Czy podatnik, który wygra proces frankowy musi skorygować ulgę odsetkową – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Czy podatnik, który wygra proces frankowy musi skorygować ulgę odsetkową – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów / Shutterstock

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że podatnik który wygra proces frankowy musi skorygować ulgę odsetkową tylko w przypadku gdy otrzyma zwrot odsetek odliczonych w ramach tej ulgi. Zdaniem MF podatnik może to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest doliczenie odsetek do dochodu w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym podatnik otrzyma ich zwrot. Ten sposób skorygowania ulgi odsetkowej jest dla podatnika korzystniejszy gdyż powoduje, że nie musi on na nowo obliczać podatku za lata nieprzedawnione, w których korzystał z ulgi odsetkowej, czyli nie musi składać za te lata korekt zeznań z pominięciem tego odliczenia oraz płacić odsetek za zwłokę. Drugim sposobem jest złożenie przez podatnika korekty zeznań za lata nieprzedawnione (nie wykazując w nich ulgi odsetkowej). Ten sposób jest jednak dla podatnika mniej korzystny gdyż wiąże się z dopłatą podatku za poszczególne (skorygowane) lata oraz z zapłatą odsetek za zwłokę od tych dopłat. 

Ulga odsetkowa a wygrana sprawa w sądzie przeciw bankowi dot. kredytu frankowego - dwa sposoby korekty ulgi odsetkowej

Coraz większa liczba kredytobiorców wygrywa z bankami procesy frankowe. Część z tych osób korzystała przez lata z tzw. ulgi odsetkowej. W związku z tym powstały następujące wątpliwości:

Autopromocja
  1. Czy osoba, która wygra proces frankowy i zostanie jej zwrócona kwota wpłacona do banku, a korzystała przez lata z tzw. ulgi odsetkowej, będzie musiała „oddać” odliczenia dokonane w latach ubiegłych z tego tytułu?

2. Czy ta korekta odliczenia powinna być dokonana za cały okres korzystania z ulgi czy tylko za lata nieprzedawnione?

3. Czy w takim przypadku będzie konieczne naliczenie odsetek za zwłokę po stronie podatnika?

MF udzielił następującej odpowiedzi na te pytania:

MF W przypadku odliczeń dokonywanych w ramach ulgi odsetkowej – podobnie jak w przypadku innych ulg polegających na pomniejszeniu dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku – zastosowanie ma art. 45 ust. 3a ustawy PIT. Jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone. Oznacza to, że jeśli wynikiem wygrania procesu będzie m.in. zwrot uwzględnionych w rozliczeniu podatkowym odsetek, to zastosowanie znajdzie właśnie ten przepis ustawy PIT. W konsekwencji, podatnik w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym otrzymał zwrot odsetek, dolicza je do podstawy opodatkowania (dochodu) dla celów obliczenia podatku PIT. Ten sposób „skorygowania” ulgi odsetkowej powoduje, że podatnik nie musi na nowo obliczać podatku za lata nieprzedawnione, w których korzystał z ulgi odsetkowej, czyli nie musi składać za te lata korekt zeznań z „pominięciem” tego odliczenia oraz płacić odsetek za zwłokę. Zwiększenie podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 45 ust. 3a ustawy PIT realizuje więc obowiązek podatnika związany z koniecznością oddania ulgi. 
Jednocześnie należy zauważyć, że zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej - jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej - podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Prawo podatnika do skorygowania uprzednio złożonego zeznania nie jest ograniczone przepisem art. 45 ust. 3a ustawy PIT. Przyjąć zatem należy, że niezależnie od tej regulacji, podatnik może złożyć korekty zeznań za lata nieprzedawnione (nie wykazując w niej ulgi odsetkowej). Będzie się to jednak wiązało z dopłatą podatku za poszczególne (skorygowane) lata oraz z zapłatą odsetek za zwłokę od tych dopłat. Ten sposób zwrócenia ulgi jest zatem mniej korzystny dla podatnika. Jednocześnie kwota ulgi odsetkowej oddana w wyniku złożonych korekt pomniejszy kwotę tej ulgi, którą podatnik jest obowiązany zwrócić na podstawie art. 45 ust. 3a ustawy PIT, jeśli otrzyma zwrot wydatków odliczonych w ramach tej ulgi. 

Źródło: Informacja Ministerstwa Finansów przekazywana do mediów na zapytania dziennikarzy z 18 kwietnia 2023 r. pt. „Kwestie podatkowe związane z pozwami frankowymi.” – opublikowana 23 października 2023 r. na www.mf.gov.pl 

 

Katarzyna Wojciechowska, prawnik, ekspert w zakresie podatków dochodowych, redaktor „MONITORA księgowego”

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku
21 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.
21 maja 2024

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów
21 maja 2024

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega
20 maja 2024

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?
20 maja 2024

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej
21 maja 2024

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?
20 maja 2024

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
20 maja 2024
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem
20 maja 2024

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe
17 maja 2024

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

pokaż więcej
Proszę czekać...