Faktura korygująca sprzedaż paragonową - czy trzeba rejestrować na kasie fiskalnej

Faktura korygująca sprzedaż paragonową - czy trzeba rejestrować na kasie fiskalnej / Shutterstock

Czy wystawiona dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej faktura korygująca „in plus” z powodu pomyłki w cenie powinna być zafiskalizowana?

Ważne

Jeżeli do paragonu fiskalnego dokumentującego sprzedaż na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej została wystawiona faktura, którą następnie z powodu pomyłki skorygowano za pomocą faktury korygującej, to sprzedawca może zaewidencjonować wartość z faktury korygującej (którą należy oznaczyć symbolem „FP” w JPK_V7M) na kasie fiskalnej lub odstąpić od takiej ewidencji. Gdy odstąpi od ewidencjonowania tej korekty na kasie musi zwiększyć wartość sprzedaży poprzez bezpośrednie jej ujęcie w JPK_V7M w sposób wpływający na podstawę opodatkowania, tj. bez oznaczania korekty symbolem „FP”. Szczegóły w dalszej części artykułu. 

Ewidencja na kasie fiskalnej

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. 

Autopromocja

W przypadkach przewidzianych w ustawie o VAT możliwe jest także wystawienie faktury na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności do paragonu bez NIP. W większości sytuacji będzie to wynikało z żądania nabywcy zgłoszonego w odpowiednim terminie. Stosownie bowiem do art. 106b ust. 3 ustawy o VAT na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą dokonaną sprzedaż. 

Faktura korygująca sprzedaż paragonową

Jeżeli tak wystawiona faktura dla osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej zawiera pomyłkę (np. w podstawie opodatkowania), to podatnik powinien wystawić korektę do takiej faktury. Na podstawie art. 106j ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy po wystawieniu faktury podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległy zmianie – podatnik wystawia fakturę korygującą.

W związku z tym powstała wątpliwość, czy korekta zwiększająca podstawę opodatkowania (korekta „in plus”) pierwotnej faktury wystawionej do paragonu powinna być zaewidencjonowana na kasie fiskalnej. 

Czy faktura korygująca sprzedaż paragonową podlega rejestracji na kasie fiskalnej?

Wskazówek w tym zakresie udzieliło Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej w ramach pytań i odpowiedzi dotyczących wypełniania JPK_VAT z deklaracją. Pytanie co prawda dotyczyło oznaczania symbolem „FP”, korekt faktur wystawionych do paragonów, jednak odpowiedź MF zawiera także informacje w sprawie ewidencji tych korekt na kasie fiskalnej.

W tym miejscu warto przypomnieć, że faktury wystawione do paragonów ujmuje się w ewidencji VAT (w tym także w JPK_V7M) w okresie rozliczeniowym, w którym zostały wystawione, z oznaczeniem „FP”. Faktury te nie zwiększają wartości sprzedaży oraz podatku należnego za okres, w którym zostały ujęte w tej ewidencji.

 

Ważne

Faktury wystawione do paragonów ujmuje się w ewidencji VAT (w tym także w JPK_V7M) w okresie rozliczeniowym, w którym zostały wystawione, z oznaczeniem „FP”.

Jest to o tyle istotne, że Ministerstwo Finansów w swojej odpowiedzi wskazało, iż:

 Istnieją 2 alternatywne sposoby prezentowania w pliku takich faktur, które zapewniają zapisy prawidłowe pod względem technicznym i wnoszą do pliku kompletne dane analityczne, tj.:

- prezentowanie faktury korygującej ze znacznikiem „FP”. Należy pamiętać, że faktury oznaczane „FP” nie są brane pod uwagę do sum kontrolnych ewidencji. W takim przypadku kwota korekty, która wynika z takiej faktury (na plus lub na minus) musi być uwzględniana, np. w wierszu dotyczącym wpisu raportu z kasy fiskalnej - odpowiednio powiększonym lub pomniejszonym. W przypadku korekt na plus różnica może też być dodatkowo zaewidencjonowana na kasie fiskalnej i w ten sposób uwzględniona w pliku,

- prezentowanie faktury korygującej bez znacznika „FP”. W takim przypadku kwota korekty, która wynika z takiej faktury (na plus lub na minus) nie może być uwzględniana w innym wierszu, np. dotyczącym wpisu raportu z kasy fiskalnej, który nie jest wówczas powiększany lub pomniejszany. Sposób ten jest wykluczony w przypadku korekt na plus, jeśli są one dodatkowo zaewidencjonowane na kasie fiskalnej i w ten sposób uwzględnione. 

Jak z tego wynika, MF dopuszcza, że korekta „in plus” do sprzedaży paragonowej może zwiększać podstawę opodatkowania w JPK_V7M poprzez skorzystanie z jednego z dwóch wariantów, czyli:

1) zaewidencjonowanie korekty zwiększającej podstawę opodatkowania na kasie fiskalnej (przy jednoczesnym oznaczeniu wystawionej korekty symbolem „FP”) lub
2) brak ewidencji korekty na kasie fiskalnej oraz ujęcie korekty w JPK_V7M bez oznaczania symbolem „FP”, co w konsekwencji zwiększy wartość sprzedaży.

W analizowanej sprawie podatnik może więc zaewidencjonować wartości wynikające z faktury korygującej na kasie fiskalnej (z jednoczesnym oznaczeniem korekty symbolem „FP” w JPK) lub odstąpić od takiej ewidencji i zwiększyć wartość sprzedaży poprzez bezpośrednie ujęcie korekty w JPK_V7M w sposób wpływający na podstawę opodatkowania, tj. bez oznaczania korekty symbolem „FP”. Omawiane warianty przedstawiają poniższe przykłady.

 

Przykład

Wystawioną fakturę korygującą podatnik wykazuje w JPK_V7M z oznaczeniem „FP”. Z uwagi na to, że faktury oznaczane „FP” nie są brane pod uwagę do sum kontrolnych ewidencji, w tym przypadku kwota korekty podstawy opodatkowania może zostać zaewidencjonowana na kasie fiskalnej. 

Przykład

Wystawioną fakturę korygującą podatnik wykazuje w JPK_V7M bez oznaczenia „FP”.W tym przypadku kwota korekty podstawy opodatkowania będzie wynikać z ujętej w ewidencji faktury korygującej i dane (korekty) nie powinny być dodatkowe ewidencjonowane na kasie fiskalnej (niemniej jednak dla celów dokumentacyjnych powinny być ujęte w tzw. ewidencji korekt).

Na koniec należy zasygnalizować, że niezależnie od przyjętego sposobu wykazywania korekty powinna ona zostać rozliczona w odpowiednim okresie. W przypadku gdy podstawa opodatkowania uległa zwiększeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania (art. 29a ust. 17 ustawy o VAT). Jeżeli zatem przyczyną wystawienia korekty była pomyłka, to generalnie powinna ona zostać wykazana w okresie, w którym pomyłka wystąpiła (zasadniczo „wstecz”). 

 

Adrian Błaszkiewicz, ekspert w zakresie VAT

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...