Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży biletów komunikacji miejskiej w automatach
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Bilet jest dokumentem potwierdzającym uprawnienie do skorzystania z określonej usługi. Jest znakiem legitymacyjnym potwierdzającym, że okaziciel posiada uprawnienie do skorzystania z usługi oferowanej przez przedsiębiorcę. Bilet jest dokumentem stwierdzającym istnienie określonego stosunku prawnego. Sprzedaż biletu jest więc sprzedażą usługi. W opisanej w pytaniu sytuacji - prawa do skorzystania z usługi przewozu, gdyż w każdym z wymienionych wariantów zakupione przez pasażerów bilety uprawniają pasażerów do przejazdów komunikacją miejską, tj. uprawniają do korzystania ze świadczonych usług przewozowych.
Zatem w przypadku, gdy sprzedaż ww. biletów dokonywana jest równocześnie z zapłatą za bilet, to obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tego tytułu powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT z chwilą sprzedaży biletu, tj. z momentem zapłaty za bilet (w formie gotówkowej lub za pomocą kart płatniczych) i wydania tego biletu we wskazanych miejscach, tj. automacie biletowym, punkcie kasowym, u kierowcy autobusu - w zależności od rodzaju biletu.
Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Natomiast w przypadku przedsprzedaży biletów miesięcznych i na trzy kolejne miesiące obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tego tytułu powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu sprzedaży biletów przed wykonaniem usługi - zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat