Czy sprzedaż działek niezwiązanych z działalnością gospodarczą podlega VAT

Donata Koreń
Doradca podatkowy
rozwiń więcej
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej

Jeśli dana czynność wykonana została poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód to w świetle art. 4 ust. 1 i 2 VI Dyrektywy z tytułu wykonania takiej czynności dany podmiot nie może być uznany za podatnika VAT i to bez względu na to, czy czynność tę wykonał jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie.Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 15 września 2010 r. (I SA/Gd 508/10).

Skutki podatkowe sprzedaży przez rolnika części majątku w postaci działek

Autopromocja

Osoba fizyczna odziedziczyła gospodarstwo rolne. Początkowo uprawiała ziemię, jednak po dłuższym czasie zdecydowała się podzielić grunt na działki i sprzedać część majątku. W związku z tym wystąpiła o interpretację przepisów prawa podatkowego, z pytaniem, czy powinna przy sprzedaży naliczyć VAT? 

Zdaniem wnioskodawcy, transakcja nie powinna podlegać VAT, bowiem jest on właścicielem przedmiotowej nieruchomości gruntowej od 28 lat i nadal uprawia ziemię oraz płaci podatek gruntowy. Nie zamierza też sprzedawać gruntu w całości.

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe i wskazał, że sprzedaż działek stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o VAT i jako taka podlega opodatkowaniu VAT. Mając na uwadze definicję działalności gospodarczej organ uznał, ze transakcja ma związek z taką działalnością, albowiem rolnik w świetle ustawy o VAT posiada status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (działalność rolniczą).

Jeśli więc osoba taka wykonuje inne czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania VAT, brak jest podstaw prawnych do uznania, iż nie podlegają one opodatkowaniu. Wnioskodawca nie zgodził się z interpretacją i wniósł skargę do WSA, który uchylił zaskarżoną interpretację.

Sąd stwierdził, że jeśli dana czynność wykonana została poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód to w świetle art. 4 ust. 1 i 2 VI Dyrektywy z tytułu wykonania takiej czynności dany podmiot nie może być uznany za podatnika VAT i to bez względu na to, czy czynność tę wykonał jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Zbyte przez skarżącego działki wykorzystywane były w celu zaspokojenia jego potrzeb osobistych. Skarżący w złożonym wniosku wskazał bowiem, że nie był podatnikiem VAT, opłacał wyłącznie "podatki od nieruchomości".

Ponadto zbycie wyodrębnionych działek miało na celu uzyskanie środków finansowych na poczet opłat związanych z rentą planistyczną i opłatą adiacencka. Grunt, z którego zostały wydzielone działki, wykorzystywany był do upraw służących wyłącznie własnym potrzebom. Na nieruchomości nie prowadzono żadnej działalności gospodarczej. W tej sytuacji sam fakt wydzielenia przez skarżącą działek oraz ich sprzedaż nie przesądza o uznaniu zbywcy za podatnika podatku od towarów i usług.

Status rolnika nie przesądza automatycznie o prowadzeniu działalności gospodarczej

Przytaczany wyrok WSA w Gdańsku jest kolejnym orzeczeniem po wyroku NSA z dn. 29 października 2007 r. (sygn. I FPS 3/07), w którym to sąd wskazał, w jakich okolicznościach osoba fizyczna sprzedająca działki może zostać uznana za podatnika VAT.

Polecamy: serwis VAT

W świetle art. 15 ustawy o VAT oraz art. 2 unijnej Dyrektywy 2006/112/WE, aby daną osobę fizyczną można było uznać za podatnika VAT z tytułu sprzedaży gruntu, muszą być spełnione następujące przesłanki:

1) musi ona samodzielnie wykonywać działalność gospodarczą,
2) na terytorium państwa członkowskiego,
3) odpłatnie ,
4) jako podatnik występujący w takim charakterze, nawet jeśli czynność została wykonana jednorazowo.

Jednakże z przedstawionego przez skarżącą stanu faktycznego wyraźnie wynika, że działki będące przedmiotem sprzedaży wchodziły do jej osobistego majątku i nie służyły działalności gospodarczej. Oznacza to zatem, że sprzedaż tych działek nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej.

Z samego bowiem faktu, że wnioskodawca jest rolnikiem, nie można wnioskować, że sprzedaż działek następuje w wykonaniu działalności rolnej. Skoro bowiem majątek był od początku nabyty na jej potrzeby osobiste, a nie na potrzeby działalności rolniczej, nie można jego sprzedaży uznać za wykonywaną w ramach działalności gospodarczej. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że skarżący podzielił grunt na mniejsze działki, a następnie dokonywał ich stopniowej sprzedaży.

Wprowadzenie przez polskiego ustawodawcę określenia, iż podatnikiem jest również osoba wykonująca czynność jednorazowo, lecz w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, miało na celu opodatkowanie VAT również tych transakcji, które są zawierane okazjonalnie, ale w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jednakże, skoro w danych okolicznościach transakcje dotyczą majątku osobistego, który nigdy nie służył wykonywaniu działalności gospodarczej, trudno uznać, iż powinny one podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...