Koniec pozytywnej linii interpretacyjnej w sprawie stawki VAT na budynki zbiorowego zamieszkania

Enodo Advisors
Doradztwo podatkowe dla efektywnego i bezpiecznego biznesu
rozwiń więcej
Koniec pozytywnej linii interpretacyjnej w sprawie stawki VAT na budynki zbiorowego zamieszkania / ShutterStock

Ostatnie rozstrzygnięcia organów podatkowych nie pozostawiają złudzeń. Skarbówka zmienia stanowisko w kwestii opodatkowania VAT prac budowlanych dotyczących niektórych budynków zbiorowego zamieszkania. Obniżona 8% stawka VAT nie jest już właściwa. Organy zmieniają z urzędu wydane wcześniej rozstrzygnięcia, nakazując opodatkowanie według 23% stawki VAT.

Tak orzekł Dyrektor KIS m.in. w decyzji z 14 sierpnia br. o zmianie wiążącej informacji stawkowej (WIS) z 6 sierpnia 2020 r., w związku ze stwierdzeniem jej nieprawidłowości. Rozpatrując sprawę ponownie, w ramach nadzoru nad poprawnością wydawanych WIS, organ podatkowy uznał, że poprzednie rozstrzygnięcie, określające 8% stawkę VAT, jest niezgodne z przepisami prawa. W rezultacie zmienił je z urzędu, określając 23% stawkę VAT. Uzasadnienie decyzji zmieniającej jest przejawem nowego podejścia organów podatkowych – jeżeli obiekt nie służy stałemu zamieszkaniu, o obniżonej stawce VAT nie może być mowy.

Autopromocja

Czego dotyczyła sprawa?

Z wnioskiem o WIS wystąpił podatnik świadczący usługę polegającą na budowie budynku zakwaterowania osadzonych w zakładzie karnym. Z oświadczenia wnioskodawcy wynikało, że obiekt ten stanowić miał budynek mieszkalny, tj. ponad 50% powierzchni użytkowej budynku miało być przeznaczone na cele mieszkalne. Ponadto, zgodnie z uzyskaną opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi, budynek mieścił się w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w dziale 11, w grupie 113, w klasie 1130, obejmującej budynki zbiorowego zamieszkania. Wydany dla wnioskodawcy WIS miał rozstrzygnąć, według jakiej stawki VAT opodatkować opisaną usługę.

Co na to organ podatkowy?

Opierając się na wskazanej przez wnioskodawcę klasyfikacji budynku na gruncie PKOB, Dyrektor KIS uznał, że zastosowanie w sprawie znajdzie 8% stawka VAT. Uzasadniając swoje stanowisko, organ podatkowy stwierdził, że budynek ten kwalifikuje się do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, z uwagi na zaliczenie go do klasy 1130 PKOB. Konkluzja ta przesądziła o objęciu opisanej usługi obniżoną stawką VAT.

To już nieaktualne...

Problem w tym, że organ podatkowy nie wziął pod uwagę stałości zamieszkania jako przesłanki determinującej prawo do objęcia budynków zbiorowego zamieszkania 8% stawką VAT. Oparł się natomiast na klasyfikacji budynku na gruncie PKOB, która zgodnie z aktualnym podejściem skarbówki, nie jest już w tym zakresie wystarczająca…

Zdecydowało to o zmianie z urzędu wydanego WIS. Nowe rozstrzygnięcie Dyrektora KIS, będące rezultatem ponownego rozpatrzenia sprawy, określa 23% stawkę VAT. W uzasadnieniu decyzji zmieniającej Dyrektor KIS wskazał, że przedmiotowy budynek nie kwalifikuje się do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, gdyż nie służy, w ocenie organu, stałemu zamieszkaniu. Okoliczność ta wyklucza, zdaniem organu, zastosowanie 8% stawki VAT.

Wyjaśniając motywy aktualnego rozstrzygnięcia, Dyrektor KIS wskazał w szczególności, że:

  • pobyt w zakładzie karnym ma na celu odbycie kary pozbawiania wolności – nie służy natomiast realizacji celu mieszkaniowego, zaspokajanego przez osadzonych w miejscu ich stałego zamieszkania (w którym zamieszkują na stałe przed i po odbyciu kary pozbawienia wolności);
  • budynek zakwaterowania na terenie zakładu karnego przeznaczony jest do okresowego pobytu ludzi – zgodnie z definicją „budynku zbiorowego zamieszkania”, zawartą w rozporządzeniu ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (i nie ma tu zdaniem organu znaczenia, że pobyt w zakładzie karnym może trwać nieprzerwanie przez okres kilku lat);
  • regulacje dotyczące stosowania obniżonych stawek VAT mają charakter wyjątkowy i w związku z tym ich rozszerzająca wykładnia jest niedopuszczalna – co znajduje potwierdzenie w utrwalonej w tym zakresie linii orzeczniczej. 

Decyzja Dyrektora KIS z 14 sierpnia br. o zmianie WIS z 6 sierpnia 2020 r. (decyzja zmieniająca: sygn. 0110-KSI2-2.442.1.2022.7.KTG; decyzja zmieniona: sygn. 0112-KDSL2-1.450.365.2020.1.MK).

Takich rozstrzygnięć jest więcej...

Zmiana linii interpretacyjnej dotyczy również innych budynków zbiorowego zamieszkania.

Które z nich nie mogą już korzystać, w świetle aktualnej praktyki interpretacyjnej, z 8% stawki VAT?

Najnowsze, niekorzystne rozstrzygnięcia skarbówki omówimy w trakcie naszego webinarium – zapraszamy już w czwartek, 16 listopada 2023 r.!

Zapisuje się! [link]

Uczestnicząc w naszym szkoleniu, dowiecie się Państwo również:

  • Jak interpretować przesłankę stałości zamieszkania, celem ustalenia właściwej stawki VAT w konkretnym przypadku? Jakie podejście w tym zakresie przyjmują organy podatkowe?
  • Jakie konsekwencje wynikają z zastosowania nieprawidłowej stawki VAT?
  • Co z transakcjami rozliczonymi w przeszłości? Czy zmiana stanowiska organów skutkuje ryzykiem zakwestionowania rozliczeń podatkowych za przeszłe okresy rozliczeniowe?
  • Jak zabezpieczyć swoją pozycję podatkową, aby skutecznie uchronić się przed ryzykiem zakwestionowania rozliczeń VAT? O co warto zadbać na etapie przedtransakcyjnym? Jakie kroki podjąć w przypadku ogłoszenia lub udziału w postępowaniu o udzielnie zamówienia publicznego, z punktu widzenia zamawiającego i wykonawcy?
  • Co na to sądy administracyjne? Czy podzielają obecne stanowisko organów podatkowych?

Zachęcamy do zapoznania się z agendą szkolenia oraz do bezpłatnej rejestracji [link]
Termin webinarium: 16 listopada 2023 r. o godz. 10:00 – zapraszamy!

Justyna Kowalik, doradca podatkowy w Enodo Advisors, specjalizuje się w podatku od towarów i usług.

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...