Definitywny koniec starych banderol alkoholowych z upływem 2010 roku

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł
rozwiń więcej
Na początku 2009 r. doszło do zmiany wzorów banderol na papierosach i alkoholach. O ile ze starymi banderolami tytoniowymi szybko się pożegnaliśmy, to nadal spotykamy legalnie stare banderole alkoholowe. Przygody te spotykają nas zarówno w dużych centrach handlowych, jak i w małych sklepikach „osiedlowych”.

Powodem, dla którego nadal w sprzedaży są alkohole ze starymi banderolami w kolorach zielonym i niebieskim, zamiast obecnych brązowych jest to, że Minister Finansów korzystał dotychczas z ustawowej możliwości przedłużania ważności tych starych banderol.

Autopromocja

Ponieważ jednak Minister Finansów nie zdecydował się kolejne (trzecie już) przedłużenie ważności rozporządzenia z dnia 3 kwietnia 2009 r. w sprawie przedłużenia okresu ważności znaków akcyzy naniesionych na opakowania jednostkowe wyrobów spirytusowych lub winiarskich (Dz.U. Nr 60, poz. 495 oraz z 2010 r. Nr 8, poz. 58), to tym samym z końcem 2010 r. definitywnie kończy się ważność tych starych banderol alkoholowych.

Co ma zatem zrobić handlowiec, jeżeli po Sylwestrze 2010 zostaną mu jeszcze zapasy alkoholi z zielonymi lub niebieskimi banderolami, które oczywiście będzie chciał dalej sprzedawać?

Po pierwsze, przed otwarciem sklepu czy hurtowni w nowym roku, należy przenieść te „pechowe” butelki na zaplecze i do 3 stycznia 2011 r. sporządzić ich spis. Spis ten należy dostarczyć do właściwego dla siebie Naczelnika Urzędu Celnego, celem jego potwierdzenia (ostemplowania).

Po potwierdzeniu powyższego spisu, należy wypełnić wniosek o wydanie banderol legalizacyjnych, który składa się do jednego z 13 wyznaczonych w kraju urzędów celnych – bardzo często będzie to inny urząd, niż ten „nasz”.

Szczegółowy wykaz urzędów wraz z listą województw, które są przez nie obsługiwane, znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2009 r. w sprawie wykazu i terytorialnego zasięgu działania urzędów celnych i izb celnych, których odpowiednio naczelnicy i dyrektorzy są właściwi w zakresie spraw dotyczących znaków akcyzy (Dz.U. Nr 32, poz. 221).

Poza złożeniem dość obszernego wniosku, do którego należy dopiąć kilka kilogramów załączników, przed otrzymaniem decyzji o wydaniu legalizacyjnych znaków akcyzy (banderol), należy obowiązkowo wpłacić należność za te znaki. Za banderole legalizacyjne na wyroby spirytusowe, jak i winiarskie musimy zapłacić tyle samo, co za banderole legalizacyjne na papierosy, tj. 1,30 zł za 1 sztukę.

Po przebrnięciu przez wszelkie formalności odbieramy w wyznaczonym Urzędzie Celnym upragnione banderole legalizacyjne i ustalamy termin ich naklejania na butelki, a następnie co najmniej na dzień przed planowanym naklejaniem musimy przesłać „naszemu” Naczelnikowi Urzędu Celnego (temu, który potwierdzał spis butelek) pisemną informację o ilości i rodzaju tych alkoholi, rodzaju ich opakowań jednostkowych oraz o miejscu i terminie naklejania banderol.

Naklejanie banderol legalizacyjnych przez nasze „świstaki” może w chwili obecnej odbywać się bez obecności celników, ale w każdej chwili mogą oni nas odwiedzić, aby sprawdzić, czy nie skłamaliśmy w powyższej informacji o zamierzonym naklejaniu owych banderol.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Niezależnie od tego, czy celnicy przyjadą przyglądać się naszym „świstakom”, musimy sporządzać dzienne raporty zużycia banderolek (tj. ich naklejania),w którym opisuje się ile i na co nalepiono. W przypadku zaś utraty lub uszkodzenia jakiś banderolek, sporządzić również należy odrębny raport ich utraty lub uszkodzenia. Raporty te służą nam m.in. do wypełniania obowiązkowej ewidencji zużycia banderol.

Po zakończeniu powyższych czynności będzie można w końcu sprzedać powyższe alkohole, o ile wcześniej ich nie zużyjemy ze szczęścia lub z powodu załamania nerwowego...

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...