REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu udzielania pożyczek

REKLAMA

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług udzielania pożyczek, a także kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu sporadycznego udzielania pożyczek innym podmiotom?

Autopromocja

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług udzielania pożyczek

Powadzimy działalność w zakresie udzielania pożyczek. 5 czerwca 2014 r. udzieliliśmy pożyczki na trzy tygodnie. Termin płatności tej kwoty oraz odsetek upływał 26 czerwca 2014 r. Pożyczkobiorca zwrócił nam jednak pożyczoną kwotę z odsetkami dopiero 2 lipca 2014 r. Kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu udzielenia tej pożyczki?

W przypadku świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37-41 usta­wy o VAT (w tym usług udzielania pożyczek) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tego tytułu, a więc z chwilą otrzymania odsetek od pożyczki. A zatem, dopóki podatnik-pożyczkodawca nie otrzyma odsetek od udzielonej pożyczki, dopóty obowiązek po­datkowy z tytułu świadczenia usługi pożyczki nie powstanie (nawet jeżeli upłynie termin jej płatności).

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Jeżeli zatem otrzymali Państwo odsetki od udzielonej pożyczki 2 lipca 2014 r., to w tym dniu powstał obowiązek podatkowy w VAT. Bez znaczenia pozostaje fakt, że jest to po ustalonym z pożyczkobiorcą terminie spłaty pożyczki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PODSTAWA PRAWNA:

 • art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e), art. 29a ust. 1 oraz art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu sporadycznego udzielania pożyczek innym podmiotom

Jesteśmy spółką z o.o. Zdarzyło się kilkakrotnie, że udzieliliśmy pożyczki innemu podmiotowi, cho­ciaż nie mamy w przedmiocie działalności usług udzielania pożyczek. Nie zgłaszaliśmy usług udzie­lania pożyczek we wniosku do KRS, gdyż nie zamierzamy stale prowadzić tego rodzaju działalności. Jak w związku z tym powinniśmy prawidłowo rozpoznać obowiązek podatkowy w odniesieniu do tych usług?

Usługi udzielania pożyczek należą do grupy usług finansowych korzystających ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Dla tych usług przewidziano w art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e) ustawy o VAT szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, który powstaje z chwilą otrzy­mania całości bądź części zapłaty. W tym przypadku zapłatę stanowić będą otrzymane od pożyczko­biorcy odsetki od udzielonej mu pożyczki. Trzeba pamiętać, że obowiązek podatkowy nie powstaje w odniesieniu do odsetek, które są należne za dany okres, ale nie zostały zapłacone mimo upływu terminu ich zapłaty. Zatem w deklaracji VAT powinni Państwo wykazać jako sprzedaż zwolnioną z VAT tylko te odsetki, które zostały faktycznie zapłacone przez pożyczkobiorcę w danym okresie rozlicze­niowym.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Należy podkreślić, że zgodnie z treścią art. 106b ust. 2 ustawy o VAT, podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury, w przypadku gdy dotyczy ona sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 tej ustawy. Fakturę taką trzeba jednak będzie wystawić w ustawowym terminie, jeśli zażąda tego nabywca usługi (pożyczkobiorca).

PODSTAWA PRAWNA:

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA