Zmiana okresów rozliczeniowych ryczałtowców w 2016 r. tylko do 20 stycznia

Zmiana okresów rozliczeniowych ryczałtowców w 2016 r. tylko do 20 stycznia / ShutterStock
Jeżeli ryczałtowiec płacił w 2015 r. ryczał ewidencjonowany co miesiąc, a chciałby to robić w 2016 r. raz na kwartał - musi złożyć oświadczenie w tym zakresie do swojego urzędu skarbowego najpóźniej 20 stycznia 2016 r. W tym samym terminie trzeba złożyć oświadczenie, gdy ktoś chce zmienić okresy rozliczeniowe w ryczałcie odwrotnie – z kwartalnych na miesięczne.

Ryczałt ewidencjonowany - okresy rozliczeniowe

Generalnie przedsiębiorcy, którzy zarobek ze swojej działalności gospodarczej opodatkowują ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, opłacają zryczałtowany PIT co miesiąc. Natomiast, po spełnieniu kilku warunków niektórzy ryczałtowcy mogą przejść na system rozliczania podatku dochodowego co kwartał, a dokładnie do 20 kwietnia, 20 lipca, 20 października bieżącego roku oraz do 31 stycznia następnego roku, czyli w terminie złożenia rocznego zeznania ryczałtowców (art. 21 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym). Ustawa o zryczałtowanym PIT-cie nie przewiduje możliwości zmiany częstotliwości dokonywania wpłat w trakcie roku. Podatnik może to zrobić tylko na początku roku, zawiadamiając o wyborze kwartalnych rozliczeń do 20. stycznia swój urząd skarbowy.

Autopromocja

Komu opłaca się kwartalny ryczałt? Przede wszystkim temu, komu zależy na oszczędności czasu i formalności – zamiast dwunastu wpłat rocznie podatnik dokonuje tylko czterech. Co za tym idzie, kwartalne rozliczenie to po pierwsze rzadsze kontakty z fiskusem, po drugie mniej dokumentów do skorygowania w przypadku ewentualnych błędów obliczeniowych. Zaletą tego systemu opłacania zryczałtowanego PIT-a jest również fakt, że podatnik musi dysponować pieniędzmi na zapłatę podatku tylko raz na trzy miesiące, a nie co miesiąc. Oznacza to możliwość poprawy płynności finansowej.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Warto pamiętać, że 20 stycznia 2016 r. jest również ostatecznym terminem na zawiadomienie fiskusa o ewentualnej rezygnacji z kwartalnego opłacania ryczałtu w przypadku tych ryczałtowców, którzy w ten sposób rozliczali miniony rok czy lata. Jeśli taki ryczałtowiec nie zgłosi do tego dnia likwidacji biznesu, nie wybierze innej metody jego opodatkowania lub nie poinformuje, że nie będzie już rozliczał się kwartalnie, tylko miesięcznie – fiskus przyjmie, że kwartalne rozliczenie będzie w jego przypadku w 2016 r. kontynuowane.

Warunek kwotowy

Kwartalny ryczałt nie jest niestety dostępny dla wszystkich. W tym roku kwartalny system regulowania zryczałtowanego podatku dochodowego mogą wybrać ci ryczałtowcy, którzy osiągali już w poprzednim roku przychody z działalności prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki i których przychody z niej lub przychody spółki z 2015 r. nie przekroczyły 106 092 zł (równowartość 25 000 euro według kursu z 1 października 2015 r.). Kwartalne rozwiązanie nie jest przeznaczone dla tych, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą (ale też i uzyskiwanie przychodów z najmu prywatnego) w 2016 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Najem prywatny również co kwartał

Jeśli spełnione są wyżej wymienione warunki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kwartalny sposób opłacania ryczałtu wybrał podatnik osiągający przychody z prywatnego najmu. I nawet jeśli czynsz jest regulowany przez najemcę co miesiąc, nie ogranicza to w żaden sposób wyboru metody opłacania przez wynajmującego zryczałtowanego PIT-u – może zatem robić to jedynie cztery razy w roku.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
rozwiń więcej
Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...