Korekta deklaracji VAT po zakończeniu kontroli

Korekta deklaracji VAT po zakończeniu kontroli
Korekta deklaracji VAT po zakończeniu kontroli. Dokonanie zmian w rozliczeniu VAT wymaga sporządzenia odpowiedniej korekty deklaracji. Uprawnienie do korekty ulega jednak zawieszeniu na czas trwania kontroli podatkowej w zakresie objętym tą kontrolą. Jeżeli kontrola podatkowa wykaże nieprawidłowości, a podatnik zgadza się z jej ustaleniami, ewentualnej korekty może dokonać zatem dopiero po zakończeniu kontroli. Istotne jest, aby odpowiednich zmian dokonać jeszcze przed wszczęciem postępowania podatkowego. Wtedy możemy uniknąć sankcji.

Jak sporządzić korektę deklaracji po zakończeniu kontroli?

Podatnik, który złożył nieprawidłową deklarację VAT, powinien dokonać jej zmiany poprzez sporządzenie odpowiedniej korekty rozliczenia.
Sposób korekty zależy od tego, jaki okres korygujemy. Jeśli przedmiotem korekty są okresy:

Autopromocja
  • do rozliczenia za wrzesień albo III kwartał 2021 r. - podatnik składa korektę VAT-7/VAT-7K lub JPK_VAT,
  • od rozliczenia za październik albo IV kwartał 2021 r. - podatnik składa korektę JPK_V7 części ewidencyjnej lub deklaracyjnej, w zależności od tego, co jest przyczyną korekty.

Korekta deklaracji przed kontrolą

Uprawnienie do korygowania deklaracji, w tym deklaracji dla podatku od towarów i usług, wynika generalnie z art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej. Korekta deklaracji realizowana jest poprzez złożenie deklaracji korygującej (art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej). W tym celu należy:

  • gdy korekta dotyczy pliku JPK_V7 - wypełnić pozycję Celzlożenia, wpisując cyfrę 2, niezależnie od liczby korekt za ten okres,
  • gdy korekta dotyczy deklaracji VAT-7/VAT-7K - zaznaczyć w poz. 7 kwadrat 2.

Możliwość korygowania deklaracji ulega jednak zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą (art. 81b § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zasady wszczynania kontroli i dokonywania korekt po tym fakcie są uzależnione od tego, czy mamy do czynienia z kontrolą celno-skarbową czy podatkową.

Korekta deklaracji po wszczęciu kontroli

Czego dotyczy

Kontrola celno-skarbowa

Kontrola podatkowa

Data wszczęcia kontroli

Dzień doręczenia kontrolowanemu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej.

Dzień doręczenia kontrolowanemu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej oraz okazania legitymacji służbowej; kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli.

Możliwość złożenia korekty po zawiadomieniu o wszczęciu kontroli

Tak. Kontrolowanemu przysługuje w terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej uprawnienie do skorygowania deklaracji w zakresie objętym tą kontrolą. Korekta deklaracji złożona po upływie tego terminu, a przed zakończeniem kontroli celno-skarbowej, nie wywołuje skutków prawnych.

Gdy skorzysta z tego prawa, zostanie mu wymierzone dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 15% (zamiast 30%) kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego, kwoty zawyżenia zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku do obniżenia podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe.

Nie. Kontrolowanemu nie przysługuje prawo do złożenia korekty po wszczęciu kontroli. Może to jednak zrobić w okresie od doręczenia mu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli do dnia następującego przed dniem wszczęcia kontroli.

Przykład

U podatnika VAT została wszczęta 18 sierpnia 2021 r. kontrola podatkowa, obejmująca swym zakresem sprawdzenie prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do czerwca 2021 r. W toku czynności kontrolnych ujawniono nieprawidłowości dotyczące odliczania podatku naliczonego od wydatków związanych z użytkowaniem samochodu osobowego. Podatnik stwierdził, że w analogiczny sposób dokonywał odliczenia VAT już w okresie od stycznia 2021 r. i chciałby dokonać odpowiedniej korekty.

W takiej sytuacji, bez względu na trwającą kontrolę, podatnik może złożyć korekty JPK_V7M za miesiące od stycznia do marca 2021 r. Zakres kontroli podatkowej nie dotyczy bowiem tych okresów rozliczeniowych. Korekta winna obejmować zarówno część ewidencyjną, jak i część deklaracyjną JPK_V7M. Za okresy objęte kontrolą podatkową, tj. kwiecień, maj i czerwiec 2021 r., uprawnienie do korekty podatnikowi nie będzie przysługiwało do czasu zakończenia kontroli.

W stanie faktycznym przedstawionym w przykładzie złożenie ewentualnej korekty w zakresie VAT za okresy rozliczeniowe objęte kontrolą podatkową, czyli miesiące od kwietnia do czerwca 2021 r., będzie bezskuteczne. Korekta złożona w toku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, za okres objęty tym postępowaniem bądź kontrolą, nie wywołuje bowiem skutków prawnych. Organ podatkowy jest wówczas obowiązany do pisemnego zawiadomienia składającego korektę o jej bezskuteczności.

Korekta deklaracji po zakończeniu kontroli

Według art. 81b § 1 pkt 2 lit. a Ordynacji podatkowej zawieszone na czas trwania kontroli podatkowej uprawnienie do skorygowania deklaracji będzie przysługiwało ponownie dopiero po jej zakończeniu. Doręczenie podatnikowi protokołu kontroli podatkowej, skutkujące jej zakończeniem, umożliwia tym samym złożenie odpowiedniej korekty rozliczenia w zakresie objętym prowadzoną kontrolą. Natomiast kontrolę celno-skarbową kończy doręczenie wyniku kontroli.

(…)

Ewa Kowalska, Ekspert w zakresie VAT

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >> W INFORLEX znajdziesz wszystko o zmianach w prawie i podatkach >>

Księgowość
Uchwała SN: ZUS ma prawo weryfikacji podstawy wymiaru składek zadeklarowanej przez przedsiębiorcę
26 cze 2024

W 2010 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie II UZP 1/10, z której wynikało, że ZUS nie jest uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Po kilkunastu latach (29 listopada 2023 r.) podobne zagadnienie trafiło do rozstrzygnięcia przez skład 7 sędziów Sądu Najwyższego. Tym razem nie tylko dostrzeżono warunki, w których taka weryfikacja jest jednak uzasadniona, ale nadano także uchwale w sprawie III UZP 3/23 moc zasady prawnej.

Czy Polska spełnia 4 warunki przyjęcia euro? Najnowsza ocena Komisji Europejskiej
26 cze 2024

Jest znany suchar, który polega na tym, że na pytanie "Czy jesteś za przyjęciem euro?" odpowiada się: "Tak, oczywiście, przyjmę każdą kwotę w tej walucie". A tak zupełnie poważnie, to przyjęcie euro nie tyle jest kwestią woli danego państwa, co możliwości jego gospodarki. Według najnowszej oceny Komisji Europejskiej Polska nie spełnia żadnego z czterech warunków przyjęcia do strefy euro. Tak wynika z raportu opublikowanego 26 czerwca 2024 r. Tych warunków nie spełnia również pięć innych krajów członkowskich UE, które nie mają wspólnej waluty, w tym Bułgaria, która planowała przyjęcie euro już w 2025 roku.

Polska jednym z liderów w emisji metanu w Europie. A UE walczy także z tym gazem. Gaz ziemny będzie - paradoksalnie - atrakcyjniejszy?
26 cze 2024

Polska jest jednym z największych europejskich emitentów metanu. Jak podał w maju Polski Instytut Ekonomiczny, udział naszego sektora energetycznego w strukturze całkowitych emisji metanu jest 4-krotnie większy niż średnia UE. Nowe przepisy unijnego rozporządzenia metanowego uderzą więc na pewno w branżę węglową, ale co z rynkiem gazu – paliwa, w które cały czas mocno inwestujemy i które traktowane jest jako ważny pomost między energetyką wysokoemisyjną a zieloną? Pytamy eksperta.

Prof. Modzelewski o przesunięciu obowiązkowego KSeF: Katastrofa odroczona o dwa lata
26 cze 2024

Trzeba wciąż bronić systemu prawnego przed destrukcją, ale nie zawsze się to udaje. Teraz najważniejszym zadaniem jest wyrzucenie do kosza nonsensu faktur ustrukturyzowanych, bo katastrofę odroczono tylko o dwa lata – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Dzień 1 lipca 2024 r. (pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego modelu Krajowego Systemu e-Faktur) będzie – zdaniem Profesora - symbolem spektakularnej porażki tych, którzy psują przepisy podatkowe.

Czy od prezentów (ślubnych, urodzinowych, z okazji chrzcin i innych uroczystości) trzeba zapłacić podatek? Tak ale nie od wszystkich
26 cze 2024

Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku. To również czas ślubów, chrzcin i innych uroczystości rodzinnych. Organizując taką imprezę, mamy sporo wydatków, ale są też przychody. To prezenty od rodziny i gości, często bardzo wartościowe i oczywiście pieniądze w kopertach. Tu pojawia się pytanie, czy nie powinniśmy zgłosić takiego dochodu fiskusowi?

Kasowa metoda rozliczania VAT będzie podstawową zasadą? Projekt nowelizacji ustawy o VAT już skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu
26 cze 2024

W dniu 25 czerwca 2024 r. skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt ten przewiduje wprowadzenie przepisów pozwalających na stosowanie kasowej metody rozliczania VAT jako metody podstawowej rozliczania tego podatku. W myśl tego projektu - co do zasady - obowiązek podatkowy będzie powstawał z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, który jest przedsiębiorcą. A w przypadku wydania towaru lub wykonania usługi na rzecz podmiotu nie będącego przedsiębiorcą – obowiązek podatkowy ma powstawać z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Zarządzanie ryzykiem celnym to konieczność. O czym trzeba pamiętać?
26 cze 2024

Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej szacują, że polski eksport w 2024 r. może zwiększyć się do 346,3 mld EUR tj. o 3,6 proc., a w roku 2025 - 383,8 mld EUR i może być wyższy niż rok wcześniej o 10,8 proc. Dla firm działających na rynkach międzynarodowych jednym z priorytetów powinno być zarządzanie ryzykiem celnym.  

Wystawienie faktury w walucie obcej przed otrzymaniem zaliczki. Jaki kurs przeliczeniowy stosować dla celów VAT?
25 cze 2024

W dniu 9 maja 2024 r. podatnik wystawił fakturę zaliczkową w euro na poczet eksportu towarów. Zaliczkę, na którą opiewa ta faktura, podatnik otrzymał 13 maja 2024 r. Według jakiego kursu należy w takim przypadku przeliczyć dla celów VAT kwotę zaliczki?

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Zarabiasz do 6 tys. zł brutto? Nie zapłacisz podatku dochodowego. Od kiedy?
25 cze 2024

W rozmowach polityków pojawia się temat obietnicy podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Szef klubu Koalicji Obywatelskiej, Zbigniew Konwiński, podkreślił, że nie wycofują się z tej obietnicy i chcą ją zrealizować w obecnej kadencji Sejmu.

Maksymalnie 7-8% na lokacie bankowej [tabela najlepszych ofert]. Banki zwiększają wymagania
25 cze 2024

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych lokat bankowych i kont oszczędnościowych pod koniec czerwca 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło w czerwcu 5,56%. W tabeli przedstawiamy najlepsze oferty banków.

pokaż więcej
Proszę czekać...