Opłaty za czesne dzieci menagera w kosztach podatkowych?

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
rozwiń więcej
CIT: koszty kszatłcenia / Shutterstock

Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej potwierdził w piśmie z 27 marca 2023 roku, że spółka, która zgodnie z zapisami kontraktu menedżerskiego przekazuje środki na kształcenie dzieci zatrudnionych przez siebie specjalistów, może pomniejszać swój przychód o poniesione z tego tytułu wydatki. 

Opis sprawy

Firma, która złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidulanej zatrudnia specjalistę do spraw rynków bliskowschodnich. Ze względu na jego wyjątkowe umiejętności, ogromne doświadczenie i przyjęte rynkowe standardy, aby zmotywować go dalszej aktywnej działalności na rzecz spółki, postanowiono poza standardowym wynagrodzeniem finansować zwrot kosztów nauki jego dzieci w szkole podstawowej.

Autopromocja

Wnioskodawca precyzował, że w aneksie do umowy z menagerem spółka zobowiązała się do zwrotu kosztów edukacji dziecka menadżera do momentu ukończenia szkoły podstawowej. Zwrot ten odbywał się na podstawie kosztów faktycznie poniesionych. Maksymalna kwota dofinansowania wydatków również została ściśle określona w aneksie, a samo dofinansowanie dotyczy tylko czesnego za szkołę. 

Spółka twierdzi, że wydatki na takie świadczenie wobec menagera są kosztem uzyskania przychodu. Argumentuje to miedzy innymi faktem, że ponoszenie kosztów edukacji dzieci to swoisty rynkowy standard dla międzynarodowych koncernów. Pozwala ono przyciągnąć najwyższej klasy specjalistów i zminimalizować ryzyko ich ewentualnego odejścia do konkurencyjnej firmy. 

Co więcej, spółka zauważa, że kontrakt menadżerski to umowa cywilnoprawna, która nie podlega regulacjom Kodeksu Pracy i może być zawarta na zasadach ustalonych przez strony. Zgodnie z art. 353(1) Kodeksu Cywilnego, strony mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, o ile cel lub treść nie sprzeciwiają się m.in zasadom współżycia społecznego. Taki kontrakt poza prawami i obowiązkami zatrudnionego może przewidywać dodatkowe świadczenia, jak odprawy czy dodatki socjalne. 

Co na to fiskus? 

Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej potwierdził, iż taki wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodu. 

Zauważono, że w art. 16 ust 1.u.p.d.o.p ustawodawca wymienia wydatki, które nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu. Wydatki związane z opłacaniem czesnego dziecka menadżera nie znajdują się w tym katalogu wyłączeń. Takie wydatki mogą być zatem uznane za koszt uzyskania przychodu pod warunkiem, że będą odpowiednio udokumentowane i wskazany zostanie cel ich poniesienia związany z osiągnieciem przychodu lub z zachowaniem, czy zabezpieczeniem jego źródła. 

Wnioski

W tej sprawie fiskus pobłażliwie potraktował wnioskodawcę podchodząc szeroko do interpretacji przepisów o kosztach podatkowych, jednak z uwagi na brak ukształtowanej linii interpretacyjnej w tym zakresie, w przypadku wątpliwości związanych z zaliczeniem podobnego wydatku do kosztów uzyskania przychodu, warto wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w celu zabezpieczenia interesów spółki i uniknięcia potencjalnego sporu z urzędem skarbowym.

Autor: Marek Gwóźdź, Counsel ID Advisory

Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...