Jak ująć w księgach umowę na obsługę serwisową wykonywaną w Polsce na rzecz unijnego kontrahenta

Izabela Grochola
rozwiń więcej
inforCMS
Nasza spółka z o.o. zawarła z kontrahentem z Hiszpanii umowę na obsługę serwisową. Umowa dotyczy napraw dokonywanych w ramach udzielonej gwarancji na urządzenia sprzedawane w Polsce przez hiszpańskiego kontrahenta. Za wykonane w danym miesiącu usługi spółka będzie wystawiać fakturę w euro. Kontrahent podał nam swój hiszpański numer NIP. Gdzie znajduje się miejsce świadczenia tej usługi dla celów VAT?

Proszę o przedstawienie w księgach rachunkowych spółki operacji związanych z zawartą umową, ze szczególnym uwzględnieniem kursów walut właściwych dla przeliczenia wystawionej faktury i otrzymanej zapłaty.

Autopromocja

RADA

Usługi serwisowe zaliczane są do kategorii usług na ruchomym majątku rzeczowym. W omawianym przypadku miejsce świadczenia, a więc i opodatkowania tych usług, będzie się znajdować w Polsce.

Wystawioną w walucie obcej fakturę dla celów podatku dochodowego należy przeliczyć według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Natomiast dla celów VAT, co do zasady, należy zastosować kurs średni NBP z dnia wystawienia faktury. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z podstawową zasadą określoną w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności miejsce świadczenia określa miejsce stałego zamieszkania podatnika.

Od tej zasady ustawodawca przewiduje jednak wyjątki.

Jednym z nich jest szczególne określenie miejsca opodatkowania dla usług na ruchomym majątku rzeczowym, do której to kategorii należą będące przedmiotem zapytania usługi serwisowe. Miejscem świadczenia tego typu usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone (art. 27 ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT), z pewnymi zastrzeżeniami (określonymi w art. 28 ustawy o VAT). Wspomniane zastrzeżenie dotyczy sytuacji, w której:

• nabywca usług podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane,

• towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Przy spełnieniu obu tych warunków miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi numer identyfikacji podatkowej.

W omawianym przypadku usługi serwisowe są wykonywane w Polsce, a naprawiane urządzenia nie są z Polski wywożone, dlatego wykonane usługi będą podlegać opodatkowaniu w Polsce, z zastosowaniem stawki podstawowej.

Potwierdzenie prawidłowości zaprezentowanego stanowiska odnajdujemy m.in. w postanowieniu Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów z 28 listopada 2006 r. (sygn. 1433/NG/GV/443-108/2006/LŚ).

Przeliczenie waluty obcej

W obecnie obowiązującym stanie prawnym fakturę wystawioną w walucie obcej przeliczamy:

• dla celów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 12 ust. 2 updop),

• dla celów VAT - według kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury (w sytuacji gdy faktura została wystawiona w obowiązującym terminie), a jeżeli tego dnia kurs nie został jeszcze wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. Gdy faktura nie zostanie wystawiona w obowiązującym terminie, przeliczenia należy dokonać według kursu średniego NBP z dnia powstania obowiązku podatkowego (§ 37 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT).

Aby uniknąć kłopotliwego w praktyce stosowania dwóch różnych kursów walut, można określić w polityce rachunkowości, że faktury są wystawiane do godz. 12 (przed ogłoszeniem kursu średniego NBP na dany dzień). Zapis ten umożliwi zastosowanie jednolitego kursu dla celów VAT i podatku dochodowego.

Należy również pamiętać o zachowaniu wymogu formalnego określonego w § 9 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Przepis ten nakazuje, by kwota VAT na fakturze była wyrażona w walucie polskiej.

Przeliczenia otrzymanej zapłaty dokonujemy według kursu kupna banku obsługującego jednostkę z dnia otrzymania wpłaty.

PRZYKŁAD

15 września spółka wystawiła na rzecz kontrahenta z Hiszpanii fakturę w wysokości brutto 6466,00 euro (5300,00 netto + 1166,00 VAT) w związku z wykonanymi naprawami gwarancyjnymi. Kurs średni NBP z 14 września wynosił 3,84 PLN/EUR. Ponieważ zgodnie z zapisami polityki rachunkowości faktury wystawiane są do południa, ten sam kurs został zastosowany również dla celów VAT. Kontrahent dokonał zapłaty za fakturę 16 października. Kurs kupna banku obsługującego jednostkę wynosił w tym dniu 3,75 PLN/EUR.

Księgowania:

1. Faktura za sprzedane usługi (wartość w euro przeliczona według kursu 3,84 PLN/EUR):

Wn konto 201„Rozrachunki z odbiorcami” (w analityce: konto imienne kontrahenta) 24 829,44 zł

Ma konto 701„Sprzedaż usług” 20 352,00 zł

Ma konto 222„Rozliczenie podatku VAT należnego” 4 477,44 zł

2. Zapłata za wystawioną fakturę

Wn konto 131„Bieżący rachunek bankowy” 24 247,50 zł

Ma konto 201„Rozrachunki z odbiorcami” (w analityce: konto imienne kontrahenta) 24 247,50 zł

3. Różnica kursowa ujemna od dokonanej zapłaty (3,84 - 3,75) × 6466,00 = 581,94

Wn konto 758„Ujemne różnice kursowe” 581,94 zł

Ma konto 201„Rozrachunki z odbiorcami” (w analityce: konto imienne kontrahenta) 581,94 zł

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 27 ust. 1, art. 27 ust. 2 pkt 3, art. 28 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 245, poz. 1784

• § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

• art. 12 ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Izabela Grochola

główna księgowa w spółce z o.o.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...