Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu udzielania pożyczek
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług udzielania pożyczek
Powadzimy działalność w zakresie udzielania pożyczek. 5 czerwca 2014 r. udzieliliśmy pożyczki na trzy tygodnie. Termin płatności tej kwoty oraz odsetek upływał 26 czerwca 2014 r. Pożyczkobiorca zwrócił nam jednak pożyczoną kwotę z odsetkami dopiero 2 lipca 2014 r. Kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu udzielenia tej pożyczki?
W przypadku świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37-41 ustawy o VAT (w tym usług udzielania pożyczek) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tego tytułu, a więc z chwilą otrzymania odsetek od pożyczki. A zatem, dopóki podatnik-pożyczkodawca nie otrzyma odsetek od udzielonej pożyczki, dopóty obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi pożyczki nie powstanie (nawet jeżeli upłynie termin jej płatności).
Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Jeżeli zatem otrzymali Państwo odsetki od udzielonej pożyczki 2 lipca 2014 r., to w tym dniu powstał obowiązek podatkowy w VAT. Bez znaczenia pozostaje fakt, że jest to po ustalonym z pożyczkobiorcą terminie spłaty pożyczki.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e), art. 29a ust. 1 oraz art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu sporadycznego udzielania pożyczek innym podmiotom
Jesteśmy spółką z o.o. Zdarzyło się kilkakrotnie, że udzieliliśmy pożyczki innemu podmiotowi, chociaż nie mamy w przedmiocie działalności usług udzielania pożyczek. Nie zgłaszaliśmy usług udzielania pożyczek we wniosku do KRS, gdyż nie zamierzamy stale prowadzić tego rodzaju działalności. Jak w związku z tym powinniśmy prawidłowo rozpoznać obowiązek podatkowy w odniesieniu do tych usług?
Usługi udzielania pożyczek należą do grupy usług finansowych korzystających ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Dla tych usług przewidziano w art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e) ustawy o VAT szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, który powstaje z chwilą otrzymania całości bądź części zapłaty. W tym przypadku zapłatę stanowić będą otrzymane od pożyczkobiorcy odsetki od udzielonej mu pożyczki. Trzeba pamiętać, że obowiązek podatkowy nie powstaje w odniesieniu do odsetek, które są należne za dany okres, ale nie zostały zapłacone mimo upływu terminu ich zapłaty. Zatem w deklaracji VAT powinni Państwo wykazać jako sprzedaż zwolnioną z VAT tylko te odsetki, które zostały faktycznie zapłacone przez pożyczkobiorcę w danym okresie rozliczeniowym.
Polecamy produkt: Biuletyn VAT
Należy podkreślić, że zgodnie z treścią art. 106b ust. 2 ustawy o VAT, podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury, w przypadku gdy dotyczy ona sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 tej ustawy. Fakturę taką trzeba jednak będzie wystawić w ustawowym terminie, jeśli zażąda tego nabywca usługi (pożyczkobiorca).
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e), art. 43 ust. 1 pkt 38, art. 106b ust. 2 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat