Jak rozliczyć dochody z firmy w Niemczech i z umowy o pracę w Polsce - PITy 2007

Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
rozwiń więcej
Jak rozliczyć dochody z firmy w Niemczech i z umowy o pracę w Polsce - PITy 2007 / inforCMS
Jak należy prawidłowo rozliczyć dochody z działalności gospodarczej w Niemczech.

Mój mąż był zatrudniony na podstawie umowy o pracę do 15 lutego 2007 r. W marcu zarejestrował firmę jednoosobową w Niemczech. Miejsce zamieszkania nadal mamy w Polsce (tutaj mieszkamy razem z dziećmi). W Niemczech mąż jest rozliczany przez księgowego z „niemieckich” dochodów w niemieckim urzędzie skarbowym. Co powinniśmy zrobić z dochodami osiągniętymi na początku roku w Polsce ?

Autopromocja


ODPOWIEDŹ

W opisanej sytuacji dochody z działalności firmy zarejestrowanej w Niemczech podlegają tam opodatkowaniu. W Polsce są one zwolnione z opodatkowania, ale Pani mąż powinien je uwzględnić w rozliczeniu rocznym przy ustalaniu stopy procentowej mającej zastosowanie do dochodów z umowy o pracę w Polsce podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych.


Zasady opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów osiąganych przez podatnika posiadającego polską rezydencję podatkową reguluje polsko-niemiecka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dochody z działalności gospodarczej prowadzonej w Niemczech należy zakwalifikować jako zyski przedsiębiorstwa.


Na podstawie art. 7 tej umowy zyski przedsiębiorstwa umawiającego się państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim umawiającym się państwie przez znajdujący się tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.
Jeżeli przedsiębiorstwo umawiającego się państwa wykonuje działalność w drugim umawiającym się państwie przez położony tam zakład, to, z zastrzeżeniem postanowień art. 7 ust. 3 umowy, w każdym umawiającym się państwie należy przypisać temu zakładowi takie zyski, które mógłby on osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.


Z kolei przepis art. 5 ust. 1 ww. umowy stanowi, iż określenie „zakład” oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Dochody z działalności gospodarczej w Niemczech są traktowane jako zyski przedsiębiorstwa podlegające opodatkowaniu w tym kraju. W Polsce są one zwolnione z opodatkowania na podstawie odpowiednich postanowień umowy polsko-niemieckiej.

Ponieważ z pytania wynika, że Pani mąż zarejestrował firmę w Niemczech i tam ją prowadzi, należy uznać, że osiągane przez niego dochody z tego tytułu podlegają opodatkowaniu w Niemczech. W Polsce są one zwolnione z opodatkowania. Ponieważ jednak podała Pani, że mąż na początku roku osiągnął w Polsce dochody z umowy o pracę podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych, zastosowanie znajdzie metoda unikania podwójnego opodatkowania określona w art. 24 ust. 2 lit. a) umowy polsko-niemieckiej.

Przepis ten stanowi, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Republice Federalnej Niemiec, wówczas Rzeczpospolita Polska zwolni, z uwzględnieniem postanowień litery b), taki dochód lub majątek z opodatkowania. Rzeczpospolita Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód lub majątek zwolniony od opodatkowania nie podlegał takiemu zwolnieniu.


Odpowiednie regulacje w tym zakresie zawiera również polska ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie bowiem art. 27 ust. 8 updof, w przypadku osiągania przez podatnika mającego miejsce zamieszkania w Polsce oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych również dochodów z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnionych od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych, do ich rozliczenia ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją.


Oznacza to, że Pani mąż ma obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym w Polsce dochodów uzyskanych na terytorium Niemiec, uwzględnianych przy ustalaniu stopy procentowej mającej zastosowanie do dochodów osiągniętych przez niego z umowy o pracę w Polsce, podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Dochody z działalności gospodarczej w Niemczech są uwzględniane w zeznaniu rocznym składanym w Polsce w przypadku osiągnięcia dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce na zasadach ogólnych.


Należy podkreślić, że gdyby dochody Pani męża z działalności gospodarczej prowadzonej w Niemczech były jego jedynymi dochodami w 2007 r., to nie miałby on obowiązku rozliczać się w Polsce. Potwierdził to również Minister Finansów w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 24 lipca 2006 r. nr DD4/PB6/033-0261-438/06/HM/JG wydanej w odpowiedzi na pytanie podatnika o sposób opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej przez niego na terytorium Niemiec w sytuacji braku jakichkolwiek dochodów w Polsce.


Dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Niemiec może być opodatkowany w Niemczech, pod warunkiem że działalność prowadzona jest poprzez położony na terytorium Niemiec zakład. W takim przypadku dochód, który może być przypisany temu zakładowi może być opodatkowany w Niemczech. Jednocześnie dochód ten podlega również opodatkowaniu w państwie miejsca zamieszkania osoby uzyskującej dochód, czyli w Polsce. Jednakże w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować określoną w umowie metodę unikania podwójnego opodatkowania.


Zgodnie z art. 24 ust. 2 umowy, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami umowy może być opodatkowany w Niemczech, wówczas Polska zwolni taki dochód od opodatkowania. Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu tej osoby zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód zwolniony od opodatkowania nie podlegał takiemu zwolnieniu (tzw. metoda wyłączenia z progresją).

Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, Minister Finansów uważa, iż prawidłowe jest stanowisko Podatnika, zgodnie z którym dochód uzyskany z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Niemiec podlega opodatkowaniu w Niemczech. Jednocześnie, zgodnie z art. 7 w zw. z art. 24 ust. 2 umowy, dochód taki podlega opodatkowaniu również w państwie rezydencji Podatnika, czyli w Polsce, przy czym w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować określoną w umowie metodę unikania podwójnego opodatkowania (tzw. metodę wyłączenia z progresją).


Z uwagi na fakt, iż w 2005 r. Podatnik oprócz dochodów uzyskanych w Niemczech nie osiągnął na terytorium Polski żadnych dochodów, Minister Finansów stwierdza, iż prawidłowe jest stanowisko Podatnika, zgodnie z którym na Podatniku nie spoczywa obowiązek wykazania i opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych na terytorium Niemiec w 2005 r.


• art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 1 i 2, art. 24 ust. 2 lit. a) umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie 14 maja 2003 r. - Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90

• art. 3 ust. 1, art. 4a, art. 27 ust. 8, art. 45 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 658


Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...