Zwrot podatku z Holandii – komu przysługuje? Jak go uzyskać?

CUF Sp. z o.o.
Rozliczanie podatków i zasiłków w zagranicznych urzędach skarbowych
rozwiń więcej
Zwrot podatku z Holandii – komu przysługuje? Jak go uzyskać? / Shutterstock

Każda osoba, która pracowała legalnie w Holandii, a jej pracodawca odprowadzał zaliczki na poczet podatku dochodowego może odzyskać nadpłatę podatku. Bierze się ona stąd, że zaliczki były wyższe niż kwota obowiązującego podatku, a więc podatnik ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaty.

Jakie dokumenty są wymagane, by uzyskać zwrot podatku?

Podstawowym dokumentem jest karta podatkowa od pracodawcy. Znajdują się na niej informacje dotyczące wysokości wynagrodzenia, odprowadzonego podatku i składkach. Może to być Jaaropgaaf, czyli roczna karta podatkowa wydawana pracownikowi do połowy marca kolejnego roku kalendarzowego. Ale nie tylko. Do rozliczenia może posłużyć także Salaris – czyli miesięczny odcinek zawierający niezbędne informacje, najlepiej ten z ostatniego miesiąca pracy. 

Autopromocja

Terminy

Podatek z Holandii można rozliczyć do 5 lat wstecz. Jednak nie warto zwlekać. Im wcześniej złożysz dokumenty do sporządzenia deklaracji, tym szybciej będziesz mógł się cieszyć zwrotem podatku. 

Możesz także otrzymać z urzędu skarbowego Belastingdienst wezwanie do rozliczenia, czyli pismo o nazwie „Aangiftebrief 2022”. Na dokumencie znajdziesz termin, w którym należy złożyć zeznanie podatkowe. Jeśli go przekroczysz, czekają Cię niemałe konsekwencje, gdyż kara za brak złożenia deklaracji podatkowej w Holandii zaczyna się od 369 euro i sięga nawet 1500 euro. 

W razie otrzymania wezwania z Holandii, zapraszamy do naszej firmy! U nas otrzymasz pomoc z rozliczeniem podatku za granicą. Średni zwrot podatku wynosi około 750 euro. 

Czy trzeba rozliczać podatek z Holandii?

Rozliczenie podatku w Holandii jest dla Ciebie obowiązkowe w kilku przypadkach. Należy złożyć deklarację podatkową w urzędzie, jeśli Twój szacowany zwrot podatku wynosi więcej niż 15 euro lub szacowana niedopłata podatku wynosi więcej niż 46 euro. Rozliczenie jest obowiązkowe również wtedy, gdy otrzymasz wezwanie do rozliczenia  

Jak rozliczyć podatek holenderski w Polsce?

Jeśli chcesz odzyskać podatek z Holandii musisz zacząć od rozliczenia się w Polsce. Złóż w swoim urzędzie skarbowym PIT-36 i dołącz do niego PIT/ZG, na którym wykażesz dochody z Holandii. Możesz to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy biura rachunkowego specjalizującego się w sporządzaniu deklaracji z uwzględnieniem dochodów z zagranicy. Możesz skorzystać z usług jednego z naszych biur partnerskich. Ich listę znajdziesz na stronie internetowej cuf-podatki.pl. Następnie pozyskaj zaświadczenie o dochodach z polskiego urzędu skarbowego i zgłoś się do firmy rozliczającej podatki za granicą, na przykład do CUF, z kartą podatkową od zagranicznego pracodawcy. Na jej podstawie można sprawdzić, ile zwrotu podatku Ci przysługuje. Taka wstępną kalkulację zwrot podatku firma CUF wykonuje bezpłatnie.  

Kiedy dostanę zwrot podatku z Holandii?

To, kiedy podatnik otrzyma zwrot podatku, zależy przede wszystkim od urzędu skarbowego Belastingdienst, który niechętnie podaje przybliżony termin rozpatrzenia danego wniosku. Prawnie holenderski fiskus ma trzy lata na rozpatrzenie zgłoszonej sprawy. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo szybkiego uzyskania zwrotu podatku warto oddać sprawę w ręce odpowiedniej firmy. Takiej, która ze względu na doświadczenie kompleksowo przygotuje deklarację podatkową, doliczy ulgi podatkowe i w razie potrzeby przygotuje odwołanie. Takie działania znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo pojawienia się wątpliwości ze strony urzędu i składania dodatkowych wyjaśnień. W przypadku poprawnie przygotowanego wniosku średni czas odzyskania podatku wynosi około sześciu miesięcy od momentu wysłania deklaracji do urzędu. 

Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy nie przysługuje zwrot podatku, również należy złożyć wniosek w holenderskim fiskusie. Z informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie urzędu Belastingdienst wynika, że obowiązek rozliczenia dotyczy większości podatników  pracujących w Holandii, bez względu na to czy posiadają tam status rezydenta podatkowego, czy nie. 

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...