Jakie skutki dla jednostki niesie obowiązek badania sprawozdania finansowego

Kwieciak-Kasztelan Aleksandra
rozwiń więcej
inforCMS
Obowiązek badania sprawozdania finansowego jednostki powoduje określone w Ustawie o Rachunkowości (Dz. U. Nr 152, poz. 1223 ze zm.) skutki dla ksiąg i sprawozdania finansowego. Jednostka, która weszła w obowiązek badania swojego sprawozdania, nie może stosować bowiem pewnych uproszczeń dozwolonych w Ustawie, które mogła stosować do tej pory.


Między innymi, jednostka nie może już dokonywać kwalifikacji umów (np. umowa leasingowa)  dotyczących przyjęcia do używania obcych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych wyłącznie według zasad określonych w przepisach podatkowych. Oznacza to, iż środki trwałe używane przez jednostkę na podstawie tych umów, po spełnieniu co najmniej jednego z wymagań, określonych w art. 3 pkt. 4 Ustawy, jednostka zobowiązana jest wprowadzić do ewidencji środków trwałych i dokonywać od nich odpisów umorzeniowych.

Autopromocja

Kolejną konsekwencją obowiązkowego badania sprawozdania wynikającą z art. 37 pkt. 10 Ustawy jest konieczność ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku przez podatników podatku dochodowego.

Ponadto, do wyceny instrumentów finansowych jednostki zastosują nie tylko przepisy Ustawy, ale zmuszone będą respektować także przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych.

Kolejnym skutkiem obowiązkowego badania sprawozdania jest konieczność ustalania stałych kosztów pośrednich związanych z wytworzeniem produktu uwzględniając poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych jednostki  (art. 28 pkt.4a Ustawy). Wcześniej, w celu jego ustalenia jednostka mogła do kosztów bezpośrednich doliczyć koszty pośrednie zmienne i stałe związane z wytworzeniem tego produktu w całości, niezależnie od tego, w jakim stopniu wykorzystywała posiadane przez nią zdolności produkcyjne.

Jednostki, których sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowemu badaniu muszą także, oprócz części wspólnej dla wszystkich jednostek, czyli wprowadzenia do sprawozdania, bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej, sporządzać dodatkowo zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek z przepływów pieniężnych.

Pamiętać należy także, iż zgodnie z art. 70 Ustawy sprawozdanie finansowe, które podlega badaniu, kierownik jednostki zobowiązany jest złożyć, zarówno do właściwego sądu rejestrowego jak i do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski B", a w przypadku spółdzielni - w "Monitorze Spółdzielczym" - w terminie 15 dni od zatwierdzenia tego sprawozdania. Dla spółek, na których obowiązek badania nie ciąży wymagane jest tylko złożenie, wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami we właściwym sądzie. Ponieważ jednak ogłoszenie sprawozdania w Monitorze Polskim B było dla przedsiębiorców bardzo kosztowne i wiele jednostek nie dopełniało z tego powodu powyższego obowiązku wprowadzono Ustawą z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców długo oczekiwaną likwidację obowiązku publikacji. Zmiany związane z likwidacją Monitora Polskiego B zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.

Ostatnią bardzo ważną kwestią jest podział lub pokrycie wyniku finansowego netto przez spółki poddane obowiązkowemu badaniu sprawozdania. Zgodnie z art. 53 ust. 3 Ustawy, podział lub pokrycie wyniku nastąpić może dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, poprzedzonego wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami. Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto, dokonany bez spełnienia tego warunku, jest nieważny z mocy prawa.

Kwieciak-Kasztelan Aleksandra

Outsourcing Rachunkowości - Grant Thornton

 

Księgowość
Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

KSeF obowiązkowy dla mniejszych firm od 1 czerwca 2026 r.? Rzecznik MŚP: Z pewnością zostanie to docenione
29 kwi 2024

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje o przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur dla małych firm z 1 kwietnia 2026 r. na 1 czerwca 2026 r. Taką informację podało 29 kwietnia 2024 r. Biuro Rzecznika MŚP.

Ulga termomodernizacyjna a program Czyste Powietrze. Podatnicy karani za braki w przepisach
29 kwi 2024

Ulga termomodernizacyjna i program ,,Czyste Powietrze” to instytucje wsparcia modernizacji energetycznej, z których właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać jednocześnie. Nikt ich jednak nie ostrzega o stratach, jakie mogą ponieść, gdy dofinansowanie z ,,Czystego Powietrza” otrzymają po roku podatkowym, w którym rozliczyli już dofinansowywane wydatki. Chodzi o zaległy podatek i 16% odsetki, albo utratę prawa do ulgi w roku lub latach kolejnych.

pokaż więcej
Proszę czekać...