Klauzula „beneficial owner” i jej stosowanie w praktyce. Jak weryfikować zagranicznych odbiorców należności?

ASB Poland
Księgowość, doradztwo podatkowe, kadry i płace, doradztwo transakcyjne, usługi korporacyjne
rozwiń więcej
Klauzula „beneficial owner” i jej stosowanie w praktyce. Jak weryfikować zagranicznych odbiorców należności? / Shutterstock

Weryfikacja statusu beneficial owner jest kluczowym elementem umożliwiającym skuteczne rozliczenie przez płatnika podatku u źródła. Dlatego warto każdorazowo weryfikować odbiorców wypłacanych należności, niezależnie od tego czy dotyczą one odsetek, licencji czy dywidend.

Weryfikacja statusu zagranicznego przedsiębiorcy jako rzeczywistego odbiorcy należności

Wypłata należności za granicę, podatek u źródła czy dochowanie należytej staranności, wszystkie te pojęcia są nierozerwalnie związane z obowiązkiem weryfikacji statusu zagranicznego przedsiębiorcy jako rzeczywistego odbiorcy należności (ang. „beneficial owner”). 

Głównym celem takiej weryfikacji jest zapobieganie osiąganiu korzyści podatkowej poprzez tworzenie i wykorzystywanie sztucznych podmiotów, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a jedynie są pośrednikami w przekazywaniu należności (tzw. „treaty shopping”). 

Tym samym, aby płatnik mógł skorzystać z preferencji podatkowych w podatku u źródła, które zostały przewidziane zarówno przez przepisy krajowe oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania tj. zwolnienia z obowiązku pobrania podatku u źródła lub pobrania podatku według obniżonej stawki, musi on dokonać weryfikacji statusu zagranicznego kontrahenta.

Autopromocja

Rzeczywisty właściciel

Jak wskazuje art. 4a pkt 29 ustawy o CIT, rzeczywisty właściciel to podmiot, który m. in.: 

  • otrzymuje należność dla własnej korzyści i samodzielnie decyduje na co ją przeznaczy,
  • nie pośredniczy w transakcji i nie musi przekazać otrzymanej należności innemu podmiotowi,
  • prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą w kraju siedziby, jeżeli należności są uzyskiwane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą

Co do zasady, stosownie do przepisów art. 26 ust. 1f, wymóg weryfikacji statusu beneficial owner odnosi się jedynie do wypłacanych, na rzecz podmiotów powiązanych, odsetek i licencji. Jednakże, w praktyce organy podatkowe coraz częściej wymagają spełnienia tego obowiązku również w przypadku wypłaty dywidendy (Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2023 r. sygn. akt II FSK 1588/20).

Dla wypłat należności w postaci licencji i odsetek, wymagane jest uzyskanie od kontrahenta oświadczenia odbiorcy należności, w którym potwierdza, że spełnia on wyżej wymienione elementy definicji rzeczywistego odbiorcy. Przepisy nie wskazują wprost, czy płatnik powinien weryfikować zgodność oświadczenia z rzeczywistym stanem faktycznym. Niemniej jednak w celu dochowania należytej staranności przeprowadzenie takiej weryfikacji jest rekomendowane.

Ryzyko związane z brakiem weryfikacji statusu rzeczywistego właściciela

Niedopełnienie obowiązku weryfikacji statusu rzeczywistego właściciela może rodzić dotkliwe konsekwencje. Mowa tu nie tylko o uniemożliwieniu zastosowania obniżonych stawek podatku u źródła, ale brak należytej staranności przy weryfikacji statusu rzeczywistego właściciela, może wiązać się z naliczeniem dodatkowego zobowiązania w wysokości 10% od niezapłaconego podatku wynikającego z zastosowania obniżonych stawek podatkowych oraz odpowiedzialnością karno-skarbową.

Podsumowując, należyta weryfikacja statusu beneficial owner jest kluczowym elementem umożliwiającym skuteczne rozliczenie przez płatnika podatku u źródła. W związku z czym rekomendowane jest każdorazowe weryfikowanie odbiorców wypłacanych należności, niezależnie od tego czy dotyczą one odsetek, licencji czy dywidend.

Autor: Julia Sobiepańska, ASB Group

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną
07 maja 2024

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

Preferencje w podatku u źródła - NSA orzeka na niekorzyść podatników
07 maja 2024

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach zapadłych pod koniec 2023 r. (sygn. II FSK 27/23, II FSK 28/23, II FSK 29/23) oddalił trzy skargi kasacyjne w sprawach rozstrzygniętych przez WSA w Lublinie na niekorzyść podatników i zgodził się z sądem pierwszej instancji w kwestii odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła (WHT). W lutym 2024 r. NSA opublikował pisemne uzasadnienia tych wyroków. Wnioski płynące z ich analiz potwierdzają nieprzychylne stanowisko organów podatkowych w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia WHT przez spółki holdingowe oraz fundusze inwestycyjne.

Dofinansowanie z PFRON 2024 do pensji niepełnosprawnego pracownika - podwyżka od lipca [nowelizacja ustawy]
08 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Chwilowe wstrzymanie obowiązku KSeF pozwoli odetchnąć firmom. Wykorzystaj to i zdobądź środki na rozwój!
08 maja 2024

Cyfryzacja gospodarki postępuje. W 2026 r. firmy, zobowiązane wymogiem prawnym, będą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Wszystkie przedsiębiorstwa będą tą drogą odbierać i wysyłać faktury w formie elektronicznej. Przedsiębiorcy zyskali jednak dodatkowy czas i argumenty. Teraz warto poszukać wsparcia i zyskać środki na rozwój firmy.

pokaż więcej
Proszę czekać...