Ulga termomodernizacyjna: również wydatki w domu nieukończonym

Paweł Kula
prawnik, redaktor portalu Infor.pl
rozwiń więcej
ulga termomodernizacyjna / Shutterstock

Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć znaczne koszty, do 53 tys. zł. Organy podatkowe odmawiały prawa do ulgi, jeśli wydatki poniesiono na dom nieukończony. Jednak przełom nastąpił 30 marca, kiedy Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia.

Ulga termomodernizacyjna a formalne ukończenie budowy domu

Przepisy definiują termomodernizację jako ulepszenie. Interpretacja językowa tego pojęcia mogłaby wskazywać, że ulepszyć można budynek, którego budowę już ukończono. Układanie elementów zatrzymujących ciepło w trakcie budowy jest elementem procesu budowy, a nie ulepszeniem budynku. 

Autopromocja

Organy podatkowe stosowały niekorzystną dla podatników wykładnię przepisów, odmawiały prawa do zastosowania ulgi termomodernizacyjnej wobec wydatków na budynek przed formalnym ukończeniem budowy. Jednak przełom nastąpił wraz z wydaniem objaśnień Ministerstwa Finansów. 

Pismo „Objaśnienia podatkowe z 30 marca 2023 r. Formy wsparcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w podatku dochodowym od osób fizycznych” zawiera fragment:

„Status budynku (każdego bez względu na to kiedy został wybudowany) może być rozpatrywany w oparciu o wszelkie dowody świadczące o użytkowaniu tego budynku przez podatnika. Przy czym kryterium „oddania budynku do użytkowania” nie przesądza o możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej lub o braku takiej możliwości. Prawo budowlane nie wyklucza bowiem traktowania jako „budynek” obiektu, co do którego nie miało miejsce formalne oddanie do użytkowania.”

Powyższy fragment podkreśla, że ulga termomodernizacyjna może objąć wydatki dotyczące okresu, kiedy budynek był realnie użytkowany przez podatnika (niekoniecznie ukończony). 

Zmiana linii interpretacyjnej dokonana przez Ministerstwo finansów jest korzystna dla podatników jednak w dalszym ciągu nie można odliczyć np. wydatków na materiały termoizolacyjne złączone ze ścianą „na wstępie” budowy, kiedy budynek nie nadawał się do zamieszkania.

Ulga termomodernizacyjna – jaki formularz PIT?

Ulga termomodernizacyjna może być rozliczona na formularzu PIT-37 (dedykowany dla umowy o pracę), PIT-36 (działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ogólnych), PIT-36L (podatek liniowy) lub PIT-28 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). Kwota ulgi jest odliczana od dochodu (lub od przychodu w przypadku ryczałtu). Należy pamiętać o załączniku PIT/O (informacja o ulgach).

Jak udokumentować wydatki w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Wydatki na materiały i usługi objęte ulgą termomodernizacyjną muszą być udokumentowane.

Wspomniane wcześniej objaśnienia podatkowe dotyczą również obowiązków dokumentacyjnych:

„Wysokość wydatków termomodernizacyjnych ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług (VAT) niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Jeżeli poniesione wydatki były opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z podatkiem od towarów i usług, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.”

Przytoczony fragment podkreśla, że warunkiem koniecznym dla zastosowania odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej jest faktura wystawiona przez podatnika VAT.

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2022

Ulga termomodernizacyjna – jaki limit odliczenia?

Limit odliczenia w ramach ulgi modernizacyjnej to 53 tys. zł. Małżonkowie mogą odliczyć dwukrotność tej kwoty (przy założeniu, że dom jest majątkiem wspólnym, a nie własnością tylko jednego z małżonków).

Możliwy jest przypadek, że koszt termomodernizacji jest za wysoki, żeby w pełni wykorzystać kwotę wydatku w rocznym zeznaniu PIT. Można wtedy podzielić wydatek „na raty” i wykorzystać w kolejnych latach podatkowych, maksymalnie przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Całość termomodernizacji musi być ukończona w terminie trzech lat, licząc od końca roku, w którym nastąpił pierwszy wydatek. Sankcją za niezmieszczenie się w trzyletnim terminie jest utrata całości ulgi, łącznie z koniecznością zwrotu korzyści.

Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...