Czy usługa świadczona na podstawie umowy zlecenia może być dokumentowana przez zlecającego fakturą wewnętrzną

Jak praktycznie powinna rozliczać VAT od umów zleceń osoba fizyczna, podlegająca temu podatkowi. Czy musi się rejestrować, wystawiać faktury i składać VAT-7? Czy można rozliczać się w inny sposób - np. VAT odprowadza zleceniodawca fakturą wewnętrzną?
RADA
Nie ma takiej możliwości, aby VAT od umów zlecenia odprowadzał zleceniodawca na podstawie faktury wewnętrznej, dokumentującej to świadczenie. Skutki w VAT wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia obciążają zleceniobiorcę. Sposób, w jaki należy dokonywać tego rozliczenia, jest uzależniony od kilku czynników, które zostaną przedstawione w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Działalnością gospodarczą jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników – a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jeżeli zatem osoba fizyczna, poza czynnościami w ramach stosunku pracy, wykonuje inne czynności podlegające opodatkowaniu, działając w tym zakresie samodzielnie, jest z tego tytułu, w świetle przepisów ustawy, uważana za podatnika VAT.
Z działalności gospodarczej zostały wyłączone czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2–9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami, tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Ma to zastosowanie również do usług twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.
Dotyczy to zatem takich umów zlecenia (i innych), które polegają na braku samodzielności lub zawierają postanowienia o ograniczeniu samodzielności wykonującego (mają zbliżony charakter do umowy o pracę). Wyłączeniu z zakresu opodatkowania VAT podlegają tylko te umowy zlecenia, które spełniają warunki co do więzów prawnych łączących strony umowy.
WAŻNE
Czynności wykonywane osobiście przez osobę fizyczną na podstawie umowy zlecenia w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej oraz te świadczenia wykonywane na podstawie umowy zlecenia, z których będzie wynikało, iż wykonywane są samodzielnie, podlegają opodatkowaniu VAT.
Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w Pani przypadku, to na podstawie ustawy jest Pani uznana za podatnika VAT. Oznacza to w praktyce, że jeżeli nie jest Pani podatnikiem VAT z tytułu wykonywania innych czynności, tylko świadczy usługi na podstawie umowy zlecenia, to może Pani korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Ze zwolnienia można korzystać do czasu przekroczenia kwoty obrotu równowartości 10 000 euro w skali roku w przypadku podatnika rozpoczynającego wykonywanie czynności. Jeżeli natomiast przekroczy Pani kwotę limitu obrotu, to powstanie obowiązek dokonania rejestracji na potrzeby VAT i stanie się Pani czynnym podatnikiem tego podatku. W związku z tym będzie Pani zobowiązana do opodatkowania wykonywanych czynności i rozliczania tego podatku z urzędem skarbowym poprzez składanie comiesięcznych deklaracji VAT-7.
Niezależnie od tego, czy będzie Pani mogła korzystać ze zwolnienia podmiotowego, czy też nie, ciężar dokumentowania świadczonych usług będzie zawsze spoczywał na Pani jako wykonawcy usługi. Z tą jednak różnicą, że będąc podatnikiem VAT czynnym jest Pani zobowiązana dokumentować wykonywane czynności fakturą VAT, natomiast do momentu otrzymania tego statusu – rachunkiem.
W żadnym przypadku nie jest możliwe dokumentowanie świadczonych przez Panią usług fakturą wewnętrzną przez usługobiorcę i rozliczanie przez niego podatku od tego świadczenia. Takiej sytuacji przepisy o VAT nie dopuszczają. Wprawdzie w niektórych przypadkach istnieje możliwość dokumentowania przez podatnika VAT wykonanych czynności fakturą wewnętrzną, ale jest to możliwe wyłącznie przy wykonywanych przez niego określonych czynnościach lub nabyciu tych świadczeń od podmiotów zagranicznych lub kontrahentów unijnych (dotyczy to importu usług). Zakres czynności podlegających dokumentowaniu fakturą wewnętrzną określa przepis art. 106 ust. 7 ustawy i należą do nich czynności nieodpłatnego przekazania przez podatnika towarów lub świadczenia usług wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla których podatnikiem jest ich nabywca oraz w przypadku importu usług.
• art. 15 ust. 1–3, art. 109 ust. 7, art. 113 ust. 1, 9 i 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...