REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?
Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?
rozwiń >

Projektu nowelizacji jeszcze nie ma

Na wstępie trzeba wskazać, że póki co nie opublikowano żadnego formalnego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych tych zmian. Dlatego opisując planowane zmiany wiemy tylko tyle ile podano na ww. konferencji prasowej i w prezentacji Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Finansów „Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców”.

REKLAMA

Autopromocja

MF i MZ: Mniejsza składka zdrowotna dla 93% przedsiębiorców

Najważniejszą zapowiedzią jest przywrócenie od 1 stycznia 2025 r. zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych według skali podatkowej.
Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Zdrowia zapowiadają, że skutkiem planowanych zmian będzie zmniejszenie wysokości składki zdrowotnej dla 93% przedsiębiorców PIT (bez względu na wybraną formę opodatkowania), a zwłaszcza dla tych prowadzących działalność gospodarczą, którzy osiągają niskie i średnie dochody.

Składka zdrowotna 2025. Przedsiębiorcy płacący PIT wg skali podatkowej

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy płacą PIT wg skali podatkowej określonej w art. art. 27 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, składka na ubezpieczenie zdrowotne wyniesie od 1 stycznia 2025 r. 9% z 75% płacy minimalnej. Jak szacuje Ministerstwo Finansów będzie to w 2025 roku około 310 zł. To około 100 zł miesięcznie mniej niż w stanie prawnym obowiązującym w 2024 roku.

MF zapowiada, że wysokość składki zdrowotnej będzie dla tych przedsiębiorców stała, niezależna od osiąganego dochodu. A zatem nie trzeba będzie co miesiąc obliczać podstawy oskładkowania. Także nie trzeba będzie płacić składki zdrowotnej np. od zbywanych środków trwałych. 

Składka zdrowotna 2025. Przedsiębiorcy płacący PIT wg stawki liniowej 19%

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowani 19% liniową stawką PIT zapłacą składkę zdrowotną w zależności od osiąganych dochodów:

1) Ci przedsiębiorcy na podatku liniowym, których dochody miesięczne nie przekroczą 2-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia zapłacą składkę zdrowotną, taką samą jak osoby rozliczające się na skali podatkowej tj. w wysokości 9% od podstawy stanowiącej 75% minimalnego wynagrodzenia. 

Jak szacuje Ministerstwo Finansów, w 2025 roku te osoby zapłacą mniejszą składkę zdrowotną przynajmniej o 100 zł miesięcznie w porównaniu do 2024 roku. A im większe będą dochody tych przedsiębiorców (do 2-krotności przeciętnego wynagrodzenia), tym obniżka w porównaniu do obecnych zasad będzie większa i wyniesie maksymalnie ok. 530 zł miesięcznie.

2) Ci przedsiębiorcy na podatku liniowym, których dochody miesięczne przekroczą 2-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia zapłacą składkę zdrowotna w wysokości 4,9% od nadwyżki uzyskanych dochodów powyżej 2-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak deklaruje MF i MZ, na tych nowych zasadach zyskają wszyscy przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym.

Również w przypadku tych przedsiębiorców nie będzie składki zdrowotnej od dochodu ze zbycia środków trwałych.

Natomiast zostanie zlikwidowana możliwość odliczania części składek zdrowotnych w PIT.

Składka zdrowotna 2025. Przedsiębiorcy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Przedsiębiorcy, którzy opodatkowują swoje przychody z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, którzy uzyskają przychody miesięczne w wysokości nieprzekraczającej 4-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. 

Ministerstwo Finansów szacuje, że składka zdrowotna tych podatników wyniesie w 2025 roku około 310 zł miesięcznie.

REKLAMA

Natomiast ci ryczałtowcy, których miesięczne przychody przekroczą 4-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia - zapłacą minimalna składkę (w kwocie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia) oraz 3,5% od nadwyżki ponad 4-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Również i ci przedsiębiorcy ci nie będą musieli od 2025 roku wykazywać w kontekście składki zdrowotnej przychodów ze zbycia środków trwałych.

I również w tym przypadku będzie zlikwidowane prawo odliczania części składek zdrowotnych w PIT.

Składka zdrowotna 2025. Karta podatkowa

Ministerstwo Finansów zapowiada, że wszyscy przedsiębiorcy opłacający podatek w formie karty podatkowej zyskają na zmianie polegającej na obniżeniu składki zdrowotnej liczonej jako 9% od podstawy stanowiącej 75% minimalnego wynagrodzenia (obecnie składka wynosi 9% od 100% minimalnego wynagrodzenia). W tym przypadku również zostanie uchylona możliwość odliczania (części) składek zdrowotnych od PIT.

Kto i ile zapłaci składki zdrowotnej w 2025 roku?

Eksperci firmy doradczej Grant Thornton obliczyli, że gdyby zapowiadane przez MF i MZ zmiany zasad obliczania składki zdrowotnej wprowadzić w marcu 2024 r. (przy ówczesnym poziomie przeciętnego wynagrodzenia), wysokość tej składki byłaby następująca: 

Dochód/ przychód u ryczałtowcówPrzedsiębiorca na skali PITPrzedsiębiorca na podatku liniowym 19%Przedsiębiorca na ryczałcie
5000 zł286,33 zł286,33 zł286,33 zł
10 000 zł286,33 zł286,33 zł286,33 zł
15 000 zł286,33 zł286,33 zł286,33 zł
20 000 zł286,33 zł484,39 zł286,33 zł
30 000 zł286,33 zł974,39 zł286,33 zł
50 000 zł286,33 zł1954,39 zł919,27 zł

To zauważalnie niżej niż wg obecnych zasad, zgodnie z którymi np.:
- przedsiębiorca na skali podatkowej z dochodem 15 tys. zł miesięcznie płaci składkę zdrowotną w wysokości 1350 zł,
- przedsiębiorca na podatku liniowym z dochodem 15 tys. zł miesięcznie płaci składkę zdrowotną w wysokości 735 zł,
- przedsiębiorca na ryczałcie z przychodem 15 tys. zł miesięcznie płaci składkę zdrowotną w wysokości 699,11 zł.

Oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA