Czy dopłaty bezzwrotne wnoszone przez wspólników stanowią przychód spółki

Wioletta Bukowska
rozwiń więcej
inforCMS
Spółka z o.o., nie mogąc pozyskać kredytu na działalność bieżącą, zamierza zwrócić się do wspólników o zasilenie finansowe w postaci dopłat. Czy dopłaty o charakterze bezzwrotnym będą przychodem spółki? Czy wartość dopłaty będzie stanowiła koszt podatkowy dla wspólnika zbywającego swój udział w spółce?

RADA

Autopromocja

Otrzymane dopłaty, bez względu na ich charakter, nie stanowią przychodu podatkowego spółki. Dla wspólnika zbywającego udział wartość wniesionych dopłat nie jest kwalifikowana jako koszt uzyskania przychodu.

UZASADNIENIE

Dofinansowanie spółki przez wspólników jest jednym ze sposobów pozyskania przez firmę dodatkowego kapitału na działalność bieżącą lub na inwestycje.

W myśl art. 177 k.s.h. umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Z brzmienia tego przepisu należy wnioskować, że do skutecznego żądania dopłat potrzebny jest odpowiedni zapis w umowie spółki. Umowa nie musi natomiast określać konkretnych kwot dopłat oraz terminów ich wniesienia. W tym zakresie wystarczy uchwała wspólników lub decyzja zarządu. Dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wszystkich wspólników równomiernie w stosunku do udziałów.

Dopłaty stanowią wprawdzie wkład do majątku spółki, jednak bez zwiększania udziałów wspólników w kapitale zakładowym. Do czasu zużycia wniesionych środków finansowych dopłaty zasilają fundusz zapasowy spółki.

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują możliwość zwrotu dopłat, jeżeli nie są one wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym.

Kwestię podatkowych skutków otrzymania dopłat reguluje art. 12 ust. 4 pkt 11 updop. Zgodnie z powołanym przepisem do przychodów spółki nie zalicza się m.in. dopłat, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Z powyższego wynika, że dopłaty wspólników, bez względu na to, czy w umowie (uchwale) określono je jako zwrotne, czy jako bezzwrotne, nie stanowią przychodu podatkowego. Jedynym warunkiem, jakim obwarowano podatkową neutralność tego świadczenia, jest konieczność stosowania się do przedstawionych przepisów Kodeksu spółek handlowych.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji) otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.

Dla porządku należy dodać, że jeżeli spółka zdecyduje się jednak zwrócić dopłaty, to nie będą one uważane za koszt uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 53 updop). Jednocześnie wspólnicy nie odczują negatywnych skutków zwrotu - gwarantuje im to art. 21 ust. 1 pkt 51 updof, zgodnie z którym ze zwolnienia z podatku dochodowego podlegają przychody otrzymane z tytułu zwrotu dopłat wniesionych uprzednio, zgodnie z odrębnymi przepisami, do spółki mającej osobowość prawną - do wysokości wniesionych dopłat.

WARTO ZAPAMIETAĆ

Wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane z tytułu zwrotu dopłat wniesionych uprzednio, zgodnie z odrębnymi przepisami, do spółki mającej osobowość prawną - do wysokości wniesionych dopłat.

W przypadku sprzedaży udziałów wartość wniesionej dopłaty nie będzie stanowiła kosztu podatkowego, bowiem dopłata nie zwiększa udziału wspólnika w kapitale spółki.

Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie z 8 lutego 2006 r. nr PD/415-8/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie stwierdził, że:

(...) wnoszone przez wspólników dopłaty do spółki nie są wydatkami na objęcie (nabycie) udziałów (funkcjonują niezależnie od nich, jedynie wielkość dopłat poszczególnych wspólników ustalana jest w proporcji do już posiadanych przez nich udziałów), zatem nie stanowią kosztu uzyskania przychodów ze zbycia udziałów w spółce, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z umowy spółki lub uchwały wspólników może wynikać, że wniesione dopłaty są oprocentowane. Trzeba podkreślić, iż wynagrodzenie za uzyskane od wspólników pieniądze nie czyni z dopłaty pożyczki, ponieważ do czasu zarządzenia zwrotu dopłat wspólnikowi nie przysługuje roszczenie o zwrot wniesionej kwoty.

Wypłacone udziałowcowi odsetki nie będą kwalifikowane jako koszt podatkowy spółki. Zabrania tego w sposób wyraźny art. 16 ust. 1 pkt 13a updop.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od dopłat wnoszonych do spółki w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, a także odsetek od dywidend i innych dochodów z udziału w zyskach osób prawnych.

Równocześnie oprocentowanie dopłat - w momencie otrzymania - należy traktować jako przychód wspólników. Należy zaznaczyć, że w doktrynie nie ma pełnej zgodności co do tego, do jakiego źródła zaklasyfikować tego rodzaju przychód. Więcej argumentów przemawia za uznaniem odsetek od dopłat za przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

• art. 177, art. 178, art. 179 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - j.t. Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 21 ust. 1 pkt 51, art. 23 ust. 1 pkt 38, art. 24 ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243

• art. 12 ust. 4 pkt 11, art. 16 ust. 1 pkt 13a i pkt 53 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Wioletta Bukowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Księgowość
Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

KSeF obowiązkowy dla mniejszych firm od 1 czerwca 2026 r.? Rzecznik MŚP: Z pewnością zostanie to docenione
29 kwi 2024

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje o przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur dla małych firm z 1 kwietnia 2026 r. na 1 czerwca 2026 r. Taką informację podało 29 kwietnia 2024 r. Biuro Rzecznika MŚP.

Ulga termomodernizacyjna a program Czyste Powietrze. Podatnicy karani za braki w przepisach
29 kwi 2024

Ulga termomodernizacyjna i program ,,Czyste Powietrze” to instytucje wsparcia modernizacji energetycznej, z których właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać jednocześnie. Nikt ich jednak nie ostrzega o stratach, jakie mogą ponieść, gdy dofinansowanie z ,,Czystego Powietrza” otrzymają po roku podatkowym, w którym rozliczyli już dofinansowywane wydatki. Chodzi o zaległy podatek i 16% odsetki, albo utratę prawa do ulgi w roku lub latach kolejnych.

pokaż więcej
Proszę czekać...