Czynsz najmu płacony fundatorowi przez fundację rodzinną nie jest ukrytym zyskiem. Korzystna interpretacja fiskusa

Czynsz najmu płacony fundatorowi przez fundację rodzinną nie jest ukrytym zyskiem. Korzystna interpretacja fiskusa / shutterstock

Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej w interpretacji z 11 sierpnia 2023 roku po raz kolejny podzielił stanowisko podatnika w tematyce dotyczącej fundacji rodzinnej. W tym przypadku potwierdził pogląd podatnika, że czynsz najmu płacony przez fundację na rzecz fundatora, w związku z udostępnieniem nieruchomości dla fundacji rodzinnej, nie  będzie dla niej stanowił przychodu odpowiadającego wartości świadczenia w rozumieniu art. 2 ust. 2  ustawy o fundacji rodzinnej (tj. świadczenia wypłacanego na rzecz beneficjenta) i nie będzie tym samym opodatkowany na podstawie art. 24q ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zryczałtowanym podatkiem w wysokości 15 % CIT). Ponadto potwierdził, że stosowny czynsz najmu nie będzie stanowił świadczenie w postaci tzw. ukrytych zysków w rozumieniu art. 24q ust. 1 pkt 3 w zw. z ust. 1a Ustawy CIT.

Fundator wynajmuje fundacji rodzinnej nieruchomość. Jak zakwalifikować podatkowo to świadczenie?

W ramach niniejszej interpretacji wnisokodawca przedstawił stan faktyczny, zgodnie z którym w 2023 r.  planuje zostać fundatorem oraz beneficjentem założonej przez siebie fundacji rodzinnej. Stosowna fundacja będzie w pierwszym roku od powstania wynajmowała na siedzibę, część nieruchomości należącej do fundatora. Z tytułu najmu fundacja będzie wypłacała co miesiąc stałą kwotę na rzecz fundatora. Czynsz najmu będzie rynkowy, tj. taki jaki ustaliłyby pomiędzy sobą podmioty niepowiązane. Ponadto, fundator będzie jednym z beneficjentów fundacji rodzinnej. 

Autopromocja

Mając na uwadze powyższe, wnioskodawca/fundator fundacji rodzinnej powziął wątpliwości odnośnie kwestii świadczenia fundacji na jego rzecz z tytułu czynszu najmu.  W szczególności chodziło o wyjaśnienie, czy świadczenie  z tego tytułu z jednej strony nie będzie opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym 15 % z tytułu tzw. świadczeń fundacji na rzecz beneficjentów, o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej, a z drugiej strony nie będzie dla niej stanowiło przychodu odpowiadającego wartości świadczenia w postaci ukrytych zysków w rozumieniu art. 24q ust.1 pkt 3 w zw. z ust.1a ustawy CIT (które to świadczenie również jest opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym 15%)? 

Uzasadniając swoje stanowisko fundator/beneficjent argumentował, że czynsz najmu za najmowaną nieruchomości płaconą przez fundację na rzecz fundatora będącego jednym z beneficjentów nie może zostać uznana za świadczenie, ponieważ zupełnie inna jest natura prawna czynszu najmu od definicji świadczeń z ustawy o fundacji rodzinnej, o której mowa w  art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej. Co więcej zostało wskazane, że otrzymywany przez fundatora czynsz najmu wynika z umowy najmu, a nie z powodu bycia beneficjentem. 

Natomiast w zakresie kwestii związanej z ukrytymi zyskami, w pierwszej kolejności zostało podniesione, że czynsz najmu nie wchodzi w dyspozycję art. 24q ust. 1a  ustawy CIT definiujący świadczenia w postaci ukrytych zysków i nie został wymieniony w niniejszym katalogu, tak jak zostały wymione m.in. następujące czynności/usługi: darowizna, świadczenie usług na rzecz fundacji m.in. doradczych, księgowych czy prawnych, opłaty licencyjne za m.in. znak towarowy lub patent. Podkreślił również,  że czynszu najmu zostanie ustalony na zasadach rynkowych, taki sam jak gdyby ustalały by go pomiędzy sobą podmioty niepowiązane.

Świadczenie fundacji rodzinnej z tytułu czynszu najmu na rzecz fundatora nie jest ukrytym zyskiem. Dyrektor KIS zgadza się z podatnikiem

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał rację w obydwu kwestiach poruszonych przez fundatora/beneficjenta we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej. Wskazał, że  środki wypłacane na rzecz beneficjenta/fundatora są pochodną zawartej umowy najmu pomiędzy fundacja a beneficjentem, a nie mają swojego źródła w statucie fundacji bądź liście beneficjentów, tym samym nie mogą być kwalifikowane jako świadczenie w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej. W zakresie ukrytych zysków, że skoro  czynsz najmu będzie ustalany na warunkach rynkowych, w związku z czym w przypadku transakcji polegającej na zapłacie czynszu nie wystąpi różnica między wartością rynkową a ustaloną między stronami ceną tej transakcji. Ponadto, potwierdził że czynsz płacony przez fundacje na rzecz fundatora/beneficjenta nie mieści się w katalogu zdarzeń, o którym mowa w art. 24q ust. 1a ustawy o CIT.

Korzystna interpretacja. Komentarz eksperta

Stanowisko przedstawione przez Dyrektora Krajowej Informacji  Skarbowej należy ocenić pozytywnie. Jest to bardzo korzystny pogląd w zakresie dwóch kluczowych aspektów.  Duże obawy praktyków rodziła kwestia czy katalog czynności/usług określoanych jako ukryte zyski będzie stanowił tzw. katalog zamknięty i nie będzie podlegał wykładni rozszerzającej. KIS potwierdziło korzystną wykładnię dla podatników. Na pochwałę zasługuje również ocena, że nie każda czynność dokonywana pomiędzy fundacją a fundatorem/beneficjentem będzie, niejako automatycznie traktowana jako świadczenia w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej, a tym samym opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 15 % CIT.

Piotr Aleksiejuk, radca prawny, 
Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy

Źródło: interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 sierpnia 2023 roku – sygnatura: 0114-KDIP2-1.4010.341.2023.1.KW.

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...