Interpretacja indywidualna w sprawach VAT - jak ją uzyskać krok po kroku

inforCMS
Podatnik może wystąpić do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w wątpliwej dla siebie sprawie. Pytania można zadać w zakresie sytuacji, która miała miejsce, jak i zdarzenia przyszłego, które dopiero się wydarzy. Na odpowiedź trzeba będzie poczekać do trzech miesięcy.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Autopromocja


Krok 1. Sporządzenie wniosku

Kto może wystąpić z wnioskiem o interpretację indywidualną

Z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej może wystąpić każdy zainteresowany, tj.:

- osoby prawne,

- jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej,

- osoby fizyczne oraz

- inni zainteresowani, w tym także osoby niemające miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce.

Podmioty te mogą wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej, jeżeli mają wątpliwości co do zaistniałego u nich stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, które mogą rodzić określone konsekwencje podatkowe.

Jak uzyskać interpretację ogólną prawa podatkowego


Na jakim formularzu złożyć wniosek


Wniosek o wydanie interpretacji musi być złożony na formularzu ORD-IN(5).

Do wniosku należy dołączyć:

- dowód uiszczenia opłaty, jeżeli została wniesiona łącznie z wnioskiem (wcześniejsze opłacenie wniosku i załączenie kopii dowodu wpłaty skróci czas obsługi technicznej wniosku),

- pełnomocnictwo (jeżeli wnioskodawca działa przez pełnomocnika) i ewentualnie potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej. Czynność ta podlega bowiem opłacie skarbowej w wysokości 17 zł od każdego stosunku pełnomocnictwa.

Gdy ten formularz nie wystarczy na opisanie np. stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, podatnik ma do dyspozycji załącznik ORD-IN/A.

Faktura otrzymana przed dostawą towarów - odliczenie VAT

 


Jak prawidłowo wypełnić wniosek ORD-IN


Wniosek należy wypełnić w języku polskim, czytelnie - najlepiej drukowanymi literami. Wypełnianie wniosku ORD-IN rozpoczynamy od poz. 1, w której trzeba wpisać numer identyfikacji podatkowej.

Część A - Miejsce i cel złożenia wniosku

W tej części podatnik zaznacza izbę skarbową właściwą dla niego do wydania interpretacji podatkowej. Jako cel złożenia wniosku podatnik zaznacza albo złożenie ORD-IN, albo jego uzupełnienie.

Część B - Dane wnioskodawcy

W części B należy podać dane osobowe osoby wnioskującej. Trzeba wskazać, czy osoba składająca wniosek jest osobą prawną, jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, osobą fizyczną lub innym podmiotem. W tym celu na formularzu zakreślamy odpowiedni kwadrat. W zależności od rodzaju podatnika trzeba w dalszej części podać pełną nazwę firmy lub imię i nazwisko oraz datę urodzenia podatnika, numer identyfikacyjny REGON lub PESEL, numer KRS. W części B.2. trzeba zaznaczyć kwadrat z odpowiednim statusem wnioskodawcy. Do wyboru są: podatnik, płatnik, inkasent, osoba trzecia w rozumieniu art. 110-117a Ordynacji podatkowej lub inny.

W kolejnej części - B.3. - należy podać adres siedziby lub adres zamieszkania. Formularz ORD-IN przewiduje także miejsce na wpisanie adresu do korespondencji - część B.4.

Część C - Właściwość organów

Ta część wniosku poświęcona jest na wpisanie organu podatkowego (urząd skarbowy lub celny) właściwego dla wnioskodawcy ze względu na sprawę będącą przedmiotem interpretacji indywidualnej.


Platforma Księgowych i Kadrowych INFORFK poleca artykuł Jak uzyskać interpretację indywidualną w sprawach VAT


Artykuł podpowiada, jak krok po kroku uzyskać interpretację indywidualną w sprawach VAT. Wyjaśnia, kto może wystąpić z wnioskiem o interpretację oraz na jakim formularzu, jak prawidłowo wypełnić i złożyć wniosek . Z treści materiału dowiesz się ponadto, kiedy organ pozostawi wniosek bez rozpatrzenia oraz w jakich przypadkach możliwe jest odwołanie od uzyskanej interpretacji.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

 

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...