Jak rozliczyć usługi transportu międzynarodowego

Jesteśmy firmą transportową. Na zlecenie firmy niemieckiej będziemy świadczyć usługę przewozu towaru na trasie Hiszpania-Polska- -Ukraina, zaś na zlecenie polskiej firmy będziemy przewozili towar na trasie Ukraina-Polska. W jaki sposób w tych przypadkach powinniśmy rozliczyć świadczone przez nas usługi?
RADA
W obu przypadkach mamy do czynienia z usługą międzynarodowego transportu towarów. Usługa taka będzie podlegała opodatkowaniu VAT w wysokości 0% w części, w której transport odbywa się na terytorium Polski. Pozostała część transportu (na terytorium Ukrainy, Hiszpanii i innych krajów) nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
W przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług, czyli miejscem ich opodatkowania, jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Oznacza to zatem, że w przypadku międzynarodowych usług transportowych usługa jest opodatkowana w kraju, w którym odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, niezależnie od miejsca siedziby firmy transportowej świadczącej tę usługę. Usługa transportowa powinna zostać podzielona według pokonanych odległości na tyle części, przez ile państw przebiegała trasa przejazdu, i w takich częściach w tych państwach opodatkowana.
W przedstawionej przez Państwa sytuacji transport towarów wykonywany na trasie Hiszpania–Polska–Ukraina oraz na trasie Ukraina–Polska jest usługą transportu międzynarodowego, bowiem w pierwszym przypadku odbywa się z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, zaś w przypadku drugim z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju.
Z punktu widzenia polskich przepisów opodatkowaniu stawką 0% podlegać będzie tylko ten odcinek trasy transportowanych towarów, który przypada na terytorium Polski. Odcinek zagraniczny pozostanie poza zakresem polskiego VAT. Nie oznacza to jednak, że w pozostałych krajach nie powstanie obowiązek zapłaty podatku, w tym konieczność rejestracji przewoźnika dla podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze – o tym decydować będą przepisy obowiązujące na terytorium państw, przez które odbywa się dokonywany przez Państwa transport.
Jeżeli chodzi o prawidłowe udokumentowanie świadczonych przez Państwa usług, to należy odwołać się do przepisów wykonawczych, które nakazują stosować odpowiednio ogólne zasady wystawiania faktur także do faktur stwierdzających świadczenie usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego. Na fakturze dokumentującej wartość świadczonej przez Państwa usługi transportu międzynarodowego towarów należy odrębnie wykazać (z podaniem liczby kilometrów) odcinek przypadający na terytorium RP i zastosować do niego stawkę 0% oraz odcinki zagraniczne przypadające na Hiszpanię, Francję etc. bez VAT.
WAŻNE!
Na wystawianej fakturze powinniście Państwo w przypadku odcinków biegnących poza krajem posłużyć się skrótem „np” (nie podlega opodatkowaniu VAT). Dodatkowo warto podać podstawę prawną, z której wynika brak obowiązku opodatkowania polskim VAT – w Państwa sytuacji będzie to art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.
Warto również podkreślić, że stawkę 0% stosuje się niezależnie od tego, jaki podmiot jest zleceniodawcą usługi, pod warunkiem jednak zgromadzenia dokumentacji potwierdzającej wykonanie tych usług. Dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia międzynarodowej usługi transportu towarów są w przypadku transportu:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

1) towarów przez przewoźnika lub spedytora – list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora);
2) towarów importowanych – oprócz dokumentów, o których mowa w pkt 1, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów;
3) towarów przez eksportera – dowód wywozu towarów.

• art. 27 ust. 2 pkt 2, art. 28, art. 83 ust. 1 pkt 23, ust. 3 pkt 1, ust. 5 pkt 1–3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860
• § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 90, poz. 756; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 266, poz. 2239

Paweł Dymlang
konsultant do spraw podatków w CEiD Sp. z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego
Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...