Podwyższenie kapitału zakładowego a nieobjęcie udziałów. Co może zrobić zarząd spółki?

Chmura i Partnerzy Radcowie Prawni Sp. p.
Kancelaria prawna
rozwiń więcej
Podwyższenie kapitału zakładowego a nieobjęcie udziałów. Co może zrobić zarząd spółki? / Shutterstock
Kodeks spółek handlowych nie wskazuje jak należy postąpić w sytuacji, gdy adresat nowoutworzonych udziałów w spółce z o.o. nie obejmie ich. Czy i komu zarząd spółki może zaoferować udziały nieobjęte w podwyższeniu kapitału zakładowego?

Podwyższenie kapitału zakładowego i nieobjęcie udziałów w spółce z o.o.

W praktyce spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przyjęło się, że uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego, podjęta z częściowym lub całkowitym wyłączeniem prawa pierwszeństwa objęcia udziałów przez dotychczasowych wspólników, wskazuje przyszłych udziałowców spółki. Kodeks spółek handlowych nie wskazuje jednak, jak należy postąpić w sytuacji, gdy adresat nowoutworzonych udziałów nie obejmie ich, niezależnie od przyczyn.
Opisane zagadnienie pojawia się na tle podwyższeń kapitału zakładowego dokonanych w inny sposób, niż w oparciu o dotychczasowe postanowienia umowy spółki oraz podwyższeń kapitału zakładowego ze środków spółki. W przypadku takich podwyższeń nieobjęcie udziałów zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 260 § 2 KSH powoduje niedojście podwyższenia do skutku. Ten wniosek, wynikający z powołanych przepisów, został potwierdzony m. in. uchwałą SN z dnia 15 grudnia 2006 r., III CZP 132/06 (OSNC 2007/10/148) i z uwagi na bezwzględny i szczególny charakter normy z art. 260 § 2 KSH, nie powinien budzić wątpliwości.

Powyższe uwagi prowadzą do ukierunkowania zagadnień zawartych w tym artykule do dopuszczalności zaoferowania przez zarząd udziałów nieobjętych w ramach podwyższeń kapitału zakładowego dokonywanych w drodze zmiany umowy spółki.

Autopromocja

Pierwsza koncepcja

Na tym tle zarysowały się dwa stanowiska. Pierwsze z nich, że zarząd spółki związany jest uchwałami zgromadzenia wspólników w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego. Jeżeli w tych uchwałach nie zawarto procedury przydzielania nieobjętych udziałów przysługujących w oparciu o prawo pierwszeństwa lub osobom wskazanym w uchwale o podwyższeniu, albo też nie wskazano osób, którym można zaoferować takie udziały konsekutywnie, zarząd nie jest uprawniony do dysponowania takimi udziałami i podwyższenie nie dochodzi do skutku. To stanowisko ocenić należy jako błędne prawnie i nieodpowiadające potrzebom obrotu – zaznacza radca prawny Mateusz Chmura z kancelarii Chmura i Partnerzy.

Przykład
W uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki XYZ sp. z o.o. wyłączono prawo pierwszeństwa objęcia udziałów przez dotychczasowych wspólników, a nowe udziały zaoferowano wskazanym w uchwale: osobie fizycznej AK i ABCD sp. z o.o. Niewyrażenie przez zgromadzenie wspólników ABCD sp. z o.o. (wymaganej umową spółki) zgody na objęcie udziałów w XYZ sp. z o.o. doprowadziło do odmowy objęcia nowoutworzonych udziałów przez ABCD sp. z o.o., a podwyższenie nie doszło do skutku.

Druga koncepcja

W sytuacji, w której ani umowa spółki, ani uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego nie zawierają zasad dysponowania udziałami w podwyższonym kapitale zakładowym nieobjętymi przez osoby uprawnione (wspólników, osoby trzecie) ani ograniczeń w tym zakresie, zarząd spółki może (działając bez dodatkowego upoważnienia) zaoferować nieobjęte udziały pozostałym wspólnikom lub podmiotom spoza spółki. Dzieje się tak z następujących przyczyn.

Po pierwsze, w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego spółki w oparciu o zmianę umowy spółki nie obowiązuje ograniczenie wynikające z art. 260 § 2 KSH oraz z art. 257 § 3 KSH, zawężające do dotychczasowych wspólników krąg osób uprawnionych do objęcia udziałów. W świetle tego, że takiego ograniczenia brak w kodeksowej procedurze podwyższenia kapitału zakładowego w drodze zmiany umowy spółki, naturalnym jest prowadzenie tej procedury bez zawężania do grona obecnych wspólników spółki.

Po drugie, pierwszeństwo objęcia udziałów powstałych wskutek podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. jest co do zasady prawem przysługującym wspólnikom lub osobom wskazanym w uchwale i dlatego w sytuacji, gdy uprawnieni nie skorzystają z niego, prawo to wygasa i zarząd spółki może zaoferować objęcie udziałów osobom dowolnie wybranym, zarówno spoza spółki, jak też tym wspólnikom spółki, którzy z pierwszeństwa już skorzystali. Decyzja zarządu o zaoferowaniu udziałów innym osobom oraz co do tych osób, powinna przybrać formę uchwały (od 13 października 2022 r. wymagającej zaprotokołowania – art. 2081 KSH), ponieważ oferowanie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki należy uznać za czynność przekraczającą zakres zwykłych czynności spółki.

Za powyższym rozwiązaniem o dopuszczalności swobodnego rozporządzania nieobjętymi udziałami opowiedział się SN w wyroku z dnia 02 czerwca 2004 r., IV CK 449/03 ("Monitor Prawniczy" 2005, nr 12, s. 603). Prezentuje je także większość przedstawicieli doktryny prawniczej. Ta liberalna koncepcja nie znajduje wyraźnych ograniczeń normatywnych oraz odpowiada potrzebie usprawnienia obrotu.

Przykład
W uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki XYZ sp. z o.o. wyłączono prawo pierwszeństwa objęcia udziałów przez dotychczasowych wspólników, a nowe udziały zaoferowano wskazanym w uchwale: osobie fizycznej AK i ABCD sp. z o.o. Niewyrażenie przez zgromadzenie wspólników ABCD sp. z o.o. (wymaganej umową spółki) zgody na objęcie udziałów w XYZ sp. z o.o. doprowadziło do odmowy objęcia nowoutworzonych udziałów przez ABCD sp. z o.o. Wobec nieobjęcia udziałów przez ABCD sp. z o.o., w terminie wyznaczonym przez zarząd spółki XYZ sp. z o.o., podjęto uchwałę o zaoferowaniu nieobjętych udziałów proporcjonalnie wspólnikom spółki, a na wypadek ich nieobjęcia przez wspólników, osobom trzecim. Dotychczasowi wspólnicy XYZ sp. z o.o. objęli udziały zaoferowane im przez zarząd, a podwyższenie doszło do skutku.

Podsumowanie

Przedstawione nierestrykcyjne podejście do omawianego zagadnienia wywołuje szereg dalszych pytań, m. in. o termin, w jakim osoba wyznaczona w uchwale zarządu powinna złożyć oświadczenie o objęciu udziałów, o zasady objęcia udziałów przez oblata (przykładowo, jeżeli pierwotnie uprawniony miał objąć udziały po cenie wyższej od wartości nominalnej, to czy adresat oferty zarządu może objąć te udziały według wartości nominalnej), czy dopuszczalny jest podział nieobjętych udziałów, gdy oferowane były one jednej osobie. Odpowiedzi na te i inne pytania daje sam KSH, a w braku stosownych uregulowań, Kodeks cywilny, znajdujący zastosowanie do materii prawa spółek handlowych w oparciu o art. 2 KSH.

Ostateczna decyzja w sprawie wyboru drogi postępowania oraz o zaoferowaniu nieobjętych udziałów spoczywa na zarządzie spółki. Ten może bowiem albo zwołać zgromadzenie wspólników proponując ustalenie procedury oferowania nieobjętych udziałów, albo zaoferować udziały w oparciu o uchwałę zarządu.

radca prawny Mateusz Chmura, Chmura i Partnerzy Radcowie Prawni Sp. p.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...