Zawarcie i zmiana umowy spółki a podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.
Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.
rozwiń więcej
Zawarcie i zmiana umowy spółki a podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) / Fot. Fotolia / Fotolia
Zawarcie umowy spółki oraz co do zasady zmiana takiej umowy podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC). W przypadku zawarcia umowy spółki po spełnieniu ustawowych wymogów oraz bez względu na formę jej zawarcia podlega ona opodatkowaniu PCC. Nie co inaczej przedstawia się natomiast sytuacja zmiany umowy spółki, gdyż nie w każdym przypadku zmiana umowy spółki będzie rodziła obowiązek podatkowy.

Zgodnie z art. 1 ust. 5 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 ze zm., dalej: Ustawa lub u.p.c.c) opodatkowaniu podlega umowa spółki oraz jej zmiana, jeśli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

Autopromocja
  1. w przypadku spółki osobowej – siedziba tej spółki;
  2. w przypadku spółki kapitałowej:
  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Stawka PCC od umowy spółki wynosi 0,5 % podstawy opodatkowania. Ustawa nie reguluje jakiej wysokości jest stawka opodatkowania dotycząca zmiany umowy spółki, ale uznaje się, że jest ona taka sama jak w przypadku umowy spółki i wynosi 0,5 %.

Podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość wkładów wniesionych do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego spółki kapitałowej. W przypadku wniesienia lub podwyższenia wkładów wniesionych do spółki osobowej albo podwyższenia kapitału zakładowego w spółce kapitałowej podatek trzeba będzie zapłacić od wartości wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartości, o którą podwyższono kapitał zakładowy w spółce kapitałowej.

Opodatkowanie PCC przy przekształceniu spółki z o.o. w spółkę osobową

W zależności od formy prawnej spółki (np. sp. z o.o., s.c., etc.) oraz formy czynności prawnej w jakiej umowa spółki zostaje sporządzona obowiązek podatkowy może ciążyć na różnych podmiotach. W myśl art. 4 pkt 9 u.p.c.c. w przypadku umowy spółki cywilnej obowiązek podatkowy ciąży na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki (np. sp. z o.o.) - na spółce. W związku z powyższym w spółce cywilnej to wspólnicy zobowiązani są do złożenia stosownej deklaracji oraz solidarnie do zapłaty podatku. W pozostałych spółkach prawa handlowego, zarówno osobowych jak i kapitałowych, obowiązek podatkowy ciąży w całości na spółce. W takim wypadku to spółkę należy wykazać jako podatnika w składanej deklaracji PCC-3.

Wypełnioną deklarację należy złożyć w ciągu 14 – stu dni od powstania obowiązku podatkowego, a zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 u.p.c.c. organem podatkowym właściwym miejscowo jest Naczelnik Urzędu Skarbowego właściwy ze względu na siedzibę spółki.

W przypadku, gdy zawarcie umowy spółki lub jej zmiana wymaga formy aktu notarialnego za pobranie oraz wpłacenie kwoty podatku PCC jako płatnik odpowiada notariusz przed którym czynność została dokonana.

Ustawa wylicza również sytuacje, które wyłączają obowiązek podatkowy. Zgodnie z art. 2 pkt 6 u.p.c.c. nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z:

  • łączeniem spółek kapitałowych;
  • przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową;
  • wniesieniem do spółki, w zamian za jej udziały lub akcje:

- przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

- udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku, gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

PCC przy wnoszeniu wkładów do spółki jako koszt

Wskazane powyżej sytuacje ukazują różnice jakie występują w opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowaniu będzie podlegało zawarcie umowy spółki, a także zmiana takiej umowy jeżeli powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania. W zależności od rodzaju spółki, a mianowicie czy jest to np.: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółka cywilna obowiązek podatkowy będzie ciążył na samej spółce lub na jej wspólnikach. Ponadto jeśli umowa spółki będzie zawarta w formie aktu notarialnego, to na notariuszu jako płatniku będzie spoczywał obowiązek obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku PCC do właściwego organu podatkowego.

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...