Rozliczenia podatkowe pracowników naukowych

Mariusz Szulc
rozwiń więcej
Polscy naukowcy nie płacą podatku PIT od stypendiów naukowych, natomias muszą uiścić w kraju daninę od wynagrodzenia za krótkie badania przeprowadzone za granicą. W niektóych przypadkach naukowcy zobowiązani są również do rozliczenia VAT.


Czy stypendia przyznane przez ministra nauki są opodatkowane


Młody biolog za przełomowe badania otrzymał niedawno wyróżnienie od szefa resortu nauki i szkolnictwa wyższego. W związku z tym co miesiąc ma dostawać stypendium. Czy będzie je musiał pomniejszyć o podatek dochodowy?

Autopromocja

Naukowiec ma oczywiście obowiązek rozliczyć się ze wszystkich uzyskanych dochodów z fiskusem. Niektóre z nich zgodnie z ustawą o PIT są jednak zwolnione z podatku. Daniny nie pobiera się m.in. od stypendiów:

• przyznawanych na podstawie ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym (Dz.U. z 2003 r. nr 65 poz. 595 z późn. zm.),

• doktoranckich - otrzymywanych na podstawie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 572),

• innych stypendiów naukowych i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zatwierdził minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przez pewien czas fiskus twierdził, że ministerialne stypendia dla młodych naukowców nie są wolne od daniny. Argumentował, że przyznawane są na podstawie ustawy o zasadach finansowania nauki, a ta nie jest wymieniona jako podstawa zwolnienia w regulacjach podatkowych. Dlatego zdaniem izb skarbowych wydających interpretacje indywidualne był to opodatkowany PIT przychód z innych źródeł. Z takim podejściem organów walkę rozpoczęła Rada Młodych Naukowców. W konsekwencji minister nauki i szkolnictwa wyższego wydał regulamin przyznawania stypendiów, a minister finansów w interpretacji ogólnej z 7 grudnia 2012 r. (sygn. DD3/033/100/CRS/12/DD-679) potwierdził, że są one zwolnione z PIT.


Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

Art. 28 ust. 2 ustawy z 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (t.j. Dz.U. nr 96, poz. 615 z późn. zm.).


Czy naukowiec pracujący krótko w RPA rozlicza się w Polsce


Polski astronom realizuje od roku zbliżające się ku końcowi badania w Republice Południowej Afryki na Uniwersytecie w Kapsztadzie. Jest polskim rezydentem, ponieważ ma tu mieszkanie i rodzinę. Wynagrodzenie za badania dostaje z RPA. Czy pieniądze wypłacone za granicą powinien opodatkować w naszym kraju?

Polski rezydent ma obowiązek rozliczyć się w kraju ze wszystkich dochodów, także tych osiągniętych za granicą. Aby uniknąć sytuacji, w której daninę od tych ostatnich pobierze zarówno polski, jak i zagraniczny fiskus, zawierane są umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Polska i Republika Południowej Afryki umówiły się, że wynagrodzenie naukowca zamieszkałego w Polsce, który prowadzi badania w szkole wyższej lub innej uznanej instytucji oświatowej RPA, jest tam zwolnione z podatku. Warunkiem jest, aby prace badawcze nie trwały dłużej niż dwa lata i nie były podejmowane dla prywatnej korzyści naukowca lub innych ściśle określonych osób, tylko w interesie publicznym. Astronom spełnia warunki wyrażone w umowie międzynarodowej, więc afrykański fiskus nie zainteresuje się jego wynagrodzeniem. Oznacza to, że będzie musiał opodatkować ten dochód w Polsce, płacąc PIT według skali (18 lub 32 proc.). Gdyby jednak umowa polskiego naukowca wskazywała, że badania będą prowadzone dłużej niż dwa lata, od początku byłaby opodatkowana w RPA.

Niektóre umowy, np. z Federacją Rosyjską, inaczej określają termin właściwy dla zwolnienia uczonego z daniny. I tak polski rezydent prowadzący badania w Rosji nie musi tam odprowadzać podatku, jeśli trwają one krócej niż trzy lata, licząc od pierwszego dnia jego przyjazdu. Umowa z Niemcami określa natomiast, że zwolnienie z PIT w tym kraju będzie obowiązywać, tylko jeśli takie wynagrodzenie będzie opodatkowane w Polsce i nie zostanie przekroczony termin dwóch lat od dnia pierwszego przyjazdu polskiego badacza.

Jeszcze inne porozumienia, np. ze Szwajcarią, nie zawierają konkretnych przepisów dotyczących sytuacji naukowców. Dotyczą ich wtedy postanowienia odnoszące się do pracy najemnej. Oznacza to, że pensja naukowca pracującego np. w Genewie będzie opodatkowana w Szwajcarii, chyba że będzie tam przebywał krócej niż 183 dni w roku, a wynagrodzenie wypłaci mu polski podmiot nieposiadający zakładu w tym kraju.


Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

 

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...