Tak. Taki obowiązek, po 1 stycznia 2015 r., ciąży również na wspólnikach spółki niemającej osobowości prawnej, jeśli zobowiązanie zaciągnięte przez taką spółkę zostanie uregulowane poprzez wykonanie świadczenia niepieniężnego.
Zmianę w tym zakresie wprowadził ust. 2f nowo dodany do art. 14 updof ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r. Przepis ten stanowi, że zasady określone w art. 14 ust. 2e updof (również nowo dodanym), dotyczące ustalania przychodu w przypadku uregulowania przez podatnika zobowiązania, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), poprzez wykonanie świadczenia niepieniężnego mają odpowiednie zastosowanie w przypadku wykonania świadczenia niepieniężnego przez spółkę niebędącą osobą prawną.
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu udzielania pożyczek
Powinni Państwo zatem ustalić przychód do opodatkowania każdemu ze wspólników spółki, stosownie do udziału w zysku (czyli zgodnie z zasadami określonymi w art. 8 updof), biorąc za podstawę wartość wyższego ze świadczeń. Zasadą wynikającą z art. 14 ust. 2e updof jest bowiem ustalenie przychodu w wysokości odpowiadającej wartości zobowiązania uregulowanego w następstwie świadczenia niepieniężnego.
Jeśli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, to przychód określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. Przy ustalaniu wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego ww. przepisy nakazują odpowiednie stosowanie art. 19 updof. Z ust. 3 tego przepisu wynika, że wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Należy również podkreślić, że zgodnie ze zmienionym od 1 stycznia 2015 r. art. 14 ust. 3 pkt 1 updof do przychodów z działalności gospodarczej nie są zaliczane pobrane wpłaty lub zarachowane należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymane lub zwrócone pożyczki (kredyty), w tym również uregulowane w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Przepis ten reguluje więc skutki otrzymania lub zwrotu pożyczki (kredytu) w formie niepieniężnej, przesądzając że wartość otrzymanego świadczenia niepieniężnego odpowiadającego wartości zwróconej pożyczki (kredytu) nie stanowi przychodu do opodatkowania.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 8, art. 14 ust. 2e, ust. 2f i ust. 3 pkt 1, art. 19 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 2 pkt 6 lit. b) i c) tiret pierwsze ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
Podyskutuj o tym na naszym FORUM