Pieniądze otrzymane w wyniku zmniejszenia udziału kapitałowego w spółce jawnej bez PIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
Pieniądze otrzymane w wyniku zmniejszenia udziału kapitałowego w spółce jawnej bez PIT
Wypłata przez spółkę jawną na rzecz wspólnika środków pieniężnych tytułem zmniejszenia jego udziału kapitałowego w spółce jawnej nie spowoduje po stronie wspólnika powstania przychodu w PIT. Brak jest bowiem przepisów dających podstawę do opodatkowania tego rodzaju wypłat.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 24 sierpnia 2016 r. (sygn. I SA/Kr 813/16).

Autopromocja

Sprawa dotyczyła podatnika, który zamierza zostać wspólnikiem spółki jawnej, powstałej z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej (SKA). Umowa spółki jawnej będzie dopuszczać zmniejszenie udziałów kapitałowych poszczególnych wspólników po uzyskaniu zgody pozostałych wspólników. Ewentualne zmniejszenie udziału kapitałowego będzie polegać na wypłatach przez spółkę jawną na rzecz podatnika środków pieniężnych w wysokości odpowiadającej częściowej wartości wkładu podatnika do spółki jawnej określonego w umowie spółki. Łączna wysokość wypłat środków pieniężnych na rzecz podatnika, dokonanych przez spółkę jawną tytułem zmniejszenia udziału kapitałowego podatnika będzie niższa niż określona w umowie spółki jawnej wartość wkładu podatnika do spółki jawnej.

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy wypłata przez spółkę jawną na rzecz podatnika środków pieniężnych tytułem zmniejszenia udziału kapitałowego podatnika w spółce jawnej spowoduje po jego stronie powstanie przychodu na gruncie ustawy o PIT.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że po jego stronie nie powstanie przychód. Żaden z przepisów ustawy o PIT nie wskazuje bowiem, że tak należy zakwalifikować środki pieniężne otrzymane tytułem zmniejszenia udziału kapitałowego w spółce osobowej. Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska powołał się na liczne orzecznictwo sądów administracyjnych w tym zakresie.

Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że w przedmiotowej sytuacji powstanie przychód, który należy zaliczyć do określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT źródła przychodów, jakim są m.in. prawa majątkowe. Dodatkowo zdaniem organu zawarty w art. 18 ustawy o PIT katalog praw majątkowych jest jedynie przykładowy. Do przychodów z tego źródła należy zaliczyć także świadczenia otrzymane przez wspólnika spółki osobowej z tytułu obniżenia wkładu w tej spółce.

Sprawa trafiła do WSA w Krakowie. Zdaniem sądu z samego charakteru praw majątkowych wymienionych w art. 18 ustawy o PIT wynika, że przepis ten nie dotyczy praw udziałowych, praw związanych z udziałem w spółkach prawa handlowego, w tym spółkach osobowych. W ocenie sądu, wbrew twierdzeniom organu, ustawa o PIT nie zawiera przepisów dających podstawę do opodatkowania tego rodzaju wypłat.

Wybór przepisów

Ustawa o PIT

Art. 10 ust. 1 Źródłami przychodów są:

7)  kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;

Art.  18.  Za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Patrycja Łukasiewicz

Źródło: taxonline.pl

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...