Odliczając ulgę na dzieci uważaj na PIT/O - PIT-y 2008

PIT 2008 / inforCMS
Ministerstwo Finansów udzieliło wskazówek jak wypełniać załącznik PIT/O za 2008 r. odliczając ulgę na dzieci. Nie powinno się wypełniać części E ale nawet jeżeli się wypełni, to zdaniem MF podatnik nie będzie wzywany do urzędu, bo nie jest to błąd wymagający korekty.

Jak wiadomo podatnicy, którzy są uprawnieni do skorzystania z ulgi na dzieci i składają wraz z zeznaniem podatkowym za 2008 r. załącznik PIT/O.

Autopromocja

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że ci podatnicy nie mają obowiązku wypełniania części E tego druku. Informacja taka widnieje zarówno na formularzu (treść przypisu czwartego), jak i na stronie siódmej w broszurze informacyjnej do tego załącznika.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach


Zdaniem MF, nawet gdy podatnik nie zwróci uwagi na wyjaśnienia zawarte na druku PIT-O i broszurze i:

- wypełni część E formularza (przeznaczoną do rozliczenia ulgi prorodzinnej na nowych obowiązujących począwszy od 2009 r., zasadach) - nie będzie wzywany do urzędu skarbowego, gdyż nie jest to błąd wymagający korekty

- zastosuje do rozliczenia za 2008 r. nowe zasady (tj. zastosuje miesięczną konstrukcję ulgi prorodzinnej) – nie straci prawa do ulgi w wysokości obowiązującej dla rozliczenia za 2008 r. Błąd ten będzie mógł naprawić poprzez złożenie korekty zeznania podatkowego. Czynności tej można dokonać w każdym czasie, aż do chwili przedawnienia zobowiązania podatkowego za dany rok.


Określając wzory formularzy Minister Finansów bierze pod uwagę przede wszystkim obowiązujące przepisy podatkowe, ale również stara się aby ich konstrukcja miała charakter uniwersalny, tak aby mogły one służyć podatnikom przez kilka lat.


Ministerstwo Finansów przypomniało, że przepisy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały uchwalone pod koniec 2008 r. i zawierały zmiany zarówno w odniesieniu do dochodów uzyskanych w 2008 r., jak i do kolejnych lat podatkowych.

Z tych też względów, prace nad określeniem wzorów zeznań podatkowych za 2008 r. (i ich załączników) musiały zostać wstrzymane do czasu ogłoszenia nowych regulacji. W praktyce oznaczało to, że na opublikowanie oraz dystrybucję nowych wzorów zeznań pozostało bardzo niewiele czasu (jeden miesiąc).


Termin ukazania się nowych wzorów zeznań był bardzo ważny dla określonej grupy podatników. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na osobach niemających miejsca zamieszkania w Polsce, ciąży obowiązek złożenia zeznania podatkowego przed opuszczeniem terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, stąd osoba niebędąca rezydentem Polski, która w styczniu lub lutym opuściła terytorium Polski jest zobligowana do złożenia przed tym dniem nie tylko zeznania podatkowego za rok 2008 ale również za rok 2009.


Aby umożliwić prawidłowe rozliczenie dochodów uzyskanych za 2009 r. należało również, w trybie pilnym, opracować kolejne wzory zeznań podatkowych dotyczące rozliczenia dochodów za 2009 r.


Biorąc powyższe pod uwagę zdecydowano się na określenie takiej konstrukcji zeznań podatkowych i ich załączników, które umożliwiałyby prawidłowe obliczenie zobowiązania podatkowego za rok 2008 jak i kolejne (uwzględniające zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy).


Resort finansów ocenił, że tego rodzaju rozwiązanie będzie korzystne, bowiem pozwala na:
- efektywne wykorzystanie nakładu formularzy podatkowych wydrukowanych w ramach akcji rozliczeniowej „PIT 2008” (mogą być wykorzystane do rozliczenia dochodów za 2009, i to zarówno w trakcie tego roku podatkowego jak i po jego zakończeniu),
- wywiązanie się podatników rozliczających swoje dochody w trakcie 2009 r. (i za ten rok) z ciążących na nich obowiązków związanych z podaniem danych identyfikacyjnych dziecka, z tytułu którego korzystają z ulgi, o której mowa w art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ulga na dzieci, której nowy kształt nadała wspomniana wyżej nowelizacja),
- zapoznanie się podatników z nowymi wymogami w zakresie korzystania z ulgi na dzieci z odpowiednio dużym wyprzedzeniem.

Wydaje się jednak, że taka „zapobiegliwość” Ministerstwa Finansów, była przesadna i może sprawić kłopoty sporej grupie podatników rozliczających najpopularniejszą ulgę podatkową – ulgę prorodzinną.


Oprac. Paweł Huczko

Źródło: www.mf.gov.pl

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...