Kontrahent nie wystawia faktury VAT - co można zrobić?

Kontrahent nie wystawia faktury VAT - co można zrobić?
Zawarliśmy umowę o dostawę kilku partii towaru. Za jedną część towaru zapłaciliśmy na podstawie faktury pro forma, za drugą – otrzymaliśmy fakturę zaliczkową, a kolejna, trzecia partia dopiero ma przyjść. Ale już wiadomo, że kontrahent ma problem z prawidłowym udokumentowaniem transakcji i jak na razie nie możemy się doprosić faktury sprzedaży do pierwszej partii (do faktury pro forma). Z fakturą zaliczkową jakoś by się dało zaksięgować część transakcji, lecz w przypadku faktury pro formy takiej możliwości nie mamy. Jak zmotywować kontrahenta do wystawienia faktury?

W celu „zmotywowania” kontrahenta do wystawienia faktury należy w pierwszej kolejności uświadomić mu, że nie wystawiając lub wystawiając faktury po upływie określonych przepisami terminów może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Jeżeli to nie pomoże, pozostaje Państwu, niestety, zgłosić taki proceder organom postępowania przygotowawczego, np. urzędowi skarbowemu właściwemu dla kontrahenta.

Autopromocja

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Z przepisów art. 106b ustawy o VAT wynika, że każda opodatkowana VAT sprzedaż, dokonywana na rzecz podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem, musi zostać udokumentowana fakturami (art. 106b ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy o VAT). Od zasady tej nie istnieją żadne wyjątki. Inaczej jest w przypadku sprzedaży zwolnionej od podatku czy sprzedaży dokonywanej na rzecz podmiotów innych niż podatnicy oraz osoby prawne niebędące podatnikami. W takich sytuacjach obowiązek wystawiania faktur istnieje na żądanie nabywców (art. 106b ust. 2 i 3 ustawy o VAT).

W rozpatrywanym przypadku mamy do czynienia z dwoma podmiotami będącymi czynnymi podatnikami VAT. Zarówno sprzedawca, jak i nabywca są podatnikami VAT czynnymi i obowiązują ich reguły przewidziane dla takich podatników. Zatem żadne odstępstwo od wskazanej zasady nie wchodzi w grę. Innymi słowy, sprzedawcy, wystawiając faktury, nie robią nabywcom żadnej łaski. Jest to ich bezwzględny obowiązek, który obowiązani są wypełniać pod groźbą kary za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Na podstawie art. 62 § 1 Kodeksu karnego skarbowego niewystawianie wbrew obowiązkowi faktury (jak również odmawianie ich wydania) stanowi przestępstwo skarbowe podlegające karze grzywny do 180 stawek dziennych. W przypadkach mniejszej wagi czyn ten stanowi wykroczenie skarbowe podlegające – jak wszystkie wykroczenia skarbowe – karze grzywny (art. 62 § 5 Kodeksu karnego skarbowego).

Biuletyn VAT

UWAGA!

Niewystawianie wbrew obowiązkowi faktury, jak również odmawianie jej wydania – stanowi przestępstwo skarbowe podlegające karze grzywny do 180 stawek dziennych.

A zatem w celu „zmotywowania” kontrahenta do wystawienia faktury należy w pierwszej kolejności uświadomić mu, jakie konsekwencje grożą za niewystawienie faktury. Sprzedawca jest zobowiązany wystawić fakturę, co do zasady, nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał dostawy towarów, wykonał usługę lub otrzymał zaliczkę (art. 106i ust. 1 i 2 ustawy o VAT). Jeżeli sprzedawca jej nie wystawi lub wystawi po upływie określonych przepisami terminów, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.

Jeżeli to nie pomoże, niestety pozostaje Państwu zgłosić takie niewłaściwe postępowanie kontrahenta organom postępowania przygotowawczego, np. urzędowi skarbowemu właściwemu dla kontrahenta (choćby dlatego, że kontrahent może zdecydować się wystawić zaległą fakturę, aby zmniejszyć ewentualną karę). Więcej zrobić nie można. Przepisy nie przewidują możliwości wystawienia faktury za podatnika bez jego zgody (z nieistotnym w omawianej sytuacji wyjątkiem dotyczącym komorników oraz organów egzekucji administracyjnej).

Podstawa prawna:

• art. 106b oraz art. 106i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 978

• art. 62 § 1 i 5 ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy – j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 186; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 396

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Księgowość
PIT-11 za 2024 r. - do kiedy, jaka wersja formularza? Jak przesłać do urzędu skarbowego i pracownika?
14 sty 2025

Cykl obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są one sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki. Przedsiębiorcy mają czas na wysłanie ich do urzędu skarbowego tylko do 31 stycznia. Natomiast pracownikowi trzeba dostarczyć do 28 lutego. Na co uważać przy sporządzaniu PIT-11, żeby uniknąć prawnych konsekwencji? Co zrobić, jeśli nie wyrobimy się w terminie?

Podatki w 2025 r.: Co nas czeka? Jakie zmiany?
14 sty 2025

Miniony rok obfitował w kontrowersyjne zmiany w prawie podatkowym, które znacząco wpłynęły na działalność przedsiębiorców. Czy 2025 rok przyniesie więcej stabilizacji? Eksperci wskazują, że to może być czas refleksji i upraszczania systemu podatkowego, choć kilka istotnych zmian wciąż czeka na realizację.

Webinar: Nowelizacja VAT 2025 + certyfikat gwarantowany
14 sty 2025

Podczas webinaru „Nowelizacja VAT 2025” omówione zostaną zmiany w przepisach dotyczących podatku VAT wchodzące z początkiem 2025 roku oraz planowane w kolejnych miesiącach. Nowe regulacje wpłyną na działalność przedsiębiorców w różnych branżach, dlatego warto zapoznać się z nimi już na początku roku, aby uniknąć zaskoczenia i zapewnić prawidłowość rozliczeń. Oprócz kompleksowego omówienia, uczestnicy zyskają praktyczne wskazówki, możliwość zadania pytań oraz imienny certyfikat.

Wózki widłowe objęte ubezpieczeniem OC. Wszystkie, czy tylko wprowadzone do ruchu drogowego? Zmiany niedawno weszły w życie
14 sty 2025

Wózki widłowe również są objęte ubezpieczeniem OC mimo, że nie należą do typowych środków transportu. Do niedawna ten obowiązek dotyczył wyłącznie wózków wprowadzonych do ruchu drogowego, jednak 6 listopada 2024 r. ten stan rzeczy uległ zmianie. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wprowadziła nową definicję ruchu, która istotnie wpływa także na posiadaczy wózków widłowych.

KSeF odroczony ale nieunikniony: już w 2025 r. trzeba przygotować firmę i biuro rachunkowe na przyszłoroczne zmiany. Jak to zrobić?
14 sty 2025

W 2025 roku powraca temat obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur, który zacznie obowiązywać przedsiębiorców już w 2026 roku. Reforma wprowadza obowiązek rejestracji faktur w centralnej bazie Ministerstwa Finansów. Przedsiębiorcy i biura rachunkowe mają coraz mniej czasu na analizę procesów oraz poznanie wymogów systemu. Sprawdzamy, jakie największe korzyści i wyzwania wiążą się z planowanymi zmianami.

Dobra wiadomość dla pracowników. MF: zwrot za taxi jest wolny od PIT
13 sty 2025

Dobra wiadomość dla pracowników korzystających z taksówek w związku z realizacją zadania służbowego. MF jest zdania, że w sytuacji, gdy pracownik z własnych środków poniósł wydatki na realizację zadania służbowego, a następnie pracodawca dokonał ich zwrotu, otrzymany zwrot nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy PIT.

Stanisław Hońko, prezes SKwP: Bez księgowych kierownik byłby jak kapitan okrętu dryfującego we mgle. Księgowy jest nawigatorem i tłumaczem
13 sty 2025

Bez księgowych kierownik byłby jak kapitan okrętu dryfującego we mgle. Księgowy jest nawigatorem i tłumaczem. Informuje o tym, w jaki sposób należy czytać liczby oraz jakie są finansowe i prawne konsekwencje podejmowanych decyzji – mówi dr hab. Stanisław Hońko, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W komentarzu do najnowszych badań.

Limity podatkowe w 2025 roku - PIT, VAT, ryczałt
09 sty 2025

Początek roku to dla wielu przedsiębiorców, a także księgowych okazja do zaplanowania kolejnych 12 miesięcy intensywnej pracy. Warto pamiętać o obowiązujących w tym roku limitach podatkowych, po przekroczeniu których zmieniają się niektóre obowiązki właścicieli firm. To od nich zależą także określone przywileje i uprawnienia związane z wybraną formą rozliczeń. Sprawdzamy, jak zmieniły się limity na 2025 rok, które bezpośrednio wpływają na zobowiązania na rzecz Urzędu Skarbowego lub ZUS-u. 

Składki ZUS w 2025 r.: działalność gospodarcza (duży i mały ZUS). Kwoty składek i podstawy wymiaru
12 sty 2025

W ślad za wzrostem minimalnego wynagrodzenia oraz prognozowanym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, w 2025 roku zwiększyły się także składki na ubezpieczenia społeczne. ZUS podał kwoty tych składek i podstaw ich wymiaru.

Wspólne rozliczenie PIT: Jak zaoszczędzić na podatkach z małżonkiem? Sprawdź, kto może skorzystać!
09 sty 2025

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem to możliwość, która znacząco może obniżyć należny podatek, zwłaszcza gdy różnice w dochodach są duże. Aby skorzystać z tego rozwiązania, musisz spełnić kilka warunków, takich jak wspólność majątkowa czy odpowiednia forma opodatkowania. Sprawdź, kto może rozliczać się wspólnie i jakie korzyści przynosi to rozwiązanie!

pokaż więcej
Proszę czekać...