Jak rozliczyć zwrot VAT-u zaliczonego już wcześniej do kosztów uzyskania przychodów

Piotr Bielicz
Ekspert podatkowy
rozwiń więcej
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
Gdy obniża się VAT należny o VAT naliczony, który uprzednio zaliczony był do kosztów w podatku dochodowym, podatnik jest obowiązany zaliczyć ów zwrócony podatek do przychodów. Nie ma tym samym obowiązku dokonywania wstecznych korekt w podatku dochodowym.

Tak uznał WSA w Gliwicach w wyroku z dnia 27 lipca 2010 roku (sygn. I SA/Gl 359/10). 

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki organizującej zakłady bukmacherskie na wyniki wydarzeń sportowych, społecznych i politycznych. Działalność ta, zgodnie z art. 6 pkt 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r. nie podlegała jej przepisom. 

Poboczną część działalności spółki stanowiła sprzedaż materiałów promocyjnych, podlegająca opodatkowaniu. Tym samym spółka dokonywała zarówno sprzedaży nieopodatkowanej, jak i opodatkowanej VAT.

W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania swoich punktów handlowych spółka ponosiła szereg kosztów związanych z ich utrzymaniem. Były to zwłaszcza wydatki związane z administracją, księgowością, kosztami mediów, najmem pomieszczeń, a także nakłady na remonty i wyposażenie lokali. 

Spółka nie była w stanie dokonać rozdziału wydatków w sposób, który umożliwiałby przyporządkowanie poszczególnych kosztów odpowiednio do działalności opodatkowanej i nieopodatkowanej. Udział dochodów z działalności podlegającej opodatkowaniu nie przekraczał przy tym 2% całkowitych przychodów spółki. 

W związku z powyższym podjęto decyzję o nie odliczaniu podatku naliczonego od dokonywanych zakupów związanych z działalnością spółki. Kwoty nieodliczonego przez podatnika VAT naliczonego zostały wykazane jako koszty uzyskania przychodu w CIT. 

Następnie jednak spółka zmieniła strategię, postanawiając dokonać korekt składanych deklaracji VAT-7. Skutkowało to zwiększeniem kwot podatku naliczonego. Zamierzeniem spółki było otrzymanie zwrotu podatku VAT oraz dokonanie stosownych rozliczeń w podatku dochodowym. 

Czy zwrot VAT zaliczonego uprzednio do kosztów podatkowych skutkuje koniecznością dokonania korekt w podatku dochodowym?

Spółka zwróciła się do organów podatkowych z wnioskiem o wydanie interpretacji. Powołała się przy tym na przepis art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy o CIT.

Spółka chciała potwierdzić słuszność swego postępowania w zakresie rozpoznania kwot zwróconego podatku VAT jako przychodu podatkowego bez obowiązku korygowania wysokości kosztów uzyskania przychodów za poprzednie okresy sprawozdawcze.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Zgodnie bowiem z powołanym wyżej przepisem, w przypadku obniżenia bądź zwrotu VAT uprzednio zaliczonego do kosztów podatkowych w podatku dochodowym, podatnik zobowiązany jest do uznania za przychód tę właśnie część VAT. 

Dyrektor izby skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika. Zdaniem organu, spółka zobowiązana jest do dokonania wstecznej korekty kosztów uzyskania przychodów w CIT oraz uznania zwrotu VAT za przychód podatkowy. 

Organ argumentował, iż sytuacji, gdy podatnik nie skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego w terminach przewidzianych w przepisach ustawy o VAT, nie może on zaliczyć tego podatku do kosztów podatkowych. Spółka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

WSA: nie ma obowiązku korekty w podatku dochodowym

Sąd uznał skargę za zasadną i uchylił zaskarżoną interpretację. Formalnie nastąpiło to z przyczyn proceduralnych, ponieważ organ niedostatecznie umotywował swoją decyzję. 

Sąd w pisemnym uzasadnieniu wyroku podzielił jednak interpretację podatnika w kwestii merytorycznej. Słuszność tego stanowiska wynikała, zdaniem sądu, z treści art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy o CIT

Jeżeli zatem spółka obniży podatek należny o podatek naliczony, który uprzednio zaliczony został do kosztów podatkowych, to ciąży na niej obowiązek uznania tej części podatku VAT za przychód w podatku dochodowym. Wyłącza to obowiązek dokonania wstecznej korekty w CIT w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Źródło:taxonline.pl

Księgowość
Nie wszyscy wnioskujący otrzymali dotację A2.1.1. Jakie dalsze kroki może podjąć przedsiębiorca, którego wniosek nie został objęty wsparciem?
21 lis 2024

W końcu po trzykrotnym przedłużaniu terminu oceny wniosków 26 września 2024 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało listę rankingową projektów zgłoszonych w ramach inwestycji A2.1.1 Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. 

Zwolnienie z podatku przychodów po umorzeniu kredytu frankowego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia
21 lis 2024

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia z podatku przychodów, uzyskanych wskutek umorzenia kredytów hipotecznych we frankach - podał resort w uwagach do projektu rozporządzenia, wydłużającego zwolnienie do końca 2026 r.

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?
21 lis 2024

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
21 lis 2024
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?
20 lis 2024

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca
20 lis 2024

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome
20 lis 2024

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

QUIZ. Korpomowa. Czy rozumiesz język korporacji? 15/15 to wielki sukces
20 lis 2024
Korpomowa, czyli specyficzny język korporacji, stał się nieodłącznym elementem życia zawodowego wielu z nas. Z jednej strony jest obiektem żartów, z drugiej - niezbędnym narzędziem komunikacji w wielu firmach. Czy jesteś w stanie rozpoznać i zrozumieć najważniejsze pojęcia z tego języka? Czy potrafisz poruszać się w świecie korporacyjnych skrótów, terminów i zwrotów? Sprawdź się w naszym quizie!
Ile zwrotu z ulgi na dziecko w 2025 roku? Podstawowe warunki, limity oraz przykładowe wysokości zwrotu w rozliczeniu PIT
20 lis 2024

Ulga na dziecko to znaczące wsparcie podatkowe dla rodziców i opiekunów. W 2025 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, rodzice mogą liczyć na konkretne kwoty ulgi w zależności od liczby dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyliczenia i warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z przysługującego zwrotu w rozliczeniu PIT.

QUIZ. Zagadki księgowej. Czy potrafisz rozszyfrować te skróty? Zdobędziesz 15/15?
19 lis 2024
Księgowość to nie tylko suche cyfry i bilanse, ale przede wszystkim język, którym posługują się specjaliści tej dziedziny. Dla wielu przedsiębiorców i osób niezwiązanych z branżą finansową, terminologia księgowa może wydawać się skomplikowana i niezrozumiała. Skróty takie jak "WB", "RK" czy "US" to tylko wierzchołek góry lodowej, pod którą kryje się cały świat zasad, procedur i regulacji. Współczesna księgowość to dynamicznie rozwijająca się branża, w której pojawiają się nowe terminy i skróty, takie jak chociażby "MPP". Celem tego quizu jest przybliżenie Ci niektórych z tych terminów i sprawdzenie Twojej wiedzy na temat języka księgowości. Czy jesteś gotów na wyzwanie?
pokaż więcej
Proszę czekać...