Przekazanie placu zabaw na rzecz gminy stanowi koszt

W związku z planowaną inwestycją (budowa bloku mieszkalnego) na gruncie pozyskanym w użytkowanie wieczyste zostałam zobowiązana do wybudowania placu zabaw. Plac ten zostanie przekazany nieodpłatnie gminie. Czy wydatki na budowę placu zabaw możemy zaliczyć do kosztów?

Tak, wydatek na budowę placu zabaw ma związek z uzyskiwanymi przez Państwa przychodami. Wybudowanie placu zabaw przez Państwa firmę było jednym z warunków uzyskania zgody na wybudowanie bloku mieszkalnego na gruncie pozyskanym przez Państwa w użytkowanie wieczyste.

Autopromocja

W praktyce obrotu gospodarczego deweloperzy zobowiązują się do przekazywania na rzecz jednostek samorządu różnych obiektów budowlanych, np. boisk sportowych, dróg dojazdowych, placów zabaw. W zamian za takie inwestycje uboczne deweloperzy uzyskują pozwolenia na budowę na terenach wziętych w użytkowanie wieczyste. Ze względu na fakt, że wydatki takie są warunkiem uzyskania korzystnych rozstrzygnięć prowadzących do powstania przychodu (sprzedaży mieszkań), powinny one stanowić koszty podatkowe na podstawie art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. Trzeba jednak zastrzec, że organy podatkowe często zajmują stanowisko przeciwne (np. interpretacja Dyrektora Izby skarbowej w Warszawie z 9 października 2008 r., nr IPPB3/423-1045/08-4/ER). Organy podatkowe twierdzą, że sam fakt podjęcia przez spółkę korzystnych dla niej decyzji gospodarczych nie może stanowić wystarczającej przesłanki dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodów. Zdaniem organów o niemożliwości zaliczania tego typu wydatków do kosztów podatkowych decyduje brak związku przyczynowego między tymi wydatkami a przychodem. W Państwa przypadku nie otrzymacie za wybudowanie placu zabaw wynagrodzenia. Zdaniem części organów podatkowych nie uzyskacie zatem przychodu, z którym można by powiązać poniesione wydatki. Niestety, według organów podatkowych nie można uznać za takie wynagrodzenie możliwości wybudowania danego obiektu.

W odróżnieniu od organów podatkowych sądy administracyjne dostrzegają jednak związek między wydatkami ponoszonymi w celu uzyskania określonego prawa a przychodami. Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 czerwca 2010 r. (sygn. akt II FSK 2113/09). Wyrok dotyczył sprawy spółki deweloperskiej, która w zamian za możliwość budowy większej liczby mieszkań, niż pierwotnie ustalono, wybudowała boiska sportowe i przekazała je gminie. W ocenie NSA kwestia związku pomiędzy wydatkami na budowę boisk a przychodami spółki nie budzi wątpliwości. Jest tak, ponieważ istnieje zależność pomiędzy zobowiązaniem się wobec gminy do wybudowania i przekazania jej boisk a możliwością wybudowania większej liczby mieszkań. W konsekwencji sąd uznał prawo spółki deweloperskiej do zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z budową boisk. Korzystne orzeczenia sadów sprawiają, że organy podatkowe zmuszone są do zajmowania stanowiska korzystnego dla podatników (przykładowo: interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 grudnia 2010 r., nr IPPB3/423-1045/08-8/10/S/EB). Oczywiście to państwo powinni zadbać o to, by ograniczyć ryzyko zakwestionowania wydatków na budowę placu zabaw jako kosztu uzyskania przychodu. Innymi słowy, to Państwo muszą dopilnować tego, by kwestia istnienia związku między poniesieniem wydatków na budowę placu a możliwością (prawem) wybudowania bloku na nabytym w użytkowanie wieczyste gruncie nie budziła wątpliwości. Warto np. w umowie o oddanie w wieczyste użytkowanie (lub aneksie do niej) wprowadzić zapis, że wybudowanie i przekazanie placu zabaw jest jednym z warunków, od których uzależniona jest zgoda gminy na wybudowanie bloku. Można tu także zalecić np. unikanie używania w umowie zwrotu o nieodpłatnym wykonaniu prac na rzecz gminy. Taki zapis zwiększa bowiem ryzyko sporu z organami podatkowymi.

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Podstawa prawna:

art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).

 

Księgowość
Nie wszyscy wnioskujący otrzymali dotację A2.1.1. Jakie dalsze kroki może podjąć przedsiębiorca, którego wniosek nie został objęty wsparciem?
21 lis 2024

W końcu po trzykrotnym przedłużaniu terminu oceny wniosków 26 września 2024 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało listę rankingową projektów zgłoszonych w ramach inwestycji A2.1.1 Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. 

Zwolnienie z podatku przychodów po umorzeniu kredytu frankowego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia
21 lis 2024

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia z podatku przychodów, uzyskanych wskutek umorzenia kredytów hipotecznych we frankach - podał resort w uwagach do projektu rozporządzenia, wydłużającego zwolnienie do końca 2026 r.

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?
21 lis 2024

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
21 lis 2024
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?
20 lis 2024

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca
20 lis 2024

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome
20 lis 2024

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

QUIZ. Korpomowa. Czy rozumiesz język korporacji? 15/15 to wielki sukces
20 lis 2024
Korpomowa, czyli specyficzny język korporacji, stał się nieodłącznym elementem życia zawodowego wielu z nas. Z jednej strony jest obiektem żartów, z drugiej - niezbędnym narzędziem komunikacji w wielu firmach. Czy jesteś w stanie rozpoznać i zrozumieć najważniejsze pojęcia z tego języka? Czy potrafisz poruszać się w świecie korporacyjnych skrótów, terminów i zwrotów? Sprawdź się w naszym quizie!
Ile zwrotu z ulgi na dziecko w 2025 roku? Podstawowe warunki, limity oraz przykładowe wysokości zwrotu w rozliczeniu PIT
20 lis 2024

Ulga na dziecko to znaczące wsparcie podatkowe dla rodziców i opiekunów. W 2025 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, rodzice mogą liczyć na konkretne kwoty ulgi w zależności od liczby dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyliczenia i warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z przysługującego zwrotu w rozliczeniu PIT.

QUIZ. Zagadki księgowej. Czy potrafisz rozszyfrować te skróty? Zdobędziesz 15/15?
19 lis 2024
Księgowość to nie tylko suche cyfry i bilanse, ale przede wszystkim język, którym posługują się specjaliści tej dziedziny. Dla wielu przedsiębiorców i osób niezwiązanych z branżą finansową, terminologia księgowa może wydawać się skomplikowana i niezrozumiała. Skróty takie jak "WB", "RK" czy "US" to tylko wierzchołek góry lodowej, pod którą kryje się cały świat zasad, procedur i regulacji. Współczesna księgowość to dynamicznie rozwijająca się branża, w której pojawiają się nowe terminy i skróty, takie jak chociażby "MPP". Celem tego quizu jest przybliżenie Ci niektórych z tych terminów i sprawdzenie Twojej wiedzy na temat języka księgowości. Czy jesteś gotów na wyzwanie?
pokaż więcej
Proszę czekać...