| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak postąpić, gdy zapłata za usługi pośrednictwa w sprzedaży rozliczane kwartalnie nastąpiła przed terminem

Jak postąpić, gdy zapłata za usługi pośrednictwa w sprzedaży rozliczane kwartalnie nastąpiła przed terminem

Zgodnie z zawartą w kwietniu 2014 r. umową świadczę usługi pośrednictwa w sprzedaży w okresie od 1 kwietnia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r. Rozliczam VAT miesięcznie. Według umowy usługi będą rozliczane kwartalnie. Termin płatności przypada 15. dnia miesiąca następującego po każdym kolej­nym kwartale. Za I kwartał świadczonych usług otrzymam jednak płatność już 20 czerwca br. Kiedy powstał u mnie obowiązek podatkowy?

Usługi, dla których w związku z ich świadczeniem ustalono następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, pod warunkiem, że wcześniej nie nastąpiła za nie płatność. Usługi, dla których rozliczenie i płatność ustalono za okresy kwartalne, należy uznać za wykonane z upływem każdego kwartału, pod warunkiem, że wcześniej nie nastąpi płatność.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

W sytuacji przedstawionej przez Pana w pytaniu obowiązek podatkowy w VAT powinien być rozpozna­wany przez Pana w dniach: 30 czerwca 2014 r., 30 września 2014 r. oraz 31 grudnia 2014 r., pod warun­kiem, że wcześniej nie nastąpi płatność. Z pytania wynika, że płatność za I kwartał świadczonych usług, tj. za okres kwiecień - czerwiec, nastąpiła 20 czerwca 2014 r. W tym dniu powstał obowiązek podatkowy. Dlatego VAT za usługę wykonaną w tym kwartale należy rozliczyć w deklaracji za czerwiec 2014 r.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług wykonanych częściowo

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Gierszewska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »