Indywidualny rachunek podatkowy w 2020 r. - co to oznacza dla podatników

Ecovis Legal Poland
Kancelaria prawna
rozwiń więcej
Indywidualny rachunek podatkowy w 2020 r. - co to oznacza dla podatników/ fot. Shutterstock / ShutterStock
Od 1 stycznia 2020 r. każdy przedsiębiorca oraz osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej będzie musiała dokonywać przelewów z tytułu podatków PIT, CIT i VAT na swój indywidualny mikrorachunek, zamiast na rachunki bankowe właściwego urzędu skarbowego, które będą aktywne jedynie do końca 2019 roku. Ekspert z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland wyjaśnia, na czym nowa zmiana będzie polegała.

Od 1 stycznia 2020 roku w życie wchodzi dawno zapowiadany mikrorachunek podatkowy, czyli tzw. indywidualny rachunek podatkowy, służący do wpłat PIT, CIT i VAT. Jego celem jest dostarczanie wpłat podatkowych, natomiast zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, np. na indywidualny ROR. 

Autopromocja

Od Nowego Roku każdy przedsiębiorca oraz osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej będzie musiała dokonywać przelewów z tytułu podatków PIT, CIT i VAT na swój indywidualny mikrorachunek, zamiast na rachunki bankowe właściwego urzędu skarbowego, które będą aktywne jedynie do końca 2019 roku. Przedsiębiorcy posiadają już indywidualny rachunek do przelewów z tytułu ZUS, więc będzie to kolejne konto, o którym trzeba będzie pamiętać, a które ma odciążyć służby fiskalne.

Nowy mikrorachunek podatkowy nie będzie stanowił istotnego problemu zarówno dla małych przedsiębiorców zatrudniających kilku pracowników, jak i dla dużych podmiotów wypłacających wynagrodzenia większej liczbie pracowników. Ministerstwo Finansów wyjaśniło bowiem, że pracodawcy będą przelewać zaliczki na podatek od wypłacanych wynagrodzeń na swój mikrorachunek – mówi Agata Wleklińska z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland.

Warto wspomnieć, że w przypadku spółek osobowych wpłata podatku VAT oraz zaliczek na podatek od wynagrodzeń pracowników będzie dokonywana na mikrorachunek spółki, natomiast wpłaty zaliczek na podatek dochodowy z tytułu udziału w zyskach spółki na rachunki wspólników.

Wygenerowanie mikrorachunku jest bardzo proste wystarczy skorzystać z generatora, który jest dostępny na stronie www.podatki.gov.pl lub zgłosić się do urzędu skarbowego, w którym po podaniu numeru PESEL lub NIP otrzyma się informację o koncie. Jeśli podatnik prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą i pracuje na umowę o pracę, stworzone będą dla niego dwa mikrorachunki bankowe, ale płatność powinna być dokonywana na rachunek dedykowany numerowi NIP. Każdy z rachunków spełnia standard NRB, który stosowany jest w obrocie krajowym w zakresie sposobu numeracji rachunków bankowych.

Istnieje również możliwość wpłacenia podatku za inną osobę na jej mikrorachunek podatkowy. Prawo do tego będą mieli członkowie najbliższej rodziny, aktualny właściciel przedmiotu hipoteki przymusowej czy zastawu skarbowego w momencie, gdy podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym. Podatek może też uregulować każda osoba trzecia, jeśli kwota podatku nie będzie przekraczała 1000 zł, a treść dowodu wpłaty nie będzie budziła wątpliwości co do jej przeznaczenia. W ostatnim przypadku, gdy podatek przekroczy tę kwotę, podatnik (lub członek najbliższej rodziny) będzie musiał sam opłacić podatek, inaczej wpłata nie spowoduje wygaśnięcia zobowiązania podatkowego – dodaje ekspertka.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników

W przypadku zalegania z opłacaniem podatku, dokonana wpłata będzie zaliczała się na poczet zaległości podatkowej o najwcześniejszym terminie płatności we wskazanym przez podatnika podatku. Natomiast, jeśli podatnik nie wskaże typu zobowiązania, naczelnik urzędu skarbowego rozliczy zobowiązanie o najstarszym terminie wymagalności.

Celem stworzenia mikrorachunku podatkowego jest umożliwienie szybkiego uzyskania informacji o niezaleganiu i ograniczenie liczby pomyłek w przelewach do urzędu skarbowego. Dla dużych przedsiębiorstw zatrudniających wielu pracowników nowa zmiana będzie stanowiła większe utrudnienie niż ułatwienie przez poświęcanie o wiele więcej czasu na zrobienie przelewów na każdy z mikrorachunków.

ECOVIS Legal Poland spółka komandytowa powstała w 2002 roku. ECOVIS świadczy usługi prawne przedsiębiorcom w Polsce – zarówno firmom już tutaj działającym, jak i tym, które działalność i inwestycje dopiero w Polsce planują. Kancelaria Prawna ECOVIS Legal Poland świadczy także usługi z zakresu prawa podatkowego oraz innych dziedzin prawa. Firma członkowska międzynarodowej grupy doradczej Ecovis International, obecnej w ponad 70 krajach na świecie.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...