Jak ująć w księgach rachunkowych towary przeterminowane

Joanna Szyszkowska
rozwiń więcej
inforCMS
Podczas inwentaryzacji zapasów niejednokrotnie ujawniane są towary, które nieodwracalnie utraciły swoją przydatność gospodarczą i nie nadają się do dalszego użytku lub odsprzedaży. Jak prawidłowo wykazać towary przeterminowane w księgach rachunkowych?


Porada pochodzi z serwisu:

Autopromocja

 

 


Towar tracący na trwałe swoje cechy użytkowe i handlowe musi zostać poddany utylizacji. Jednostka może dokonać tego sama lub może oddać składniki majątku do utylizacji innej firmie.


Trwała utrata wartości towarów - ujęcie księgowe


W wyniku finansowym, zgodnie z zasadą ostrożności, należy uwzględnić zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej towarów (art. 7 ust. 1 pkt 1 uor). Jednocześnie zgodnie z art. 28 ust. 7 uor, jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych, to zachodzi trwała utrata wartości.

Niskocenne środki trwałe - zasady ewidencji

Odpowiedzialność za rachunkowość

Upływ terminu przydatności towarów handlowych czy brak możliwości zużycia ich do celów działalności gospodarczej jednostki jest wystarczającą podstawą do uznania, że nastąpiła trwała utrata wartości tych towarów. Przeterminowany towar nie spełnia również definicji aktywów. Uzasadnia to dokonanie odpisu aktualizującego doprowadzającego wartość składnika aktywów wynikającą z ksiąg rachunkowych do ceny sprzedaży netto, a w przypadku jej braku - do ustalonej w inny sposób wartości godziwej.


Odpisy aktualizujące towary przeterminowane


Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych dokonane w związku z utratą ich wartości zalicza się - zgodnie z art. 34 ust. 5 uor - do pozostałych kosztów operacyjnych. W dacie fizycznej likwidacji nieprzydatnych towarów, potwierdzonej protokołem likwidacyjnym, powinno nastąpić ich wyksięgowanie z ewidencji bilansowej w ciężar dokonanego uprzednio odpisu aktualizującego. Jeżeli przeterminowane towary posiadają wartość rynkową (godziwą) równą zeru, to jednostka powinna dokonać odpisu aktualizującego 100% ich wartości. Szczegółowe zasady i ocena potrzeby ustalania utraty wartości aktywów określone zostały w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 4 „Utrata wartości aktywów”.


INFORFK: "W którym momencie można zaliczyć odpis aktualizujący do kosztów" >>


UWAGA!

Odpisów aktualizujących wartość zapasów towarów z tytułu utraty przez nie wartości użytkowej lub handlowej należy dokonywać bieżąco w ciągu roku i obligatoryjnie na dzień bilansowy.


Schemat. Ewidencja księgowa odpisu aktualizującego wartość towarów przeterminowanych


Objaśnienia:

1. Odpis aktualizujący wartość towarów przeterminowanych.

2. Fizyczna likwidacja towarów przeterminowanych objętych odpisem aktualizującym*.

3. Fizyczna likwidacja towarów przeterminowanych nieobjętych odpisem aktualizującym*.

* Gdy jednostka prowadzi ewidencję towarów w cenach ewidencyjnych, różniących się od cen zakupu (nabycia), dodatkowo wyksięgowuje się odchylenia od cen ewidencyjnych przypadające na likwidowane zapasy.


Zapraszamy na forum o Rachunkowości

 

Fakt likwidacji towarów handlowych trzeba należycie udokumentować. W przypadku przeterminowanych towarów dokumentem tym może być protokół podpisany przez uprawnione osoby. Dokument ten jest również podstawą zapisów w księgach rachunkowych jednostki, w związku z czym powinien być sporządzony zgodnie z wymaganiami jak dla dowodów księgowych, określonymi w art. 21 ust. 1 uor. W przypadku kontroli podatkowej taki dokument ułatwi podatnikowi wyjaśnienie organom podatkowym przyczyn wykazania niższego dochodu do opodatkowania. W wyroku NSA z 26 lutego 1999 r. (sygn. akt I SA/Wr 305/97) czytamy:

Działania podatnika muszą być w taki sposób dokumentowane, aby była możliwa ich kontrola w postępowaniu podatkowym.

Jak amortyzować ujawniony środek trwały

Limit prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2014 r.

Dodatkowym dokumentem potwierdzającym utylizację produktów może być dokument wystawiony przez firmę utylizującą odpady.


Skutki podatkowe odpisania przeterminowanych towarów


Straty powstałe w wyniku likwidacji towarów handlowych zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów na ogólnej zasadzie wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT i art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Należy jednak podkreślić, że w kwalifikacji tych strat do kosztów podatkowych istotne znaczenie mają działania podatnika w celu zapobieżenia stratom.


Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Nowoczesnych Księgowych www.inforfk.pl w artykule: "
Towary przeterminowane w księgach rachunkowych" >>

 

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...