Jak dokumentować operacje magazynowe

Jakie dokumenty powinien dostać odbiorca towaru, kiedy odbiera towar z magazynu: oryginał Wz czy kopię? Proszę o odpowiedź, jakie dokumenty powinny być w takich przypadkach wydane i kto powinien otrzymać oryginały, a kto kopie tych dokumentów?
RADA
W przypadku dowodów zewnętrznych własnych oryginał dowodu powinien zostać przekazany kontrahentowi, a kopia pozostać w jednostce. W przypadku dowodów wewnętrznych ustawa nie określa sposobu ich obiegu, pozostawiając tę kwestię w gestii kierownika jednostki. Rodzaje i opis dokumentów magazynowych przedstawiono w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, zawierające co najmniej dane określone w art. 21 ustawy o rachunkowości.
Rodzaje dowodów stosowanych w jednostce, sposób ich kontroli, liczbę kopii, sposób oznaczania oraz organizację ich obiegu powinien określać odpowiedni dokument, tzw. instrukcja sporządzania i obiegu dokumentów, zatwierdzona przez kierownika jednostki.
Obrót materiałowy i towarowy, podobnie jak inne zdarzenia gospodarcze, powinien być prawidłowo udokumentowany. Dokumentacja w tym zakresie jest dyspozycją dla magazynu do wykonania odpowiedniej operacji lub wydania określonego materiału lub towaru.
Przykładowe dokumenty (dowody) obrotu materiałowego to:
Pz – „Przyjęcie materiału z zewnątrz”,
Rw – „Pobranie materiałów”,
Zw – „Zwrot materiałów”,
Po – „Przyjęcie odpadu technologicznego”,
Pw – „Przyjęcie wewnętrzne materiałów”,
Wz – „Wydanie zewnętrzne materiałów”,
Mm – „Przesunięcie międzymagazynowe”.
Należy podkreślić, że w instrukcji sporządzania i obiegu dokumentów kierownik jednostki może określić, że dane dokumenty nie będą sporządzane. Może to dotyczyć sytuacji, gdy np. zostanie wskazane, że faktura lub rachunek (zakupu lub sprzedaży) pełni rolę dowodu Pz lub Wz.
Jeżeli jedną operację dokumentuje więcej niż jeden dowód lub więcej niż jeden egzemplarz dowodu, to zastosowanie ma art. 22 ust. 4 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym kierownik jednostki powinien ustalić sposób postępowania z każdym z nich i wskazać, który dowód lub jego egzemplarz będzie podstawą do dokonania zapisu. Należy przy tym zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 20 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości dowody księgowe zewnętrzne własne powinny być przekazywane kontrahentom w oryginale.
W sytuacji opisanej w pytaniu problem dotyczy dowodów zewnętrznych własnych (Wz), a więc oryginał dowodu powinien być przekazany kontrahentowi, a kopia pozostać w jednostce. W przypadku dowodów wewnętrznych ustawa nie określa sposobu ich obiegu, pozostawiając tę kwestię w gestii kierownika jednostki. A zatem to, do jakiego działu danej jednostki zostanie przekazana kopia czy oryginał dokumentu wewnętrznego własnego, zależy od specyfiki tej jednostki oraz zasad przyjętych w „Instrukcji obiegu dokumentów”, sporządzonej z uwzględnieniem przepisów ustawy o rachunkowości.
Dalej przedstawiamy przykładowe rodzaje dokumentów związanych z obrotem materiałowym lub towarowym.
Rozchód wewnętrzny dokumentuje wydanie towarów i materiałów z magazynu na terenie firmy – do innego działu, wydziału, magazynu lub sklepu. Rozchodem wewnętrznym dokumentuje się także wydanie materiałów i surowców do produkcji. Stosowany jest również w przypadku stwierdzenia braków w ewidencji magazynowej materiałów i towarów po dokonanej inwentaryzacji.
Przyjęcie wewnętrzne (przychód wewnętrzny) poświadcza przyjęcie towarów i materiałów do magazynu na terenie firmy – z innego działu, wydziału, magazynu lub sklepu. Przyjęciem wewnętrznym dokumentuje się też przyjęcie wyrobów gotowych z produkcji. Można je zastosować w przypadku stwierdzenia nadwyżek w ewidencji magazynowej materiałów i towarów po dokonanej inwentaryzacji.
Zwrot wewnętrzny poświadcza zwrot materiałów i towarów do magazynu na terenie firmy z innego działu, wydziału, magazynu lub sklepu. Zwrotem wewnętrznym dokumentuje się też zwrot materiałów i surowców do produkcji w sytuacji, gdy nie zostały one wykorzystane do produkcji.
Przesunięcie międzymagazynowe poświadcza wydanie towarów z jednego magazynu firmy do innego magazynu. Przesunięcie międzymagazynowe wpływa na stan ilościowy poszczególnych magazynów, niemniej jednak stan wszystkich magazynów razem po wykonaniu przesunięcia pozostaje bez zmian.

Anna Kędziora
księgowa, konsultant podatkowy

• art. 20 ust. 2 pkt 2, art. 22 ust. 4 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1539


Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...