Sprzedaż energii elektrycznej z OZE w ramach systemu aukcyjnego - ujęcie podatkowe

Advicero Nexia
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
rozwiń więcej
Sprzedaż energii elektrycznej z OZE w ramach systemu aukcyjnego - ujęcie podatkowe / INFOR

Na czym polega sprzedaż energii z OZE w ramach systemu auakcyjnego? Jak prawidłowo rozliczyć podatkowo tą sprzedaż? Jak rozpoznać moment uzyskania przychodu i koszty podatkowe z tytułu sprzedaży energii elektrycznej przez uczestników systemu aukcyjnego?

Aukcyjny system wsparcia

Sprzedaż energii z OZE w ramach systemu aukcyjnego jest jednym z popularniejszych narzędzi wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej z wiatru i fotowoltaiki w Polsce. Urząd Regulacji Energetyki rozpisuje aukcje, w której uczestniczą wytwórcy energii z instalacji o mocy nie mniejszej niż 500 kW, podając cenę, za jaką chcieliby sprzedawać energię. Zwyciężają uczestnicy, którzy zaoferują najniższą stawkę otrzymując za to gwarancję stałej ceny sprzedaży w okresie wsparcia. 

Autopromocja

Zasady sprzedaży energii w trakcie okresu wsparcia

W przypadku, gdy w okresie wsparcia, który co do zasady obejmuje 15 lat, cena rynkowa energii elektrycznej będzie niższa niż cena zaoferowana przez wytwórcę na aukcji (tzw. saldo ujemne), wówczas zaktualizuje się po stronie tego wytwórcy uprawnienie do otrzymania kwoty salda ujemnego od Zarządcy Rozliczeń S.A. (dalej: „Zarządca Rozliczeń”). Z drugiej jednak strony, gdy cena rynkowa energii będzie wyższa niż zaoferowana przez wytwórcę na aukcji (tzw. saldo dodatnie), to ustawa z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (dalej: „ustawa o OZE”) zobowiązuje wytwórcę do zwrotu tak zdefiniowanej nadwyżki do Zarządcy Rozliczeń (albo zaliczenia jej na pokrycie salda ujemnego w przypadku jego wystąpienia). 

Co do zasady wytwórca jest zobowiązany poinformować Zarządcę Rozliczeń o ilości energii sprzedanej w danym miesiącu do 15. dnia następnego miesiąca. W tym samym czasie wytwórca powinien wystąpić z wnioskiem o pokrycie salda ujemnego, jeśli takowe wystąpi. Jednakże, w przypadku wystąpienia salda ujemnego w danym miesiącu, gdy w poprzednich miesiącach u danego podmiotu występowały salda dodatnie, powinien on rozliczyć je ze sobą i nie może wówczas wystąpić z wnioskiem o pokrycie salda ujemnego (chyba że przewyższa ono saldo dodatnie). 

Nowelizacja ustawy o OZE z 2021 r. – zmiana terminu rozliczeń sald

Istotną kwestią z punktu widzenia rozliczeń podatkowych z tytułu sprzedaży energii elektrycznej jest termin zwrotu nierozliczonego salda dodatniego. Zgodnie z pierwotnym brzmieniem przepisów ustawy o zwrot nierozliczonego salda dodatniego powinien nastąpić w sześciu równych miesięcznych ratach, począwszy od końca ostatniego miesiąca, w którym upłynął okres wsparcia (15 lat) czego skutkiem jest potrzeba tworzenia rezerw w celu uregulowania nierozliczonego salda dodatniego przez cały ten okres. Nowelizacją z 2021 r. wprowadzono nowe rozwiązania w tym zakresie, które z uwagi na wprowadzenie okresów przejściowych spowodowały, że obecnie mamy do czynienia ze stosowaniem kilku terminów zwrotu nierozliczonego salda dodatniego co obrazuje poniższa tabelka.

Data rozpoczęcia wsparcia

Termin zwrotu nierozliczonego salda dodatniego

Instalacje, które rozpoczęły wsparcie do 15 października 2022 r. włącznie.

  • Saldo dodatnie powstałe w okresie rozliczeniowym rozpoczętym lub trwającym dnia 15 października 2022 r. należy zwrócić po zakończeniu całego okresu wsparcia, nie później niż przed upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu wsparcia. 

  • Natomiast saldo dodatnie powstałe w każdym kolejnym trzyletnim okresie rozliczeniowym należy zwrócić po zakończeniu każdego okresu, w terminie 6 miesięcy od jego zakończenia.  

Instalacje, która rozpoczęły wsparcie od 16 października 2022 r. i jednocześnie wygrały aukcje do dnia 29 października 2021 r. 

  • Saldo dodatnie powstałe w okresie pierwszych trzech lat należy zwrócić po zakończeniu całego okresu wsparcia, nie później niż przed upływem 6 miesięcy od dnia zakończenia okresu wsparcia.

  • Natomiast saldo dodatnie powstałe w każdym kolejnym trzyletnim okresie rozliczeniowym należy zwrócić po zakończeniu każdego okresy, w terminie 6 miesięcy od jego zakończenia. 

Pozostałe instalacja, które rozpoczęły wsparcie od 16 października 2022 r. 

Powstałe saldo dodatnie za każdy trzyletni okres rozliczeniowy oraz ostatni niepełny okres, w którym zakończy się wsparcie, nierozliczone z ujemnym saldem, należy zwrócić po zakończeniu każdego okresu w terminie 6 miesięcy od jego zakończenia.

 

Podatkowe rozliczenie sprzedawanej energii

Kwestią budzącą wątpliwości podatników jest moment rozpoznania przychodów w związku z powstaniem salda ujemnego bądź kosztów uzyskania przychodów w związku z powstaniem salda  dodatniego.

Naszym zdaniem, kwota zwrotu nierozliczonego w trakcie okresu rozliczeniowego salda dodatniego stanowi pośredni koszt uzyskania przychodu i w związku z tym powinna być rozpoznana jako taki koszt w momencie poniesienia, tj. w dacie zaksięgowania, na podstawie odpowiedniego dowodu dokumentującego należną do zwrotu kwotę salda. Dokumentem takim co do zasady jest pismo Zarządcy Rozliczeń wysłane na koniec okresu rozliczeniowego z określeniem wysokości nierozliczonego salda dodatniego oraz terminem płatności.

Z kolei przychód powstaje w sytuacji otrzymania od Zarządcy Rozliczeń w trakcie bądź na koniec okresu rozliczeniowego, środków na pokrycie salda ujemnego (w sytuacji gdy u wytwórcy powstaje wyłącznie saldo ujemne bądź przewyższa ono saldo dodatnie).

Powyższe potwierdzają interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w tym m.in. z:

  • z 20 lutego 2023 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.314.2022.1.AS 
  • z 7 lipca 2023 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.274.2023.1.AW 
  • z 16 stycznia 2019 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.477.2018.2.MW
  • z 1 marca 2023 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.262.2022.3.ASK 

Liczne interpretacje podatkowe w powyższym zakresie oznaczają, że kwestia prawidłowego rozpoznania momentu uzyskania przychodu i kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży energii elektrycznej przez uczestników systemu aukcyjnego wzbudza dużo wątpliwości. Należy przy tym pamiętać, że organy podatkowe zobowiązane są do stosowania interpretacji podatkowych, tylko w przypadku podatników dla których zostały one wydane. Dlatego też warto zwrócić się do Dyrektora KIS o wydanie interpretacji w powyższym zakresie, ale zapewnić sobie bezpieczeństwo w zakresie rozliczeń w CIT z tytułu sprzedaży energii. 

Piotr Popiel, manager – Advicero Nexia

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...