Przeniesienie własności rzeczy lub praw w celu wygaśnięcia zobowiązania podatkowego - opodatkowanie VAT

Jarosław Ziółkowski
Doradca podatkowy
rozwiń więcej
INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.
Doradcy podatkowi
rozwiń więcej
Przeniesienie własności rzeczy lub praw w celu wygaśnięcia zobowiązania podatkowego - opodatkowanie VAT
Przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych jest alternatywną wobec zapłaty podatku formą wygaszania zobowiązań podatkowych. Z tej opcji mogą korzystać podatnicy, którzy nie chcą lub nie mogą uregulować swoich zobowiązań podatkowych w formie pieniężnej. Wybór tej formy następuje na wniosek podatnika. Krokiem koniecznym do wygaśnięcia zobowiązania podatkowego jest również m. in. zawarcie umowy cywilnoprawnej w formie pisemnej z odpowiednim organem. Powstaje przy tym wątpliwość, czy ta forma zaspokojenia fiskusa objęta jest podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Ministra Finansów, przedstawionym w interpretacjach indywidualnych (np. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 maja 2013 r. nr ILPP2/443-149/13-2/EN, Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 czerwca 2011 r. nr IPPP2/443-304/11-3/MM), przedmiotową transakcję należy traktować jako odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT.

Autopromocja

Okoliczność, że przeniesienie własności danej rzeczy lub składnika majątkowego jest dokonywane w zamian za wygaśnięcie zobowiązania podatkowego, nie jest, zdaniem organów podatkowych, istotna. Dochodzi bowiem do przeniesienia prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel a odpłatność transakcji przejawia się poprzez zmniejszenie zobowiązania podatkowego zainteresowanego podmiotu.

Odmienne stanowisko możemy odnaleźć w orzecznictwie sądowym (wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 września 2012 r. sygn. akt I FSK 1663/11, z dnia 6 grudnia 2012 r. sygn. akt I FSK 141/12, z dnia 20 marca 2013 r. sygn. akt I FSK 639/12), z którego wynika, że przeniesienie własności rzeczy jako forma wygaśnięcia zobowiązania podatkowego nie podlega opodatkowaniu VAT.

Sąd powołuje się w swoich rozstrzygnięciach na uchwałę NSA z dnia 8 października 2007 r. sygn. akt I FPS 2/07. Dotyczy ona co prawda nieobowiązującej ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ale jej istota związana jest nie z przepisami z zakresu VAT, ale mechanizmem wygaszania zobowiązań podatkowych. NSA w przedmiotowej uchwale stwierdził m. in., iż czynności skutkujące wygaśnięciem zobowiązania podatkowego nie mogą być obciążone VAT. Podatek od towarów i usług ma charakter konsumpcyjny, a podstawę opodatkowania stanowią czynności wykonywane w ramach obrotu gospodarczego. Przeniesienie natomiast własności rzeczy lub praw majątkowych jest wyłącznie wygaśnięciem zobowiązania podatkowego o charakterze publicznoprawnym, zatem nie można stwierdzić, iż czynność ta jest realizowana w ramach obrotu gospodarczego.

Faktura VAT 2014 – zmiany zasad fakturowania od 1 stycznia 2014 r.

Woda dla pracowników w firmie - rozliczenie PIT, CIT i VAT

NSA potwierdza przy tym, że omawiana czynność nie ma charakteru ekwiwalentnego, gdyż dotyczy ona zapłaty podatku, a zatem sfery administracyjnoprawnej, charakteryzującej się stosunkiem podporządkowania. Brak ekwiwalentności wyklucza w konsekwencji zaliczenie zapłaty podatku do odpłatnej dostawy towarów. Nie ma przy tym znaczenia zawarcie stosownej umowy cywilnoprawnej, gdyż jest to wyłącznie część szczególnego sposobu wygaśnięcia zobowiązania podatkowego.

Pomimo tak ukształtowanej linii orzeczniczej, jak wskazano wyżej, organy podatkowe prezentują przeciwne podejście. Dlatego nieopodatkowanie omawianego sposobu wygaśnięcia zobowiązania podatkowego może doprowadzić do sporu z administracją skarbową. Istnieją jednakże poważne argumenty, prezentowane przez sądownictwo administracyjne, by bronić stanowiska, iż przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych skutkujące wygaśnięciem zobowiązania podatkowego nie powinno podlegać opodatkowaniu VAT.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...