VAT: zwolnienia dla wybranych niezgodne z VI Dyrektywą

Usługi zarządzania zamkniętymi funduszami inwestycyjnymi mogą korzystać ze zwolnienia VAT. Wprowadzenie ograniczeń dla specjalnych funduszy jest naruszeniem VI Dyrektywy.


Rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wydał opinie w sprawie JP Morgan Fleming Claverhouse Investment Trust plc The Association of Investment Trust Companies przeciwko Commissioners of HM Revenue and Customs z 1 marca 2007 r. (C-363/05). Według rzecznika usługi zarządzania zamkniętymi funduszami inwestycyjnymi mogą korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 13B (d) (6) VI Dyrektywy VAT.


Sprawa dotyczy brytyjskich przepisów podatkowych, które wyłączają z katalogu specjalnych funduszy inwestycyjnych tzw. investment trust companies (ITCs).


Rzecznik generalny uznał, że nie istnieją powody, dla których - a priori - nie można uznać spółek typu ITC za specjalne fundusze inwestycyjne. Fakt, że mają one charakter zamknięty i nie są objęte postanowieniami Dyrektywy 85/611 w sprawie koordynacji ustaw, rozporządzeń i przepisów administracyjnych dotyczących przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS), nie przesądza o tym, że usługi związane z ich zarządzaniem nie kwalifikują się do zwolnienia, o którym mówi art. 13B (d) (6) VI Dyrektywy. W swojej opinii rzecznik generalny podkreślił, że VI Dyrektywa została przyjęta znacznie wcześniej i reguluje inne zagadnienia, tak więc z postanowienia Dyrektywy o UCITS nie mogą stanowić podstawy dla rozstrzygnięć dotyczących prawa do zwolnienia z podatku od towarów i usług.


Przepisy brytyjskie, które nie zwalniają usług zarządzania tzw. investment trust companies z VAT, uznane zostały przez rzecznika za sprzeczne z celem wprowadzenia tego zwolnienia, a także z ogólnymi zasadami VAT, które nakazują m.in. traktowanie podobnych, a więc konkurujących funduszy, w ten sam sposób.

Rzecznik generalny wskazał, że swoboda w wyznaczaniu kręgu podmiotów, o których mówi art. 13B (d) (6) VI Dyrektywy, nie oznacza pełnej dowolności. Jeżeli zaś państwo członkowskie, nie przyznając prawa do zwolnienia, narusza zasady systemu VAT, artykuł ten wywiera skutek bezpośredni na korzyść tych, którzy w wyniku naruszenia zasady neutralności nie korzystają ze zwolnienia na podstawie przepisów krajowych.


Teraz sprawą zajmie się Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Opinia rzecznika nie jest wiążąca dla Trybunału.


PRZEPISY UNIJNE DOTYCZĄCE FUNDUSZY

VI Dyrektywa przyznaje krajom Unii Europejskiej pewną swobodę w dopracowywaniu jej postanowień. Przykładem tego jest m.in. art. 13B (d) (6) dotyczący zwolnienia z VAT usługi zarządzania specjalnymi funduszami inwestycyjnymi. Przyznaje on państwom członkowskim prawo wyboru funduszy korzystających z tego zwolnienia. Nie mogą one jednak za takie fundusze uznawać lub nie uznawać podmiotów wbrew treści artykułu i celowi, jakiemu on ma służyć.


Ewa Matyszewska

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...