Czy firma może otrzymać sprzeczne interpretacje dotyczące CIT i VAT

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
rozwiń więcej
Czy fiskus w interpretacji indywidualnej poświęconej podatkowi VAT może zająć stanowisko odmienne niż w interpretacji poświęconej podatkowi CIT? Obie interpretacje otrzymał jeden podmiot. Dotyczą tego samego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Wydaje się, że wydanie dwóch sprzecznych interpretacji w takiej sytuacji jest niemożliwa, gdyż podważa zaufanie do organów podatkowych, a zasadą jest ochrona tego zaufania w relacji organy podatkowe/podatnik.

A jednak taka sytuacja miała miejsce. Co więcej organy podatkowe nie uznały jej za naruszenie przepisów. Dopiero sąd administracyjny zajął stanowisko korzystne dla podatnika (zob. wyrok WSA w Warszawie z 10 listopada 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 253/10).

Autopromocja

W interpretacji indywidualnej z 15 lipca 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr IP-PB3-423-634/08-3/JG) zgodził się z podatnikiem prowadzącym drużynę piłkarską (Legia Warszawa), który zakupił projekt stadionu piłkarskiego od biura architektonicznego.

Następnie prawa do projektu przeniósł nieodpłatnie na rzecz miasta, które na jego podstawie zmodernizuje stadion na własny koszt. Podatnik poniósł ogół kosztów związanych z zakupem projektu.

Po przygotowaniu ostatecznego projektu, stadion zostanie w oparciu o ten projekt zmodernizowany, a następnie na tak zmodernizowanym stadionie będą rozgrywane mecze z udziałem drużyny piłkarskiej prowadzonej przez podatnika.

Dlatego przekazanie miastu za darmo zakupionego przez podatnika projektu stadionu nie jest darowizną, gdyż podatnik odniesie korzyść w postaci możliwości korzystania ze zmodernizowanego stadionu.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Spółka uważała, iż wydatki poniesione na nabycie projektu architektoniczno-budowlanego powinny być traktowane jako inwestycja w obcym środku trwałym, podlegająca zgodnie z art. 16j ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT, amortyzacji w okresie co najmniej 10 lat, ponieważ spełnia kryteria tj.:

- środek trwały jest kompletny i zdatny do użytku;
- posiada tytuł prawny do użytkowania środka trwałego;

a wydatki ponoszone przez podatnika wiążą się z ulepszeniem, czyli przebudową, rozbudową, rekonstrukcją, adaptacją lub modernizacją środka trwałego, nie stanowiącego własności podatnika.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zgodził się z tym poglądem. Jednak kilka dni później ten sam organ podatkowy wydał opartą o odmienne założenia interpretację co do tego samego zdarzenia przyszłego i dla tego samego podatnika.
W interpretacji z 17 lipca 2008 r. (nr IP-PP2-443-672/08-2/MS) przekazanie miastu projektu fiskus uznał za nieodpłatne świadczenie usług, zgodnie bowiem z zawartą "Umową o nieodpłatnym przeniesieniu majątkowych praw autorskich” dojdzie do nieodpłatnego przeniesienia praw do projektu na rzecz miasta:

„Omawiana forma współpracy z właścicielem stadionu (Miastem), zakłada przeniesienie praw majątkowych na inny podmiot (Miasto). O takich działaniach, wynikających z zawartej umowy z Miastem nie można twierdzić, iż są one związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, bowiem są to działania (zachowanie prowadzące do nieodpłatnego przekazania) wynikające z zawartej umowy a nie z samego faktu prowadzenia przedsiębiorstwa.
W opinii tutejszego organu argumentacja wnioskującego o tym że poniesione wydatki umożliwiają realizację postawionych przez X zadań związanych z funkcjonowaniem obiektu sportowego na żądanym przez organizacje międzynarodowym poziomie pozostają bez znaczenia w rozpatrywanej sprawie (w aspekcie praw do podatku naliczonego).

W opinii tutejszego organu racjonalne skądinąd intencje Wnioskującego w zakresie współpracy z Miastem przy modernizacji obiektu sportowego i w konsekwencji nieodpłatne przeniesienie praw do projektu architektonicznego stadionu na rzecz Miasta, nie mogą wpływać na prawa i obowiązki w zakresie podatku od towarów i usług.

Unormowania w zakresie tego podatku nie przewidują odstępstw dla tego typu przedsięwzięć, jak również w złożonym wniosku nie powołano iż ten rodzaj finansowania rzeczonego przedsięwzięcia wynikał z innych norm prawnych (nie koniecznie podatkowych).”

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...