Gdy księgowa popełni błąd

Jestem wspólnikiem w spółce jawnej handlującej oknami. W zeszłym roku rozliczenie zrobiła dla nas księgowa, którą zatrudniliśmy na umowę o dzieło. Dwa tygodnie temu zostałem wezwany do urzędu skarbowego na przesłuchanie i poinformowano mnie, że zaniżyliśmy podatek o 3000 zł i spółka będzie za to odpowiadać. Czy to jest zgodne z prawem? Przecież błąd popełniła wynajęta przez nas osoba, a dochody były nie nasze, a spółki. Jak wybrnąć z tej sytuacji?
W analizowanym przypadku mamy do czynienia z nałożeniem na spółkę odpowiedzialności posiłkowej. Ta specyficzna instytucja ma za zadanie zabezpieczyć interesy Skarbu Państwa na wypadek uszczuplenia należności podatkowych, w sytuacji gdy osoba bezpośrednio odpowiedzialna nie będzie w stanie ponieść konsekwencji swego zaniedbania. W Pana przypadku jednak odpowiedzialność taka została nałożona niesłusznie.
Ale po kolei: otóż zgodnie z art. 24 § 1 k.k.s. za karę grzywny wymierzoną sprawcy przestępstwa skarbowego można uczynić w całości lub w części odpowiedzialną posiłkowo osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej (w tej kategorii mieści się spółka jawna), jeżeli sprawcą czynu zabronionego jest zastępca tego podmiotu prowadzący jego sprawy jako pełnomocnik, zarządca, pracownik lub działający w jakimkolwiek innym charakterze (np. księgowa zatrudniona na podstawie umowy o dzieło), a zastępowany podmiot odniósł lub mógł odnieść z popełnionego przestępstwa jakąkolwiek korzyść majątkową (w naszym przypadku jest to zaniżenie podatku). Odpowiedzialność posiłkowa nie obciąża spadku i nie wygasa:
• w razie śmierci sprawcy skazanego po uprawomocnieniu się orzeczenia,
• jeżeli kary grzywny wobec skazanego nie wykonano z powodu jego nieobecności w kraju.
Jak zatem widać, jest ona ukształtowana bardzo szeroko. Pociągnięcie odpowiedzialnego podmiotu następuje w formie postanowienia, które w postępowaniu przygotowawczym wydaje organ prowadzący to postępowanie (inspektor lub urząd skarbowy), a po wniesieniu aktu oskarżenia – sąd. Podmiot odpowiedzialny posiłkowo uiszcza wymierzoną grzywnę, jeżeli skazany nie zapłaci jej w terminie i zostanie stwierdzone, że nie można jej ściągnąć w drodze egzekucji.
W rozpatrywanym przypadku nie mamy jednak do czynienia z przestępstwem, a z wykroczeniem skarbowym. Wykroczenie jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości najniższego miesięcznego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia (w 2004 r. jest to 3800 zł). Wartość uszczuplenia ponad wszelką wątpliwość kwalifikuje opisany czyn jako wykroczenie, a tym samym uniemożliwia pociągnięcie spółki do opisanej odpowiedzialności. Staje Pan jednak jeszcze przed problemem wzruszenia decyzji fiskusa. Otóż procedura w tego typu sprawach nie zna pojęcia nieważności decyzji z mocy prawa. Nawet jeśli postanowienie jest wadliwe, to i tak funkcjonuje w porządku prawnym do czasu jego zgodnego z prawem uchylenia. W tym zakresie mamy jednak do dyspozycji całą paletę środków. W postępowaniu przygotowawczym należy po prostu złożyć zażalenie do właściwej izby skarbowej. Wnosi się je w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia postanowienia, a jeżeli ustawa nakazuje doręczenie postanowienia – od daty doręczenia. Minusem jest fakt, że zażalenie nie wstrzymuje wykonania zaskarżonego postanowienia, jednak organ, który je wydał, lub powołany do rozpoznania zażalenia może wstrzymać wykonanie. Odmowa wstrzymania nie wymaga uzasadnienia.
Uznając zasadność zażalenia, organ odwoławczy stwierdza niezgodność czynności z prawem lub brak czynności i zarządza ich podjęcie, zwłaszcza w celu naprawienia skutków uchybienia oraz zapobieżenia podobnym uchybieniom w przyszłości, a także podejmuje inne przewidziane w ustawie środki. W tak oczywistej sytuacji nie powinno być problemów z anulowaniem nieprawidłowej decyzji i uwolnieniem Pańskiej spółki od odpowiedzialności.
Z kolei zatrudniona przez Pana księgowa odpowie za wykroczenie skarbowe na zasadzie art. 56 § 3 albo art. 76 k.k.s. Karą za wykroczenia skarbowe jest kara grzywny określona kwotowo. Może być ona wymierzona w granicach od jednej dziesiątej (76 zł) do dwudziestokrotnej (15 200 zł) wysokości najniższego miesięcznego wynagrodzenia. Karalność wykroczenia skarbowego ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok.  Jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie przeciwko sprawcy, karalność ustaje z upływem 2 lat od czasu popełnienia czynu. Oczywiście podstawowym obowiązkiem będzie w tym wypadku wyrównanie uszczuplonego podatku, ale spółka nie poniesie konsekwencji działania nierzetelnej księgowej.
Stanisław Wurcel
Podstawa prawna:
• art. 77–79 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.),
• art. 24–25, art. 46–52, art. 124, art. 166–170, art. 184 ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz.U. nr 83, poz. 930 z późn. zm.).


Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...