Import towaru kupionego przez Internet - rozliczenie VAT

Import towaru kupionego przez Internet - rozliczenie VAT / Fotolia
Chcę zamówić przez Internet towar z USA. Czy muszę zlecić import agencji celnej i zapłacić VAT? Przecież w USA jest on zerowy. Jak to rozliczyć w deklaracji VAT (jestem VAT-owcem)?

Import towaru z USA będzie podlegać opodatkowaniu VAT, lecz korzystanie z usług agencji celnej nie jest konieczne. W deklaracjach VAT od importu towarów należy wykazać tylko w części D.2 deklaracji (w celu odliczenia VAT z tytułu importu towarów) jako podatek naliczony. Podatku należnego nie wykazujemy w deklaracji, gdy nie jest stosowana procedura uproszczona. Jeśli towar będzie doręczany przez Pocztę Polską, obowiązki związane ze zgłoszeniem celnym przywożonych towarów oraz rozliczeniem cła i VAT z tytułu importu towarów ciążą na Poczcie Polskiej. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Autopromocja

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Import towarów a VAT

Odpowiedź należy rozpocząć od wyjaśnienia, że pojęcie importu towarów jest związane przede wszystkim z VAT. Z punktu widzenia przepisów celnych konsekwencją przywozu do Polski towaru nabytego w USA jest nie tyle import towarów, ile – najczęściej – konieczność objęcia tego towaru procedurą dopuszczenia do swobodnego obrotu, czego efektem jest nadanie towarowi niewspólnotowemu statusu celnego towaru wspólnotowego. To właśnie w związku z objęciem towaru procedurą dopuszczenia do swobodnego obrotu powstaje konieczność zapłaty należności celnych przywozowych, czyli przede wszystkim cła.

Z przepisów celnych nie wynika obowiązek korzystania z usług przedstawiciela, w szczególności agencji celnej. Korzystanie z usług przedstawiciela jest prawem osób sprowadzających towary spoza obszaru celnego Wspólnoty.

Konsekwencją przywozu towarów spoza Unii Europejskiej jest obowiązek zapłaty VAT od importu towarów (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT). Import towarów podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, jeżeli jego miejsce świadczenia znajduje się na terytorium Polski (czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT w Polsce jest bowiem import towarów na terytorium kraju – zob. art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT). Sytuacja taka ma miejsce, co do zasady, jeżeli w momencie wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej towary znajdują się na terytorium Polski (art. 26a ust. 1 ustawy o VAT).

Import towarów na terytorium kraju podlega opodatkowaniu VAT w Polsce niezależnie od tego, czy w państwie, z którego sprowadzane są towary, istnieje VAT. A zatem w omawianej sytuacji jest bez znaczenia, że w Stanach Zjednoczonych nie ma VAT.

VAT z tytułu importu towarów jest rozliczany w sposób odmienny od obowiązującego przy innych czynnościach podlegających opodatkowaniu. W tym zakresie zasady odliczania są określone w przepisach art. 33–40 ustawy o VAT.

Uproszczeniu podlega rozliczenie VAT od importu towarów doręczanych w formie przesyłek pocztowych przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Operatorem wyznaczonym w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe jest, przynajmniej do końca 2015 r., Poczta Polska SA (art. 178 ustawy – Prawo pocztowe). Przepis art. 33c ustawy o VAT dotyczy zatem w istocie importu towarów doręczanych w formie przesyłek przez Pocztę Polską. Powoduje to, że w przypadku przesyłek spoza Unii Europejskiej doręczanych przez Pocztę Polską obowiązki związane ze zgłoszeniem celnym przywożonych towarów oraz rozliczeniem cła i VAT z tytułu importu towarów ciążą na Poczcie Polskiej. Odbiorca towarów obowiązany jest jedynie do wpłacenia obliczonych przez Pocztę Polską należności w chwili odbioru przesyłki.

Jeżeli procedura ta nie ma zastosowania (oraz nie ma zastosowania żadna inna szczególna procedura), import towarów jest rozliczany na zasadach ogólnych, a więc w oparciu o zgłoszenie celne, które może zostać złożone we własnym imieniu lub w imieniu innej osoby (zgłoszenia w imieniu innej osoby dokonują najczęściej przedstawiciele bezpośredni).

Niezależnie od scenariusza kwota VAT wynikająca z posiadanego przez podatnika dokumentu celnego (np. zgłoszenia celnego czy – w przypadku przesyłek pocztowych – dokumentu potwierdzającego dokonanie zgłoszenia celnego – obrót pocztowy) stanowi kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu na zasadach ogólnych (art. 86 ust. 2 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT). Oznacza to, że jeżeli importowany towar będzie wykorzystany do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT), podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT z tytułu importu towarów (import ten jest zatem dla podatnika neutralny).

Na zakończenie należy wskazać, że szczególny sposób rozliczania VAT z tytułu importu towarów przejawia się również w tym, iż import towarów nie jest najczęściej wykazywany w części C deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D (wyjątek stanowi import towarów rozliczany według szczególnej procedury określonej w art. 33a ustawy o VAT). Import towarów jest zatem przeważnie wykazywany tylko w części D.2 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D (w celu odliczenia VAT z tytułu importu towarów).

Biuletyn VAT

UWAGA!

Importer nie ma obowiązku korzystania z usług agencji celnej.

UWAGA!

Gdy towar jest doręczany przez Pocztę Polską, obowiązki związane ze zgłoszeniem celnym przywożonych towarów oraz rozliczeniem cła i VAT z tytułu importu towarów ciążą na Poczcie Polskiej.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 2 pkt 7, art. 5 ust. 1 pkt 3, art. 26a, art. 33–40 oraz art. 86 ust. 1 w zw. z art. 86 ust. 2 pkt 2 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1662

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...