Wystawienie faktury w walucie obcej przed otrzymaniem zaliczki. Jaki kurs przeliczeniowy stosować dla celów VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Jaki kurs przeliczeniowy obowiązuje dla celów VAT w przypadku wystawienia faktury przed otrzymaniem zaliczki
Kwotę zaliczki należy przeliczyć dla celów VAT według kursu średniego euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień 8 maja 2024 r., względnie według kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ten dzień. Szczegóły w poniżej.
Z art. 31a ust. 2 ustawy o VAT wynika, że w przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski (NBP) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury lub według kursu wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny (EBC) na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (w tym drugim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro).
Przepis ten ma zastosowanie również w przypadku faktur zaliczkowych wystawianych zgodnie z art. 106i ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT przed otrzymaniem całości lub części zapłaty, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi.
W konsekwencji, jeśli faktura zaliczkowa w euro została wystawiona przed wpływem zaliczki, to do przeliczenia dla celów VAT kwoty zaliczki (oraz kwoty podatku, jeżeli jest na fakturze wykazywany – zob. art. 106e ust. 11 ustawy o VAT) należy zastosować kurs średni euro ogłoszony przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury zaliczkowej, względnie kurs wymiany opublikowany przez EBC na ten dzień.
A zatem w przedstawionej sytuacji kwotę zaliczki należy przeliczyć dla celów VAT według kursu średniego euro ogłoszonego przez NBP na dzień 8 maja 2024 r., względnie według kursu wymiany EUR/PLN opublikowanego przez EBC na ten dzień.
- art. 31a ust. 2, art. 106e ust. 11 oraz art. 106i ust. 7 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 361
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat