REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Meritoros
Biura rachunkowe
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Dla niektórych przedsiębiorców maj okazuje się być wyjątkowo dotkliwy pod względem finansowym. To właśnie do 20 dnia tego miesiąca są oni zobowiązani do opłacenia bieżących składek ubezpieczeniowych wraz z ewentualnym wyrównaniem składki zdrowotnej za rok ubiegły.

Sporządzenie deklaracji rozliczeniowych ZUS wraz z rozliczeniem rocznym składki zdrowotnej za rok 2023 dla niektórych już jest a dla innych za chwilę będzie historią. Teraz warto zastanowić się, jaki wpływ ma wynik tego rozliczenia na aspekty podatkowe w działalności gospodarczej.

REKLAMA

Autopromocja

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej a niezmieniona forma opodatkowania

Sytuacja nie jest skomplikowana, jeśli przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą pozostaje na tej samej formie opodatkowania w stosunku do roku poprzedniego. Zgodnie z powyższym w konkretnych przypadkach wskazane jest następujące zachowanie:

1. Rozliczanie dochodu na zasadach skali podatkowej – dopłata oraz zwrot składki zdrowotnej obojętne podatkowo;

2. Rozliczanie dochodu na zasadach podatku liniowego – dopłatę oraz zwrot składki zdrowotnej należy rozliczyć podatkowo z zachowaniem określonych zasad. Zrealizowana dopłata może być doliczona do bieżących kosztów bądź odliczona od dochodu z zachowaniem limitu na rok 2024 (11 600 zł). Rozliczenie zależy od stosunku sumy składki odliczonej i bieżącego zwrotu do składki rzeczywiście opłaconej w roku 2023. Jeżeli jest ona niższa od składki opłaconej, to zwrot jest obojętny podatkowo. W przeciwnym razie jesteśmy zobligowani do rozliczenia kwoty nadwyżki. W przypadku zaliczania opłaconej składki do kosztów podatkowych należy dokonać ich korekty (art. 22 ust. 7c i 7d Ustawy o PIT). Jeżeli natomiast składkę odliczaliśmy od podstawy opodatkowania, to w rozliczeniu podatkowym za rok 2024 zwrot będzie trzeba do niej doliczyć (art. 45 ust. 3 Ustawy o PIT). Takie rozwiązanie potwierdziło Ministerstwo Finansów w stanowisku opublikowanym 04.04.2024r. w bazie systemu EUREKA

Przykład

Przykład:

Składka zdrowotna opłacona w roku 2023: 12 000 zł
Składka zdrowotna zaliczona do kosztów uzyskania przychodu w roku 2023 zgodnie z limitem: 10 200 zł
Kwota do zwrotu za rok 2023: 2500 zł
Suma składki odliczonej i składki zwróconej: 12 700 zł
Ustalenie części zwrotu do rozliczenia: 12 700 zł- 12 000 zł = 700 zł;

3. Rozliczenie przychodu na zasadach ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – zrealizowana dopłata może zostać odliczona od przychodu miesięcznego w wysokości 50%. Zwrot należy wykazać w rozliczeniu rocznym za rok, w którym podatnik go otrzymał. Ważne jest zachowanie zasady odpowiedniego doliczenia kwot poprzednio odliczonych (art. 21 ust. 2a Ustawy o zryczałtowanym podatku doch.). Z przepisu można wywnioskować, że 50% zwrotu należy rozliczyć pomiędzy stawki ryczałtu stosowane w roku ubiegłym. Dodatkowo należałoby zastosować proporcję odliczania (ustalaną z uwzględnieniem całkowitej sumy przychodów).

Zwrot wynikający z rozliczenia rocznego składki zdrowotnej a zmiana formy opodatkowania

Sytuacja komplikuje się, jeśli przedsiębiorca zmienił formę opodatkowania na rok 2024, a z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za rok poprzedni wynika nadpłata (w przypadku niedopłaty przedsiębiorca był zobowiązany jedynie do jej opłacenia). Tutaj należy wyodrębnić 6 przypadków, w których w ujęciu rocznym może wystąpić zwrot składki zdrowotnej:

  1. Zmiana skali podatkowej na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – najbardziej klarowny przypadek – ewentualny zwrot jest obojętny podatkowo, ponieważ wynika z rozliczenia na skali podatkowej;
  2. Zmiana podatku liniowego na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – w tym przypadku sposób działania można określić, jako „najbardziej inwazyjny”. Postępowanie zależy od sposobu rozliczania opłaconych składek w roku ubiegłym oraz udziału kwoty zwrotu w kosztach, co dokładniej opisałam w pierwszej części artykułu. Jeśli składka była zaliczana do kosztów uzyskania przychodu, to konieczne będzie złożenie korekty zeznania PIT-36L za rok 2023 (art. 22 ust. 7f Ustawy o PIT). Takie rozwiązanie potwierdziło Ministerstwo Finansów w stanowisku opublikowanym 07.06.2023r. w bazie systemu EUREKA. Jeżeli składkę odliczano w roku ubiegłym od podstawy opodatkowania, to w zeznaniu PIT-28 za rok 2024 zwrot będzie trzeba do niej doliczyć;
  3. Zmiana ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na skalę podatkową – 50% kwoty zwrotu do rozliczenia w deklaracji PIT-36 za rok 2024;
  4. Zmiana ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podatek liniowy – 50% kwoty zwrotu do rozliczenia w deklaracji PIT-36L za rok 2024;
  5. Zmiana skali podatkowej na podatek liniowy – ewentualny zwrot jest obojętny podatkowo, ponieważ wynika z rozliczenia na skali podatkowej;
  6. Zmiana podatku liniowego na skalę podatkową – zwrot należy rozliczyć podatkowo analogicznie do przykładu nr. 2 z części „Rozliczenie roczne składki zdrowotnej a niezmieniona forma opodatkowania”.

Należy również mieć na uwadze, że w przykładach od 3 do 6 powstaje tzw. jednomiesięczny okres składkowy obejmujący styczeń b.r. Składka zdrowotna za ten miesiąc (płatna do 20.02 b.r.) naliczona została w kwocie minimalnej, ponieważ grudzień 2023 roku był rozliczany na innej formie opodatkowania. Wynika to z faktu, że rok składkowy dla skali podatkowej i podatku liniowego trwa od lutego do końca stycznia kolejnego roku. Rozliczenie dochodu osiągniętego w grudniu 2023 roku w składce zdrowotnej miało miejsce dopiero w jej rozliczeniu rocznym. Dokonanie w nim rozliczenia wymienionego wcześniej jednomiesięcznego okresu składkowego spowodowało zwrot składki zdrowotnej naliczonej za styczeń lub skompensowanie nią niedopłaty wynikającej z poprzedniej formy opodatkowania. Jest to istotne, jeżeli w nowym roku podatek naliczany jest liniowo, a składka za styczeń została zaliczona do kosztów/odliczona od dochodu. W tym przypadku powinniśmy całą operację „odwrócić”. Wydaje się też, że można zastosować łatwiejsze rozwiązanie i o tę nadpłatę ze stycznia zmniejszyć bieżący koszt wynikający z opłacenia składki zdrowotnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Karolina Wolak, księgowa 

Źródła:
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
Ustawa z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
Informacja Ministerstwa Finansów przekazywana do mediów na zapytania dziennikarzy ID informacji: 547494,
Informacja Ministerstwa Finansów przekazywana do mediów na zapytania dziennikarzy ID informacji: 582591.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 15 mln zł pożyczki dla mikro i małych firm na inwestycje. Stałe oprocentowanie 2% lub 1,5%

Bank Ochrony Środowiska uruchomił pod koniec września 2024 r. kolejny nabór wniosków o preferencyjne pożyczki unijne w województwie lubelskim. Nowa oferta BOŚ jest, tym razem, skierowana do mikro i małych przedsiębiorstw oraz spółek komunalnych. Pożyczki będzie można wykorzystać na zwiększenie efektywności energetycznej firm.

Post-importowe kontrole celno skarbowe

W ostatnim czasie rośnie skuteczność kontroli celno skarbowych, a w tym kontrole post-importowe i post-eksportowe związane z obrotem międzynarodowym towarów. Pomagają w tym przepisy, które nakładają dodatkowe wymagania na eksporterów i importerów, takie jak środowiskowe, środki ochrony rynku, a w tym postępowania antydumpingowe czy antysubsydyjne, czy związane z sytuacją na świecie jak sankcje.

Przedsiębiorca ma konkretne korzyści finansowe z zatrudnienia studenta. Ekspert pokazuje jakie

Stały wzrost kosztów pracy sprawia, że przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które umożliwią im oszczędności w tym zakresie. Jednym z chętniej stosowanych pomysłów jest zatrudnianie studentów. Podpowiadamy, dlaczego warto zatrudniać młode osoby i jakie korzyści dla przedsiębiorcy to przyniesie.

Zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest nowością

Pojawił się projekt o w sprawie odliczania lub zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest "nowością" - pisze na platformie X doradca podatkowy Piotr Juszczyk.

REKLAMA

Dochody ze sprzedaży ŚT i WNiP nie będą podstawą do obliczenia składki zdrowotnej. To wszystkie zmiany w tej składce od 2025 roku?

Dochody ze sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Takie zmiany przewiduje przygotowywany w Ministerstwie Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jak przygotować się do JPK_KR_PD? Cyfryzacja rozliczania podatku dochodowego opłaci się wszystkim?

Podatki dochodowe stanowią istotną część dochodów budżetu państwa. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2024 roku - jak podało Ministerstwo Finansów - do budżetu państwa wpłynęło z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) 58,75 miliarda złotych, a z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) 41,7 miliarda złotych. Od 2025 roku pierwsze firmy staną przed nowymi wyzwaniami związanymi z wprowadzeniem JPK_KR_PD. Choć nowe regulacje nakładają na firmy dodatkowe obowiązki, eksperci wskazują, że cyfryzacja systemu podatkowego może przynieść liczne korzyści, zarówno przedsiębiorcom, jak również dla skarbu państwa poprzez uszczelnienie systemu rozliczeniowego. 

Nowa (trzecia) wersja przepisów o podatku od nieruchomości. Wątpliwości dotyczące choćby transformatorów dalej pozostają

Podatek od nieruchomości przechodzi kolejne modyfikacje. Właśnie opublikowano trzecią wersję projektu ustawy, która ma na celu jego usprawnienie. Chociaż wprowadzone zmiany nie są rewolucyjne, to i tym razem podatnicy i doradcy podatkowi muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

Naruszenia prawa w Ministerstwie Finansów można zgłaszać nawet anonimowo. Minister określił procedurę przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń

Od 25 września 2024 r. obowiązuje zarządzenie Ministra Finansów z 18 września 2024 r. w sprawie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Ministerstwie Finansów. Celem tej procedury jest realizacja obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Ta nowa procedura rozszerza zakres przedmiotowy zgłoszeń oraz wprowadza możliwość anonimowego informowania o nieprawidłowościach. 

REKLAMA

Prof. Modzelewski: firma doradcza faktycznie rządzi polityką podatkową w Polsce. Wieloletni faktyczny wakat na ulicy Świętokrzyskiej

Od prawie piętnastu lat resort finansów korzysta z usług doradczych (chyba nie za darmo) co najmniej jednej „międzynarodowej” czyli anglosaskiej firmy doradczej, która faktycznie rządzi polityką podatkową – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora Modzelewskiego, to jeden z objawów "faktycznego wakatu" na stanowisku ministra finansów.

Cudzoziemcy od 2025 r. tylko na etacie. Krytyka projektu ustawy, który wprowadza ograniczenia w zatrudnianiu

Najnowsza wersja ustawy o warunkach zatrudniania cudzoziemców w Polsce wywołuje obawy przedsiębiorców. Projekt ogranicza możliwość pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, co może negatywnie wpłynąć na rynek pracy. Konfederacja Lewiatan ostrzega przed konsekwencjami tych zmian.

REKLAMA