Obowiązkowy podpis elektroniczny, kto za to zapłaci?

KPDA Biuro rachunkowe
Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.
rozwiń więcej
Obowiązkowy podpis elektroniczny, kto za to zapłaci? / Fot. Fotolia / Fotolia
Przedsiębiorco – jeśli zatrudniasz w swojej firmie powyżej pięciu osób, deklaracje podatkowe za dany rok rozliczeniowy będziesz musiał wysyłać do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą internetu. Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje bowiem znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Istotną kwestią w realizacji ustawowego obowiązku jest otrzymanie niezbędnego certyfikatu oraz ustanowienie pełnomocnictwa, celem podpisania e-deklaracji.

Autopromocja

Zmiany dotyczą deklaracji PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, PIT-40, IFT-2/IFT-2R, CIT-8, CIT-8A, CIT-8B wraz z załącznikami, a próba złożenia ich do urzędu skarbowego w formie drukowanej, za pośrednictwem poczty zwykłej będzie jednoznaczna z ich niezłożeniem. Odstępstwem od tej reguły są płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmiotów niepełniących funkcji płatnika w tym podatku, którzy są zobligowani do sporządzenia deklaracji za dany rok podatkowy dla nie więcej niż pięciu podatników. Oni mogą złożyć PIT w formie pisemnej, chyba, że powierzają tę czynność np. biuru rachunkowemu, które ma obowiązek przekazać wymienione dokumenty składane w imieniu i na rzecz swoich klientów drogą elektroniczną.

Uniwersalna Bramka Dokumentów (UBD)

Przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną odbywa się bezpłatnie za pośrednictwem systemu e-Deklaracje z Portalu Podatkowego, który wchodzi w skład serwisu Ministerstwa Finansów www.finanse.mf.gov.pl. Dla podmiotów chcących wysłać jednorazowo większą ilość dokumentów dobrym rozwiązaniem będzie Uniwersalna Bramka Dokumentów, dzięki której w ramach jednej transmisji można przesłać do 20 tys. dokumentów, opatrzyć je jednym podpisem i pobrać jedno urzędowe poświadczenie odbioru. Posłużyć się można także systemem finansowo-księgowym stosowanym przez płatnika, o ile posiada odpowiednie aplikacje do tego celu przystosowane.

Dokumenty podatkowe składane przez internet muszą być podpisane przez osobę uprawnioną, którą może być reprezentant ustawowy (np. prezes sp. z o.o.) lub pełnomocnik (np. księgowy, właściciel biura rachunkowego) posiadający pełną zdolność do czynności prawnych.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Wysyłka dokumentów drogą elektroniczną jest bezpłatna lecz wymaga zachowania określonych formalności, które bezpłatne już niestety nie są. Dokumenty związane z poborem podatku dochodowego od osób fizycznych, składane przez osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej muszą być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowalnego certyfikatu. Podpis przyporządkowany jest do konkretnej osoby i wymaga użycia specjalnego sprzętu, a co za tym idzie oprogramowania. Podstawowy zestaw to koszt kilkuset złotych i nie jest jednorazowy, ponieważ wymagane jest cykliczne odnawianie certyfikatu raz na rok lub dwa lata.

Odliczenie składek ZUS w rocznym PIT

Od Kilkunastu do kilkudziesięciu procent firm, których noworoczny obowiązek dotyczy nie posiada podpisu elektronicznego. Niestety dla większości z nich oznacza to niemałe wydatki. Nowy obowiązek ma usprawnić przede wszystkim pracę urzędników, którzy do tej pory musieli ręcznie przenosić dane z wersji papierowej do systemu komputerowego. Nie żyjemy w czasach kamienia łupanego, tylko błyskawicznie rozwijającej się informatyzacji. Zdecydowana większość firm używa komputera do przygotowania druku papierowego, tylko z jakiegoś powodu nie chcą wysyłać tych druków w formie elektronicznej, a powodem często są właśnie wysokie koszty e-podpisu. – przekonuje Małgorzata Bazan z katowickiego biura rachunkowego KPDA.

Źródło: KPDA Biuro rachunkowe. Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Ceny transferowe: Recharakteryzacja – kiedy i kogo dotyczy
22 sty 2025

Podatnicy, którzy co roku stają przed obowiązkami z zakresu cen transferowych w ostatnim czasie coraz częściej mogą usłyszeć ostrzeżenie przed recharakteryzacją. Co tak naprawdę oznacza to pojęcie i czy dotyczyć może każdego podatnika?

Przełomowy wyrok SN: Naczelna Izba Aptekarska może być traktowana jak przedsiębiorca
21 sty 2025

Czy samorząd zawodowy może działać jak przedsiębiorca? Sąd Najwyższy uznał, że w przypadku Naczelnej Izby Aptekarskiej to możliwe. Wyrok zapadł w sprawie sporu z siecią aptek Gemini, dotyczącego ochrony dóbr osobistych i nieuczciwej konkurencji. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia, a decyzja SN może mieć dalekosiężne konsekwencje dla funkcjonowania organizacji samorządowych.

Nowa luka w VAT od 2025 r. Prof. Modzelewski: to błąd podstawowy, daje możliwość nieograniczonych zwrotów; konieczna szybka nowelizacja
22 sty 2025

Najnowsza nowelizacja ustawy o VAT, obowiązująca od początku 2025 roku, wprowadza w Polsce nieznaną w całej ponad trzydziestoletniej historii tego podatku lukę umożliwiającą nieograniczony zwrot tego podatku – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Każdy podatnik wykonujący czynności w sensie prawnym poza terytorium kraju, które w Polsce byłyby zwolnione od tego podatku, uzyska z tego tytułu od początku roku zwrot podatku naliczonego - dodaje Profesor.

Faktura korygująca - do kiedy można wystawić (termin graniczny)
20 sty 2025

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

Fałszowanie faktur: jakie skutki w VAT dla kupującego i sprzedawcy. Faktury puste, wystawione przez osoby nieuprawnione, bez wiedzy i zgody podatnika
20 sty 2025

Odpowiedzialność podatników VAT za „puste” lub nierzetelne faktury wywołuje od dłuższego czasu spore kontrowersje, szczególnie gdy wystawcą był pracownik. Po korzystnym wyroku TSUE pracodawca może uwolnić się od obowiązku zapłaty VAT wynikającego z faktur wystawionych przez nieuczciwych pracowników. Wymaga to jednak od niego dochowania należytej staranności przy kontrolowaniu poczynań pracowników. NSA w wyroku z 3 września 2024 r. (sygn. akt I FSK 1212/18) uznał, że pracodawca nie dochował staranności, skoro proceder trwał przez dłuższy okres (ponad 3 lata).

ZUS wycofuje decyzje i umarza postępowania wobec przedsiębiorców. Skuteczna interwencja Rzecznika MŚP
20 sty 2025

Dzięki interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców ZUS wycofał błędne decyzje oraz umorzył postępowania wobec przedsiębiorców korzystających z ulgi „Mały ZUS Plus”. To ważne zwycięstwo w walce o sprawiedliwe traktowanie firm.

Księgowi nie muszą się bać sztucznej inteligencji – AI jako konkurenta do miejsc pracy. Wystarczy, że postawią na rozwój pewnych swoich kompetencji, jakich
19 sty 2025

Niemal wszyscy są zgodni, iż w księgowości sztuczna inteligencja nie ma szans z ludzkim ekspertem w budowaniu relacji z klientem, kreatywności czy w negocjacjach. I na takie tak zwane kompetencje miękkie powinni stawiać księgowi w swoim rozwoju i edukacji.

Podatek od ogrodzenia w 2025 r. Ministerstwo Finansów objaśnia kto nie musi płacić podatku od płotu nawet, gdy prowadzi firmę
22 sty 2025

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 19 stycznia 2025 r. poinformowało, że wszelkie informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej i powielane przez media na temat wprowadzenia nowego obciążenia w postaci podatku od ogrodzeń należy uznać za wprowadzające w błąd.

Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?
17 sty 2025

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Wyślesz skutecznie pismo do urzędu i sądu w ostatnim dniu terminu nie tylko Pocztą Polską. Nowelizacja ordynacji podatkowej, kpa i kpc już w Sejmie
20 sty 2025

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu lub sądu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

pokaż więcej