Stawka VAT w cesji deweloperskiej

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
rozwiń więcej
Remigiusz Fijak
rozwiń więcej
Stawka VAT w cesji deweloperskiej / Shutterstock

NSA póki co nie rozstrzygnął jaką stawkę VAT należy stosować przy przelewie praw z umowy deweloperskiej. Wątpliwość stanowi zaliczenie cesji jako usługi opodatkowanej stawką 23 proc., czy jako dostawy lokalu mieszkalnego, która jest opodatkowaną 8 proc. stawką VAT. NSA odmówił podjęcia uchwały kierując ją do rozpoznania w szerszym gronie, argumentując to tym, że rozstrzygnięcie sporu w formie rozprawy będzie miało znaczenia dla dotychczasowego orzecznictwa. 

Różna stawka VAT dla cesji

Wątpliwości wobec prawidłowej stawki mają podłoże w pytaniu prawnym. Pytanie dotyczyło tego, czy cesję uprawnień z tytułu umowy deweloperskiej należy opodatkować stawką 23 proc. na podstawie art. 41 ust.1 w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, czy też możliwe jest zastosowanie niższej, 8 proc. stawki i zakwalifikować cesję jako czynność związaną z dostawą lokalu mieszkalnego zgodnie z zgodnie z art. 41 ust. 12a-12 c ustawy o VAT

Autopromocja

Sprawa odnosiła się do momentu powstania cesji umowy deweloperskiej przed ustanowieniem odrębnej własności lokalu. Podatnik złożył wniosek o interpretację podatkową, w którym przedstawił dwa przypadki. W pierwszym wskazywał na sytuację, w której zapłacił wszystkie raty u dewelopera, ale nie otrzymał lokalu i doszło do cesji. W drugim przypadku podatnik zaczynał dopiero wpłaty do dewelopera, jednak na wskutek znalezienia kupca doszło do cesji.

Organ uznał, że prawidłową stawką w przedstawionych sytuacjach jest zastosowanie wyższej, 23 proc. stawki VAT. Argumentował to tym, że przeniesienie na klienta praw i obowiązków z tytułu umowy deweloperskiej nie jest dostawą towaru, a usługą świadczoną na rzecz wnioskodawcy. 

WSA w Szczecinie nie podzielił opinii Dyrektora KIS uchylając zaskarżoną interpretację (I SA/Sz 441/20). Wskazał na uwzględnienie również celu ekonomicznego transakcji, a w takim przypadku możliwe jest opodatkowanie umowy cesji lokalu mieszkalnego (zaliczonego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym) stawką 8 proc. VAT. Organ podatkowy wniósł skargę kasacyjną do NSA, który uznał to skierował sprawę do rozpoznania przez poszerzony skład w celu rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego.

NSA odmówił rozstrzygnięcia sprawy

NSA na rozprawie z 25 marca 2024 r. odmówił podjęcia uchwały, postanowił natomiast przejąć sprawę do rozpoznania w składzie poszerzonym i rozstrzygnąć ją nie uchwałą, lecz wyrokiem. Swoją decyzję uzasadniał wątpliwościami prawnymi sprawy oraz ich okolicznościami, które wymagają rozpatrzenia na tle sporu.

Sprawa będzie rozpatrywana przez poszerzony siedmioosobowy skład NSA i zostanie ona rozstrzygnięta wyrokiem, który ma jednak inną moc prawną niż uchwała. 

Remigiusz Fijak, doradca Podatkowy partner Associate ID Advisory

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Księgowość
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku
21 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.
21 maja 2024

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów
21 maja 2024

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega
20 maja 2024

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?
20 maja 2024

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej
21 maja 2024

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?
20 maja 2024

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
20 maja 2024
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem
20 maja 2024

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe
17 maja 2024

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

pokaż więcej
Proszę czekać...