistę u dystrybutora. Wypłacenie bonusu nie wiąże się z wykonywaniem jakichkolwiek świadczeń na rzecz producenta przez sprzedawcę detalicznego.
Opisany powyżej bonus spełnia przesłanki pozwalające uznać go za rabat pośredni. Zauważmy, że przyznawany przez producenta rabat nie jest udzielany między bezpośrednimi kontrahentami (tj. producentem a dystrybutorem), lecz obejmuje podmioty, które nie występują w bezpośredniej relacji sprzedawca–nabywca (czyli producenta i detalistów).

Autopromocja

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą – to błąd

Błędy oraz wątpliwości w zakresie ujmowania w rozliczeniach VAT rabatów pośrednich dotyczą w szczególności:
- sposobu dokumentowania rabatów pośrednich,
- korekty podatku należnego po stronie podmiotu udzielającego rabatu pośredniego,
- konieczności korekty podatku naliczonego przez podmiot, który otrzymał rabat pośredni.
Zasadą jest, że gdy po wystawieniu faktury udzielono obniżki ceny w formie rabatu, opustów i obniżek cen, należy wystawić fakturę korygującą. Reguła ta dotyczy jednak rabatów udzielonych bezpośrednio przez sprzedawcę nabywcy. Nie ma natomiast zastosowania w przypadku rabatów wypłacanych podmiotom, z którymi sprzedawca nie posiada bezpośredniej relacji handlowej.
Błędem jest dokumentowanie rabatu pośredniego za pomocą faktury korygującej. Kluczowe znaczenie w niniejszym przypadku ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować. Natomiast faktura korygująca znajduje zastosowanie jedynie w przypadkach, w których, po pierwsze, podatnik dokonał sprzedaży na rzecz podmiotu otrzymującego rabat. Po drugie, transakcja ta została udokumentowana fakturą pierwotną.

Pełna treść artykułu dostępna w kompleksowej bazie wiedzy INFORLEX

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

KSeF od 1 lutego 2026 r.?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

REKLAMA