reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak postąpić, gdy zapłata za usługi pośrednictwa w sprzedaży rozliczane kwartalnie nastąpiła przed terminem

Jak postąpić, gdy zapłata za usługi pośrednictwa w sprzedaży rozliczane kwartalnie nastąpiła przed terminem

Zgodnie z zawartą w kwietniu 2014 r. umową świadczę usługi pośrednictwa w sprzedaży w okresie od 1 kwietnia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r. Rozliczam VAT miesięcznie. Według umowy usługi będą rozliczane kwartalnie. Termin płatności przypada 15. dnia miesiąca następującego po każdym kolej­nym kwartale. Za I kwartał świadczonych usług otrzymam jednak płatność już 20 czerwca br. Kiedy powstał u mnie obowiązek podatkowy?

Usługi, dla których w związku z ich świadczeniem ustalono następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, pod warunkiem, że wcześniej nie nastąpiła za nie płatność. Usługi, dla których rozliczenie i płatność ustalono za okresy kwartalne, należy uznać za wykonane z upływem każdego kwartału, pod warunkiem, że wcześniej nie nastąpi płatność.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

W sytuacji przedstawionej przez Pana w pytaniu obowiązek podatkowy w VAT powinien być rozpozna­wany przez Pana w dniach: 30 czerwca 2014 r., 30 września 2014 r. oraz 31 grudnia 2014 r., pod warun­kiem, że wcześniej nie nastąpi płatność. Z pytania wynika, że płatność za I kwartał świadczonych usług, tj. za okres kwiecień - czerwiec, nastąpiła 20 czerwca 2014 r. W tym dniu powstał obowiązek podatkowy. Dlatego VAT za usługę wykonaną w tym kwartale należy rozliczyć w deklaracji za czerwiec 2014 r.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług wykonanych częściowo

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama