| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży biletów komunikacji miejskiej w automatach

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży biletów komunikacji miejskiej w automatach

Jesteśmy Miejskim Zakładem Komunikacyjnym. Przedmiotem naszej działalności jest wykonywanie autobusowych przewozów pasażerskich oraz dystrybucja i sprzedaż biletów na świadczone usługi. Sprzedajemy bilety jednorazowe, 75-minutowe, jednodniowe, weekendowe, tygodniowe, miesięczne i na trzy kolejne miesiące, za pośrednictwem automatów, punktów kasowych oraz kierowców autobusów. Bilety miesięczne i na trzy kolejne miesiące można nabyć w przedsprzedaży. Ponadto, wprowadziliśmy możliwość bezgotówkowego regulowania należności dla kontrahentów, z którymi mamy podpisane stosowne umowy. Pasażerowie mają także możliwość zapłaty kartą płatniczą za bilety kupowane w automatach. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w odniesieniu do naszych usług?

Bilet jest dokumentem potwierdzającym uprawnienie do skorzystania z określonej usługi. Jest znakiem legitymacyjnym potwierdzającym, że okaziciel posiada uprawnienie do skorzystania z usługi oferowanej przez przedsiębiorcę. Bilet jest dokumentem stwierdzającym istnienie określonego stosunku prawnego. Sprzedaż biletu jest więc sprzedażą usługi. W opisanej w pytaniu sytuacji - prawa do skorzystania z usłu­gi przewozu, gdyż w każdym z wymienionych wariantów zakupione przez pasażerów bilety uprawniają pasażerów do przejazdów komunikacją miejską, tj. uprawniają do korzystania ze świadczonych usług przewozowych.

Zatem w przypadku, gdy sprzedaż ww. biletów dokonywana jest równocześnie z zapłatą za bilet, to obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tego tytułu powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT z chwilą sprzedaży biletu, tj. z momentem zapłaty za bilet (w formie gotówkowej lub za pomocą kart płatniczych) i wydania tego biletu we wskazanych miejscach, tj. automacie biletowym, punkcie kasowym, u kierowcy autobusu - w zależności od rodzaju biletu.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Natomiast w przypadku przed­sprzedaży biletów miesięcznych i na trzy kolejne miesiące obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tego tytułu powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu sprzedaży biletów przed wykonaniem usługi - zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »