Kiedy impreza integracyjna jest przychodem pracownika

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
Kiedy impreza integracyjna jest przychodem pracownika / Fotolia
W tych wszystkich sytuacjach, kiedy konkretne świadczenie jest uchwytne, gdy można je przypisać do konkretnego pracownika, gdy pracownik skorzysta z konkretnej usługi pozostawionej do dyspozycji, która jest określona np. poprzez nocleg indywidualny zorganizowany dla pracownika czy przez bilet wstępu na określoną imprezę - można mówić o powstaniu przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Jednak w tych przypadkach, kiedy zaproszenie jest skierowane do ogółu pracowników, kiedy nie można zindywidualizować ani tego, ilu pracowników weźmie udział w imprezie, a nawet jeśli stawi się określona liczba, gdy nie można ocenić w jakim zakresie każdy z nich skorzysta z pozostawionych do dyspozycji świadczeń w naturze, nie można mówić o powstawaniu przychodu.

Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 kwietnia 2013 r., II FSK 1828/11.

Autopromocja

Uchwała NSA rozwiąże problem

Komentowany wyrok NSA odnosi się do trwającego przez lata sporu dotyczącego wykładni sformułowania „otrzymanych świadczeń” w ustawie o PIT. Zgodnie bowiem z treścią z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W powyższej definicji nie określono jednoznacznie czy sama możliwość skorzystania z oferowanych świadczeń, czy też dopiero faktyczne skorzystanie z oferowanych świadczeń przez pracownika, jest przesłanką do zwiększania przychodów podatkowych pracownika.

Kwestia doliczania do przychodów pracowników kosztów związanych z organizacją imprez integracyjnych przez pracodawców budziła i nadal budzi wiele kontrowersji. W postępowaniu organów podatkowych od lat można zauważyć tendencję do nadmiernego rozszerzania zakresu nieodpłatnych świadczeń uzyskiwanych przez pracowników, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do opodatkowania świadczeń, z których nie chcieliśmy skorzystać i nie skorzystaliśmy.

Faktura VAT 2014 – zmiany zasad fakturowania od 1 stycznia 2014 r.

Woda dla pracowników w firmie - rozliczenie PIT, CIT i VAT

Także wiele wyroków sądów administracyjnych pokrywało się z tezami organów podatkowych i było negatywnych dla podatników (np. wyrok NSA z dnia 12 marca 2013 r., sygn. akt: II FSK 1428/11 czy wyrok NSA z dnia 8 listopada 2012 r., sygn. akt: II FSK 602/11).

Należy jednak zaznaczyć, iż komentowany wyrok NSA wpisuje się linię wyroków pozytywnych dla pracowników, do których odwołał się także sędzia w uzasadnieniu ustnym wyroku (wyrok NSA z dnia 20 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1256/11, wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2013 r., sygn. akt II FSK 1064/11 oraz wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2012 r., sygn. akt II FSK 1356/10).

Za powyższymi wyrokami przemawia także komunikat Ministerstwa Finansów stwierdzający, że nie jest intencją fiskusa opodatkowanie samego faktu zaproszenia na imprezę integracyjną (Komunikat MF z 22 marca 2012 r., sygn. BMI3/0553/239/KVK/12/265).

Wydaje mi się, że obecna sytuacja prowadzi w wielu przypadkach do zwiększania przychodów podatkowych pracowników przez pracodawców jako płatników, gdyż pracodawcy w dużej mierze są zaznajomieni z negatywnymi interpretacjami w tym zakresie oraz stosują najbezpieczniejsze dla siebie podejście aby nie angażować się w długotrwałe spory z organami podatkowymi.

Moim zdaniem, w sytuacji, gdy zapadają tak rozbieżne orzeczenia, NSA powinien wydać uchwałę w sprawie przychodu pracowników z uczestnictwa w imprezach integracyjnych, tak jak to miało miejsce w przypadku pakietów medycznych opłacanych przez pracodawców na rzecz pracowników. Do tej pory jednak żaden ze składów sędziowskich ani prezes NSA nie wystąpili z takim pytaniem prawnym do rozszerzonego składu NSA. Można mieć tylko nadzieje, że pozytywne wyroki sądów administracyjnych wpłyną na interpretacje wydawane przez organy podatkowe.

Michał Patkowski, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...