Wkład niepieniężny z agio – co jest przychodem w CIT

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
rozwiń więcej
Wkład niepieniężny z agio – co jest przychodem w CIT
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów wydał 20 lipca 2015 r. wyrok (II FSK 1772/13) rozstrzygając o sposobie określenia przychodu z tytułu wniesienia aportem aktywa w sytuacji wystąpienia agio, który od lat był przedmiotem sporu podatników i organów podatkowych.

Aport z agio - czego dotyczyła sprawa ?

Spółka rozważała wniesienie aportem aktywa w postaci gruntu, a  wartość nominalna objętych udziałów miała być  niższa od wartości rynkowej przedmiotu aportu – miała wystąpić nadwyżka wartości wkładu nad wartością nominalną obejmowanych udziałów, która zostanie przekazana na kapitał zapasowy (agio).  Łącznie wartość nominalna objętych udziałów oraz agio odpowiadać miała wartości rynkowej przedmiotu aportu.

Autopromocja

W związku z tym Spółka wystąpiła o interpretację przepisów podatkowych potwierdzającą, że przychodem z tytułu aportu będzie wartość nominalna objętych udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt. 7 ustawy o CIT,  także wówczas gdy ta wartość będzie niższa niż wartość rynkowa aportu. Minister Finansów udzielił odpowiedzi negatywnej, powołując się na art.. 14 ust.1 w związku z art. 12 ust.1  pkt. 7 ustawy o CIT, iż w takiej sytuacji przychód może zostać ustalony w wartości innej niż wartość nominalna, jeżeli wartość przedmiotu wkładu bez uzasadnionej przyczyny ekonomicznej będzie wyższa. 

Spółka wniosła skargę do WSA. WSA w Krakowie uchylił interpretację, uznając, że nie jest możliwe ustalanie wartości rynkowej przychodu w sytuacji kiedy wartość nominalna jest określona kwotowo. Od tego wyroku MF wniósł skargę kasacyjną. Sprawa została ostatecznie przejęta do rozpoznania w składzie siedmiu sędziów.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

 

Rozstrzygnięcie

Sąd oddalił skargę kasacyjną MF. Stwierdził, iż organ podatkowy nie jest uprawniony do określenia wartości przychodu z tytułu aportu w wartości innej niż wartość nominalna objętych udziałów (akcji). W ustnym uzasadnieniu NSA wskazał, iż dla interpretacji art. 12 ust. 1 pkt. 7 w związku z art. 14 ust. 1,2 i 3 ustawy o CIT, pierwszeństwo powinny mieć dyrektywy wykładni językowej, a z przepisu art. 12 ust. 1 pkt. 7 ustawy o CIT jasno wynika, że ustawodawca określił przychód z tytułu objęcia udziałów akcji w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo w wysokości wartości nominalnej. Wartość nominalna jest stała i nie odnosi się wprost do ceny rynkowej, nie musi być więc z nią tożsama. Organy podatkowe nie mogą zmieniać wartości nominalnej udziałów, także w sytuacji gdy wartość ta odbiega od wartości rynkowej przedmiotu wkładu.

NSA wskazał przy tym, iż wyrok odnosi się do stanu prawnego z roku 2012 r., kiedy wydana została interpretacja i nie odnosi się do zmian legislacyjnych interpretowanego przepisu, które miały miejsce w późniejszym okresie.

 

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online


Znaczenie wyroku

Wyrok w poszerzonym składzie 7 sędziów NSA jest wiążący jedynie w danej sprawie. Jednocześnie jednak można oczekiwać, iż sądy administracyjne będą stosowały się do wyroku także w przypadku orzekania w podobnych sprawach, szczególnie w tożsamym stanie prawnym. Możliwość z kolei szerszego powołania się na wyrok do stanów prawnych po zmianach legislacyjnych, o których wspominano w rozstrzygnięciu poszerzonego składu NSA, można będzie ocenić po lekturze treści uzasadnienia pisemnego.

Wyrok NSA 20 lipca 2015 r. (II FSK 1772/13)

Kontakt:

Magdalena Szmulewska-Wich
Dyrektor w dziale doradztwa podatkowego
mszmulewskawich@deloittece.com

Adam Wacławczyk
Dyrektor w Dziale Doradztwa Podatkowego
awaclawczyk@deloittece.com

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...